Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Adósodjunk el egy életre,...

Adósodjunk el egy életre, vagy tömjük tovább a tulajok zsebét?

Figyelt kérdés

A véleményeteket szeretném kérni. A lakhatási válságból szeretnénk kiutat találni. Nem GYIK alapján akarom az életem alakítani, de minden tanács hozzáad a képlethez és talán segít a végső döntés meghozatalában. Szóval (szerintem) 3 lehetőségünk van :


1. Kiköltözni külföldre és hagyni ezt az egészet a francba. Ott összeszedni önerőt és talán hazaköltözni(?)


2. Maradni albérletben, viszonylag jól élni, de egyre több pénzt más zsebébe pakolni. Várni a sült galambot.


3. Hitelből ingatlant venni, eladósodni és nyögni évtizedekig.


20-as évei végén járó fiatal pár vagyunk, jelenleg Budapesten lakunk albérletben. Én villamosmérnök vagyok, a párom gyógyszerész. A havi nettó bevételünk összesen kb. 1 Millió Ft. Fizetünk albérletre kb. 250 ezret, autót tartunk fenn és vannak azért hobbijaink, nyaralni/étterembe/szórakozni járunk. Ezek már szinte luxusnak számítanak, tudom. Ha megszorítjuk a nadrágszíjat akkor félre tudunk tenni fejenként 150 ezret is, de az utóbbi időben annyi extra kiadásunk volt (orvosi költségek, váratlan dolgok) hogy csak fogy a spájzolt pénz. Konkrétan egy ideje stagnál, pár milliónál nem tudunk egyszerűen többet felmutatni. Legfőképp az albérlet apasztja a bevételeket ugyebár.


Nagyon kicsi lakásban lakunk, de jó környéken, új építésű a tömb. Nagyon szűkösen vagyunk, már élhetetlen kategória, annyi cuccunk van bezsúfolva ebbe a kis garzonba. Szeretnénk 2 szobásba költözni, de olyan árak vannak, hogy ennyit egyszerűen fájna a szívem kiadni havonta. 1,5 havi tanári fizetést egy (még mindig kvázi lyuk kategória) lakásért nem vagyok hajlandó kicsengetni. Milliókkal tömjem annak a zsebét, aki ezért nem tesz szinte semmit? Rengetegen vannak akik csak örököltek egy lakást és élnek mint Marci hevesen a plusz pénzből. Ehhez nem asszisztálok. A COVID alatti árakat még reálisnak tartottam, akkor 130+rezsit fizettünk egy 2 szobás zuglói lakásért, de onnan el kellett jönnünk. Közben az árak embertelen szintre lőttek ki.


Marad a hitel és a “saját” ingatlan? Önerőnk meg nincs, mert öntöm valaki más zsebébe a pénzt (3 év alatt 6 milliót). Vicc, a jelenlegi bérelt lakás értékének kb. 15%-át(!) már átpakoltunk a tulaj számlájára! Döbbenetes haszon van ebben. Az árak meg a csok+ miatt még feljebb fognak menni, tovább gazdagítva a harácsoló tulajdonosokat. Gyereket nem akarunk vállalni, így a babaváró és társai kiestek. Viszont jövőre 10% önerővel, az alapkamat csökkenésével jobb konstrukcióval tudunk majd hitelt felvenni. 250 ezres törlesztővel már egész nagy összeget fel fogunk tudni talán. Van erre esély? Mert a fizetésünk csak nőni fog, a törlesztés egyre könnyebb lesz. Járható ez az út vagy túl kockázatos?



Vagy a legdrasztikusabb, hogy hagyjuk az egészet és kiköltözünk külföldre. Fiatalok vagyunk, beszélünk nyelveket, versenyképes a diplománk. Ott félre tudnánk rakni annyit, hogy itthon tehermentesen vehetnénk egy kis lakást. Aztán kiadnánk albérletbe addig amíg meg nem unjunk a külhoniságot. Harácsolók lennénk mi is :D


Mit gondoltok, melyik a legracionálisabb opció? A való életben mennyire működik az amit magamban felvázoltam?


2023. okt. 26. 13:08
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
32%
Az ilyen döntésképtelen emberek, mint te is lehetsz / vagy fél évig sem húzzák külföldön.
2023. okt. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
36%
Hiába lesz jövőre 10%-os önerő, meg alapkamat csökkenés, ha jön ugye a CSOK+ ami felveri az árakat, így ami ma 10%-nak tűnő önerő lesz, az jövőre már max 2%-ot fog érni, a kamat csökkenéssel kapcsolatban pedig laikus vagyok, mert nem hiszem, hogy a CSOK+-os kedvezményes kamatot csak úgy adják, valakik befogják nyelni azt a kedvezményt, feltételezem, hogy a piaci lakáshitelesek.
2023. okt. 26. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
64%

De a CSOK miért verné fel mondjuk egy 40 nm-es (általában kezdő lakásnak 30-40 nm-es lakást vesz az ember) lakás árát, amire nem lehet felvenni?

A kérdező gondolom nem egy 60 nm-es lakást akar venni elsőre, ami CSOK ide vagy oda a fővárosban eddig is 50-60 millió volt

2023. okt. 26. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
87%
Én gyerek nélkül, piacképes diplomákkal, párkapcsolattal biztosan átlépném az országhatárt. De nem ideiglenesen, nem önerő gyűjtése miatt, hanem véglegesen. Igazából minden adott ahhoz, hogy itt is és ott is szép életet építsetek fel, de nem mindegy, hogy a gyerekeitek - ha lesznek - miben nőnek majd fel.
2023. okt. 26. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
90%

Ha piacképes a diplomád és emelt szinten beszélsz az adott ország nyelvén, akkor külföld.


Az más tészta, hogy kezdetben kint is lakótársas albérletben kell csövezni, be kell illeszkedni, jönnek a mentális nehézségek, család hiánya, honvágy stb.


Ha ezekkel megbirkózol külföld, viszont ha ezeket olvasva nem látod benne a potenciált akkor fölös rajta agyalni.

2023. okt. 26. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
67%

Menjetek ki külföldre, még mindig nem késő!!!

Ez a legésszerűbb lehetőség a 3 közül. Menjetek és legyetek szerencsések, legyetek büszkék magatokra, hogy meg mertétek tenni ezt a nagy lépést, és éljetek olyan színvonalon ezekkel a szakmákkal, ahogy itt képtelenség lenne.

Én drukkolok!

2023. okt. 26. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
92%
Induljatok el, vagy a tulajdonosi, vagy a külföldi vonalon.
2023. okt. 26. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%

Budapesten fölösleges az autó és drágább is a fenntartása a parkolás miatt. Vagy garázst béreltek, vagy az utcán dobáljátok a pénzt parkolóórába,vagy csak 20 percig keringetek, hoyg parkolóhelyet tláljatok.

Adjátok el inkább!

Nem tudom az értékét, de az is lehet 1-5 milliós is akár, az egyszeri bevétel, valamint havi kb. 100-140 000 Ft-ot megspóroltok, ami 3 év alatt szintén lehet 5 millió.

Emellett én azt gondolom, hogy ha lakhatás megoldása a cél, akkor az ember nem nyaral, nem éttermezik, stb., mindent félretesz.

Ti szerencsések vagytok a nagy jövedelemmel, ezt csak 3 évig kell csinálnotok egy olyan kaliberű lakás önerejéhez, amit béreltek is most.


Ha ez nem lenne elég, megnézném, a CSALÁD (felmenők) még milyen úton-módon szórja el a pénzt, pl. nincs-e egy elhanyagolt telek a déditől, aminek csak a telekadóját fizetik és évente 2x oda kell utazni ránézni.. nincs-e egy vidéken fölöslegesen fenntartott lakrésze valamelyikőtoknek, stb., stb. Ilyen módon is csak folyik el a pénz a semmire...

2023. okt. 26. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
92%
Csak ti ketten tudjátok, bírnátok-e külföldön. Ez nemcsak piacképes szakma és nyelvtudás, hanem habitus kérdése is. Ha nem is maradnátok kinn, akkor is hónapokig, évekig kellene kint dolgoznotok, hogy valamennyi pénzt összeszedjetek. Készen álltok arra, hogy lelépjetek? Ezen azért érdemes elgondolkodni. Ha igen, persze, menjetek, gyerek nélkül könnyen mozdultok, adottak a feltételek. Csak a család, barátok nem lesznek ott, nektek kell mérlegelni, ezt bírnátok-e. Meg hogy idegen közeg lesz. Amúgy objektív nézve abban igazad van, hogy a lakást kiadó tulajdonosok oldaláról ez könnyen jött pénz, passzív jövedelem, de süt a szavaidból az irigység, ami nem visz előre. Azért a lakásért, ami kibéreltek, valaki megdolgozott (akár a tulaj, akár a felmenői), emiatt nem kell utálni őket. Biztos van egy szerencsés réteg, aki pl. csak megörökölte a nagyi szép nagy pesti lakását, és vígan kiadja, de azért sokan meg is dolgoztak azért, hogy saját ingatlanjuk van. Ez üzlet, nem irigykedni kell, hanem megpróbálni utána csinálni.
2023. okt. 26. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
90%

Kedves kérdező,


Az albérlet opció nálam maximum fél év(!) amíg az ember megnézi kivel is akar közös jövőt tervezni. Tovább felesleges. Persze értem én BP az isten, van minden de ahogy írtad egy olyan kecóban éltek ami soha nem lesz a tiétek.


Ha itthon maradtok arra készülj egy életen keresztül itt lesztek annyi hitellel (nyílván ez is a cél, kellenek a bio robotok az aksi gyárakba és egyéb helyekre) a nyakatokban. Jó szakmád van, ekkora bevétellel nem kérdés kitudjátok-e fizetni majd.


Külföld: Jómagam is ezt az opciót választottam, önerő gyűjtése. Sajnos nem az hogy késve vagytok, de azért én is 27 leszek idén, lassan mérlegelni kell gyerek vs álom otthon. Én az elsőt választottam még ha 1-2 évig szülőknél kell is lenni. Tudom ma már nem divat a mama hotel meg cink, nehezen lehet kijönni néhány anyós/após jelöltel, de ne aggódj régebben is otthon laktak szülés után 2-3 éveket csak ma már fancy az hogy a gyerek nem otthon lakik, igaz havi 2 túlórát azért bemegy hogy fizesse a lakást :)


Véleményem szerint menjetek a szomszédba (Ausztria) ha beszéltek németül egy B1-es szinten. Közel van, sok munkahely ha haza szeretnétek jönni felültök vonatra és 5,5 óra alatt itthon vagytok péntek estére. Ha csak angolt beszéltek mint én akkor szét kell nézni Hollandiában mondjuk. Nem tudom diplomával kint milyen lehetőségek vannak de biztos keresik a szakikat ott is.


Az biztos albérletet engedjétek el ha lehet és jövőre döntsetek ti magatok, hol látjátok magatokat 10 év múlva itt ebben az országban.

2023. okt. 26. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!