Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Jövedelemado szamitasa hogy...

Jövedelemado szamitasa hogy történik?

Figyelt kérdés

4 eve elhunyt nagyszulom aki után örököltem a lakas felét.


Akkor a lakas 2,5 millióra volt felbecsülve 1/2. Tulajdoni értékben


3 eve pedig elhunyt nagymamám és már kb 4 millió Ft-ra becsülték a hagyatekiban, ugyanúgy 1/2 tulajdoni hanyad jelolessel.


A kérdésem az, hogy mivel volt egy friss becsules, így a hagyatéki értéke a legutóbbi becslés x2 ese? Tehát a 4 millió forint szorozva kettő azaz 8 millió? Vagy osszeadjuk a kettőt azaz 6,5 millió?


Azért lényeges mert jövőre el szeretném adni a lakást, és fontos hogy kell majd a jövedelem adot bevallani és kiszámítani


nov. 19. 23:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Hú, hát nem biztos, hogy értem, mit szeretnél :) Az értékbecslésnek nem igazán van köze ahhoz, hogy mennyi adót kell fizetned az eladás után. Eladhatod te 20 millióért is, ha van, aki megveszi annyiért, és arra fogod megfizetni majd a 15%-os SZJA-t. Ha azt feltételezzük, hogy 8 millióért adod el jövőre azt, amihez idén jutottál hozzá 100%-ban (és nem változik az SZJA mértéke), akkor 1.200.000 Ft adód keletkezik. Az, hogy korábban már 1/2 részben a tiéd volt, nem számít.

Én a helyedben egyébként azt csinálnám (ha megoldható), hogy 5 évre kiadod albérletbe, 5 év után újítasz rajta egy kicsit, hogy ne tűnjön túl lelakottnak, és úgy adod el. A lakásárak garantáltan emelkedni fognak, az albérletből bevételed származik, és 5 év után nem kell már adóznod sem az eladás után.

nov. 20. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Nem, a "nyereség" után kell fizetni az adót.

Tehát, ha felbecsülték 8 millióra, de eladtam 20 millióért, akkor az annak a különbözete 20 millió minusz 8 millió = 12 millió Ft annak a 15%-a után kell fizetni az adót. És ugye az évek teltével az is csökken.


Tehát ezért nem mindegy, hogy a friss értékbecslés szerint 8 millió lesz az értéke vagy nem írja fel a korábbi értékbecslés összegét, hanem csak összeadódik vele, mert akkor a 20 millióból csak 6,5 millió vonódik ki.


Most is albérletben volt kiadva, de nem akarok tovább foglalkozni vele, erősen felújításra szorul az ingatlan is.

nov. 20. 10:39
 3/12 anonim ***** válasza:

Akkor lenne szó arról, amit te mondasz, ha a lakást megvetted volna X összegért. Akkor kéne a vételi és eladási ár különbözetét fizetni.

Viszont ha az örökös egyenes ági rokona volt az elhunytnak (szülő, gyermek, vagy nagyszülő), akkor nem kell adót fizetnie az ingatlan eladásából származó jövedelem után.

De ha nem bízol a válaszokban (én nem bíznék), akkor kérdezd meg személyesen a NAV-ot.

nov. 20. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszi, ezt nem tudtam.

Tehát akkor elvileg nincs adókötelezettség?

De akkor minek becsülték fel a hagyatékiban?

Nincs ilyen, hogy nem hiszek. Tudatlan vagyok. De láttam, hogy van a NAV-nak telefonvonala, megkérdezem. Köszi

nov. 20. 10:55
 5/12 A kérdező kommentje:
Én azt olvastam, hogy az eladás után "jövedelem" keletkezik és ezért kell az után befizetni a jövedéki adót.
nov. 20. 10:56
 6/12 A kérdező kommentje:

Az így kiszámolt összegek – tehát az ingatlan értékesítéséből származó jövedelmek – az adózás szempontjából évről-évre alacsonyabb mértéket öltenek az alábbiak szerint:


A leírtak szerint számított adóalap mértéke:


A szerzés évében és az azt követő évben


100%


A szerzést követő 2. évben


90%


A szerzést követő 3. évben


60%


A szerzést követő 4. évben


30%


A szerzést követő 5. évben és azt követően


0%

nov. 20. 10:57
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, keverednek a dolgok.

Az örökléskor azért becsülték fel az ingatlant mert esetleg öröklési adót kell utána fizetni. Azt most egyenes ági öröklésnél nem kell fizetni, de nagybácsitól való öröklésnél kellene.

Utána az örökösnek akkor kell JÖVEDELEMadót fizetnie ha jövedelme lesz a lakásból, vagyis eladja. Ha nem adod el akkor nem kell adót fizetni - hisz eddig sem fizetted.

Az SZJA alapja viszont nem az örökléskori becsült értéke hanem az a pénz amit kaptál érte amikor eladtad. Ha 20 millióért adtad el akkor ez az összeg az adó alapja.

Ebből kell SZJA-t fizetned és itt jön az amit leírtál, hogy ahhoz képest mikor került a tulajdonodba, attól függően kell a 15%-nyi SZJA valamekkora részét fizetned.

Ha a felét 4 éve örökölted, akkor 10 millió után ennek 15%-nak a 30%-t kell fizetned:

10000000Ftx0,15x0,3=450000Ft

A másik fele 3 éve a tied, itt meg a másik 10 millió után ennek 15%-nak már 60%-t kell fizetni:

10000000Ftx0,15x0,6=900000Ft

Összesen 1,35 millió lenne az SZJA ha most adnál el 20 millióért.

Ha vársz még vele 1 évet akkor már csak 450000Ft, ha 2 évet vársz vele akkor meg nem is kell utána SZJA-t fizetned.

nov. 20. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Ezt írtam én is.


De a kérdés továbbra is az, hogy vajon ilyenkor a hagyatékban szereplő érték az 8 millió lesz, vagy 6,5?


de majd felhívom a navot, amikor már az eladás aktuális lesz.

nov. 20. 17:30
 9/12 anonim ***** válasza:
64%

#8 Nincs olyan, hogy "hagyatékban szereplő érték" hiszen ez már nem hagyaték.

akkor volt hagyaték amikor te megörökölted, most ez már a te tulajdonod amit eladsz. Mindegy hogy örökölted, vetted vagy ajándékba kaptad, csak az számít mióta a tied.

nov. 20. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

9-es, komolyan mondom, hogy nem értem mit magyarázol.

A nyereség után kell fizetni az adót, ezért számít, hogy a hagyatékban mekkora összegre lett felbecsülve.

Úgy látom, hogy ezzel nem vagy tisztába, olvass utána, de ne szajkózd kérlek a hülyeséged.

nov. 20. 20:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!