Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Tulajdonjog vagy haszonélvezet...

Tulajdonjog vagy haszonélvezeti jog a döntőbb? Többi lent

Figyelt kérdés

Van egy ingatlan amit szeretnék megvenni,a háznak 1/1 tulaja egy idős néni.

Haszonélvezeti joggal rendelkező bácsi lakja az adott lakást(volt párja a néninek)

Ha én megveszem be tudok költözni a bácsi ellenére is? (Nem zavar ha ott van)

Szivesen laknek benne a bácsi ott lakása ellenére is(külön részben lakik a házba)

A hölgy akié a ház 1/1 tulajdonban hirdeti az ingatlant ennek ellenére és teszik is a lakás de elmondása szerint nem engedné hogy az udvarra be lépjünk se.

Halála után enyém lenne teljesen a ház?

Ha enyém lenne a tulajdonjog is ki tudna dobni a bácsi?



dec. 19. 17:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
92%
A haszonélvezeti jog erősebb, de mint tulajdonos köteles lennél állagmegóvni házat folyamatosan.
dec. 19. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezeti jog erősebb ,mint a tulajdoni jog.

Vele együtt veszed meg az ingatlant.Az ingatlan használatában nem akadályozhatod a haszon élvezőt .Halála után te rendelkezel mindennel.

dec. 19. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Az költözhet be, akinek a haszonélvező megengedi, ide értve a tulajdonost is. Bérbe is adhatja, ki is tehet... tehát amíg él, ez az erősebb. A haszonélvezeti jog a házon viszont majd a halálával megszűnik, nem is örökölhető. Tehát az ilyen ingatlan tipikusan befektetés, mert jóval áron alul tudja csak a tulaj értékesíteni ezzel terhelten.
dec. 19. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 mindentudó99 ***** válasza:
95%
Ne vegyél ilyet. 20 + évig fog még élni.
dec. 19. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
A haszonélvező határoz meg mindent, be sem léphetsz, ha nem engedi, a halála után te rendelkezel az ingatlannal. Jobb, ha tudod, hogy a haszonélvezettel terhelt ingatlan értéke jóval kevesebb. A haszonélvezet értékét ki lehet számítani értékbecslővel és lealkudni, levonni a szokásos piaci becsült értékből. Ha a bácsi nem 90 éves legalább, akkor szerintem felejtős, de még akkor is lehet, hogy van még vagy 8-10 éve hátra.
dec. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Volt már rá példa, hogy az öreg haszonélvező túlélte az új tulajt.

Befektetésnek jó, ha ráérsz. Ha a lakhatásodat akarod így megoldani akkor felejtős.

dec. 19. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
95%

Kérdező, a lényeget leírták már.

Valójában megvennél egy ingatlant amit nem te használhatsz hanem a haszonélvezője amíg él. Az ilyen ingatlan töredék árat ér csak hiszen nem költözhetsz bele, nem használhatod amíg a haszonélvező életben van.

a házastársaknak pont amiatt biztosít az új törvény haszonélvezeti jogot tulajdonjog helyett halálozás esetére, hogy tovább élhessenek ugyanúgy a saját ingatlanjukban amikor a párjuk meghalt és a gyerekek örökölnek. Korábban ez gond volt, hogy hiába övé a ház vagy lakás, mivel a gyerekei is örököltek, ha nem volt jó a viszonyuk akkor kénytelen volt eladni, hogy kifizethesse belőle a részüket ha azt akarták.

A haszonélvezeti jogot meg lehet váltani, vagyis ki lehet fizetni a haszonélvezőt ha ő is ezt szeretné. Ez viszont nem a te dolgod lenne hanem a tulajdonosé még az eladás előtt. Ha a tulajdonos meg tudna egyezni egy összegben a volt párjával és az cserébe hajlandó lemondani a haszonélvezeti jogról, akkor érdemes csak megvenni. Akkor az árából kifizetitek a bácsit, elköltözik és tied lehet az ingatlan.

Nyilván ezt a bácsi nem akarja, különben már megtörtént volna.

Hiába lenne tied az ingatlan, a bácsi dönthetné el, hogy beléphetsz-e oda egyáltalán és akár még bérleti díjat is elkérhetne tőled ha engedné, hogy beköltözz.

dec. 19. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
94%
Semmiképp se menj bele ilyen haszonélvezős dologba. Ezzel csak bajod lesz. Inkább keress másik ingatlant vagy várj még pár évet, de ez a haszonélvezeti jog kb olyan hogy a neveden van a ház de gyakorlatilag nem használhatod.
dec. 19. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
32%

a haszonélvező élvezi az ingatlanból eredő hasznokat, de a haszonélvező kötelessége az ingatlant jó állapotban tartani, kezelni. A tulajdonosnak a ház állpotához semmi köze, ő csak fizeti az elvárt hasznot a haszonélvezőnek.

Én így jártam. Az ingatlan karbantartására ráment inge-gatyája a haszonélvezőnek...hiába fordult ügyvédhez.

dec. 19. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
9, Rosszul tudod. A haszonélvező nem károsíthatja, nem semmisítheti meg az ingatlant, nem adhatja el, nem vehet fel rá jelzáloghitelt és az ingatlan használatával összefüggő költségeket neki kell fizetni, legfőképpen a rezsit, de a tulajdonos fizeti a rendkívüli javításokat. A haszonélvezet lehet holtig tartó vagy határozott időre szóló, illetve vonatkozhat az ingatlan egészére vagy egy részére. Talán még ezt érdemes körüljárni a kérdezőnek, hogy milyen típusú haszonélvezete van a bácsinak, de a legjobb hagyni az ilyen ingatlant, ha tényleg használni akarja, mert csak baja lesz. És oké, hogy a haszonélvező kell hogy fizesse a rezsit, meg nem terhelheti meg az ingatlant, de a gyakorlat mégis azt mutatja, hogyha a haszonélvező rezsitartizást halmoz fel, majd elhalálozik, a tulajdonos fogja kifizetni, nem, nem a törvény alapján, hiszen levonható ez az összeg a haszonélvező hagyatékából, de jellemzően nem szokott annyi hagyatéka lenni, hogy ezt fedezze, és ha a tulaj szeretné, hogy visszakapcsolják az áramot, akkor bizony kicsengeti a pénzt.
dec. 20. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!