Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ti bevállalnátok így a lakásvá...

Ti bevállalnátok így a lakásvásárlást?

Figyelt kérdés
Van 3 gyermekünk mindegyik picike még , kinéztünk egy Budapesttől kb 35 km-re lévő családi házat.92 m2 , energetikai(vagy mi) besorolását még nem tudjuk (de ha jól tudom , akkor kb 20-50.000 ft-ba kerül megcsináltatni).Szocpol-t vagy Csok-ot , ha megkapnánk , akkor lenne 2.000.000 Ft önerőnk , már ha ezt így elfogadná a bank.Sajnos semmilyen más önerővel nem tudnánk most számolni.A háaz 6,9 millió irányáron hirdetik , de az ingatlanos közölte , hogy valószínűleg 6,5 millióra le lehetne alkudni.Bankban már voltunk elméletileg elfogadják a szocpolt meg a csok-ot önerőnek és 5.000.000 ft-ot tudnának biztosítani(Lakásfelbecsülés nem tudom mennyire függ ettől , vagy hogy hogy is van.Erről is írhatna vki információt , ha tud.)összjövedelmünk alapján , ami: 304.000 ft.Na most kérdés: Néztem h, kb egy 5.000.000-ós hitelösszeg havonta 50.000 ft...benzinre 40.000 ft lenne , baba dolgok kb 50.000 ft , kaja 120.000 ft , marad: kb 44.000 ft.Szerintetek merész húzás lenne így bevállalni? Tudjuk , hogy a hitel mehet feljebb , de én már jövőre visszatudnék menni dolgozni...Szóval legalább lenne még plusz 50.000 ft.(Muszáj valahogy lépnünk ugyanis eddig apósomék lakásában éltünk , de jelzáloghitel miatt eladták , jövőhét hétvégéig kell kiköltözni , és mivel nem szeretnénk apósomékhoz a családi házukba költözni véglegesen vagy huzamosabb ideig , ezért szeretnénk Pesttől kicsit messzebb egy olcsó , de jó állapotú lakást venni , mert itt Pesten esélytelen , albérlet meg sokkal többe kerül , mint ha most vállalunk egy havi 50.000 ft-os hitelt és esetleg a 10 év alatt felmenne a 2x esére , mert csak 10 évre szeretnénk vállalni a gyerekek miatt.Próbáltam már albérletek után érdeklődni , de sehol sem látnak szívesen 3 kisgyermekes családot , másrészt a legalja havi 80.000 ft.)Igen sajnos nincs félretett , gyűjtögetett pénzünk , mert nem igazán fordult meg a fejünkben , hogy apóséknak ilyen hirtelen egyszer csak muszájból el kell adniuk a házat.Tudtuk félretenni csak azt általában nyaralásra , új , modernebb bútorokra , meg ennek a lakásnak a felújítására költöttük , sajnos fölösen...:([ A lényeg , apósom úgy gondolja , hogy nem kellene még lakást vennünk , hanem ott kellene maradnunk náluk , mert , hogy akkor könnyebb nekik is meg nekünk is...de valójában nekünk nem , mert páromnak kb ugyanolyan messze lenne a munkahelye , mintha megvennénk ezt a lakást , másrészt tőlük kocsi nélkül szinte sehova nem lehet eljutni , vagy csak nagyon nehezen , én a gyerekek mellett nem tudok rájuk is főzni meg takarítani meg stb. , mert pl a felesége nagyon lusta egy nő , + hadd ne fizessek már rezsit úgy , hogy gáz meg meleg víz nincsen bekötve...ez nekem túl kényelmetlen , na meg a folytonos okoskodás...legalábbis számomra meg párom számára is az A fő kérdés: LEHET , HOGY IGAZA VAN APÓSNAK , HOGY BEBUKNÁNK A LAKÁSVÁSÁRLÁST? , de szerintünk , ha nem lépünk most szocpol és csok idején , akkor máskor nem nagyon lesz esélyünk...:/

2015. júl. 10. 15:16
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Jajj a rezsit nem írtam bele 50.000-ret számoltam arra , itt 35-ből jöttünk ki , de ez csak 65 m2 , meg azt nem írtam bele , hogy párom mindig legalább 50.000-ret maszekol a kisfőnökével , de van hogy 150-et.
2015. júl. 10. 15:19
 2/14 anonim ***** válasza:

Az autónál pedig hiányoznak a fenntartási költségek (biztosítás, javítás).


Mennyire van jó állapotban a lakás? Be tudtok költözni anélkül, hogy elkezdenétek felújítani?


Teljesen megértem és átérzem a helyzetet. Apósodnak nincs igaza, csak egyrészt szeretné, ha inkább náluk lennétek (mert pl. főznél rájuk), másrészt ő most veszítette el a lakását azért, mert nem tudta visszafizetni a hitelt, így számára úgy tűnik, minden hitelből vett lakás erre a sorsra fog jutni.

2015. júl. 10. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Nem mondom , hogy nem lenne rajta mit felújítani ill. szépítgetni , de amúgy teljesen lakható állapotú.Legnagyobb problémája első ránézésre , hogy az ablak nem vmi jól szigetel és a tapéta alja itt-ott megvan tépkedve.De szerkezetileg nagyon rendben van.Igen igaz kocsinak is vannak , lesznek költségei...ez kiment a fejemből , mert sajnos reggelwnte olyan káosz van az utakon , h. párom inkább bérlettel közlekedik...szóval a kocsi havi 4 alkalomnál kiruccanásra vagy nagy bevásárláshoz volt csak használva...de igen gondolom napi 70-80km utak után gyakrabban kellesz rá költeni.De bízom abban , h. lesz még legalább 1 évig mindig maszekja , ha meg nem akkor kicsit meghúzzuk magunkat...mondjuk nem lesz mindennap hús főzve meg desszert.Nem szeretnék ott lakni , félek , hogyha mernék szólni vmi miatt akkor kiraknának...és sehova nem tudnánk menni :(
2015. júl. 10. 16:48
 4/14 anonim ***** válasza:
Szerintem bevállalható, ám a költségeitek azért elég magasak (főleg a kaja és a baba dolgok), azokon a helyetekben megpróbálnék faragni.
2015. júl. 10. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Csak néhány észrevétel a tervedhez, amit végig kellene gondolni.

Mivel már van 3 gyermek, úgy vélem, évek óta párkapcsolatban éltek. Ezek alapján intő jel, hogy nincs félretett pénzetek, tehát a háztartásotok költségvetésében nincs benne havi 30E Ft plusz kiadás. Az igazi okát Ti tudjátok, miért nincs megtakarításotok havi 304E Ft bevételből, ezért nektek kell ezt végiggondolni, hogy mitől fog sikerülni innentől kb 20 évig legalább ennyit kigazdálkodni? A legtöbb hitel kamata nem fix a futamidő végéig, ezért azzal is számolj, mi lesz, ha a kamat emelkedni kezd?

Intő jel az is, hogy Pest megyében ennyire kis értékű ház, ha valóban jó állapotú, akkor csak valamelyik kistelepülésen lehet, vagy pedig vályog, esetleg vegyes falazatú. Ez azért lényeges szempont, mert mindkét esetben a bankok kb 50-60% hitelt adnak a becsült értékhez képest, így a 2M Ft CSOK nem lesz elég önerőnek ey 6,5-6,9M Ft értékű házra. Nem szabad elhinni, amit a bankban hallasz erről. Csak egy módon tudsz ez ügyben biztosa menni, ha előzetes értékbecslést kérsz a bankban. Amennyiben ez alapján is az derül ki, hogy ad erre a házra 4,5-5M Ft hitelt a bank, csak ekkor szabad Adásvételit kötni.

Nehézséget okozhat az is, hogy nincs pénzed foglalózni, ezt az eladók (és az ingatlanosok) nem igazán szeretik.


A CSOK, mivel már meglévő gyerekekről van szó, valóban önerőnek tekinthető, de azért ez ügyben is legyél óvatos, a legtöbb bank nem lelkesedik az olyan hiteligénylőkért, akiknek nincs saját megtakarításuk, vagy plusz ingatlan fedezetük.


Vedd figyelembe azt is, hogy kellene néhány 100E Ft az induló költségekre is (ügyvéd, Földhivatal, banki költségek, költözés, illeték, stb).

2015. júl. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Hát pluszba kb. 600.000 ft-unk van , de ezt az önerőbe azért nem számoltuk bele , mert ugye energetikai besoroláshoz papír , meg ugye illeték meg stb.-re biztos rámegy ennyi...És csak papíron 304.000 a bevétel amúgy párom maszekja miatt mindig megvan legalább a 350 , de inkább 400-450 körül van , csak ugye írtam , hogy mentünk nyaralni , lakást szépítgettünk stb és hát nem minden pénzt tettük félre , amit lehetett volna , mert nem tudtuk , hogy ez lesz.Apóséknál tudnánk havi 150-200 -at félretenni úgy , hogy mellette minden megvan , csak hát meleg víz meg rendes fűtés nélkül , nem lesz ám ott kellemes , főleg télen , ha sokáig ott kellene lennünk(ha leszámítjuk azt , hogy ők egyártalán nem tudnak alkalmazkodni , és itt nem arról van szó , hogy a mi dolgunk hisz mi megyünk oda...sehol sem tudnak alkalmazkodni , semmihez és senkihez sem...lehet korral jár nem tudom mindegy , a lényeg , hogy nagyon sok lenne a balhé , ha már nem tudnánk visszafogni magunkat azt meg nem szeretnénk.).Egyébként tégla ház , és az ingatlanos "súgta" meg nekünk , hogy ez nekünk megfelelő lenne , mert az ára is azért ilyen alacsony , mert a férfi elhagyta a feleségét , és a nő egyedül maradt a gyermekkel az örökölt lakásában , amin még van hitel tartozás.Mivel egyedül nem bírja fizetni így jóval áron alul adja.Hozzáteszem hitelt semmiféleképpen nem vállalnánk 10 évnél több időre...szeretnénk , ha középiskolába már úgy menne a legnagyobb , hogy nincs hitelünk , mert akkor már tényleg húzós árban lesz a gyerekek ellátása na meg hát az igénye.Meg nézegettem és kérdeztem is...minél több időre vesz fel hitelt az ember , annál többet is fizet vissza.
2015. júl. 11. 21:55
 7/14 A kérdező kommentje:
Tehát a kérdés inkább arra irányul , hogy így a 304.000 ft-os """fix""" bejövő összegből 10 évre hitelt felvenni mennyire rizikós...Úgy hogy , ha mondjuk maszek mégsem lesz , meg ugye én csak jövőre tudnék menni dolgozni , de egyébként meg így is úgy is muszáj 2-3 hónapra vagy még többre kiköltözni apósékhoz , mert nem 1 hét mire az ember vesz egy lakást csok-kal meg hitellel , csak nem mindegy hogy milyen tudatban költözünk oda...1. úgy , hogy , de jó nem sokára lesz egy családi házunk , addig valahogy kihúzzuk itt , meg ugye félreteszünk havi legalább 150 ezret) vagy 2.oda költözünk , ki tudja meddig dekkolunk ott és kell vagy 2-3 év gyűjtögetés , mire esetleg lesz elfogadható önerőnk , addig meg lehet megbolondulunk. Szeretnénk , ha az elsőt sikerülne összehoznunk , de após annyira belénk teszi a félelmet , hogy szerinte mindenki úgy gondolja , hogy őrültség lenne a mi részünkről , ha belemennénk egy lakásvásárlásba , hitellel.:S Szerintem azért akad , aki túlélte a hitelt , mármint nem bukta be , tudom , hogy sok mindenen múlik , de a jelenlegi adott körülményekre lennék kíváncsi , hogy részünkről tényleg őrültség és felejtsük el , hogy lesz nekünk valaha is lakásunk , vagy majd esetleg 20 év gyűjtögetés után...mert tényleg lehetetlen végigvinni ilyen anyagi körülmények közt egy 10 évre szóló kb 5 milliós felvételű hitelt?
2015. júl. 11. 22:06
 8/14 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben szerintem belevághattok a vásárlásba. Az Unicredit 10 éves futamidejű "stabilkamat" konstrukciója lehetne a legjobb számotokra, mert ott fix a kamat, tehát nincs kamatkockázat, ráadásul igen kedvező (4,99%), ha legalább 300E Ft jóváírás érkezik majd a folyószámlára.

Első körben biztonsági okokból egy előzetes értékbecslést javaslok, ami 30.480Ft-ba kerül, de ezt a bank visszatéríti, ha a hitelt igénylitek. Csak akkor célszerű AV-t kötni, ha minden rendben van a becslő szerint és a ház elbírja a felvenni kívánt hitelt. Az Energetikai tanúsítvány költségét az eladó állja, de ha C-nél rosszabb lesz a besorolás, akkor kell még egy tanúsítvány is a helyi építésügyi hatóságtól a CSOK miatt, ez már a Ti költségetek lesz (kb 25.000Ft). NGM CSOK tájékoztatót itt találsz:

[link]

Ha 100% biztonságot szeretnél, akkor lehet készíttetni egy "Előrelátó igazolást is". Ekkor a bank a komplett hitelkérelem benyújtása után, a hitelképességetek alapján kiad egy 6 hónapig érvényes igazolást arról, hogy maximum mennyi hitelt kaphattok.

A bank az értékbecslés eredménye alapján megállapított maximum és a jövedelem vizsgálat után adható maximum közül a kisebbet adja hitelbe. Ha az érték megfelelő számotokra, már lehet Adásvételit kötni.

A Közjegyzői díjat is visszatéríti az Unicredit, a Tulajdoni lap és a Térképmásolat takarnet díját sem kell megfizetni, tehát összesen 12.600Ft költséggel számolhattok a hitel miatt, ami a jelzálog bejegyzés díja a Földhivatalban.

2015. júl. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó válaszoló!Akkor valószínűleg tényleg kijönnének a lakásvásárlásnak egyéb költségei a félretett 600.000 Ft-ból...ezzel is riogatva voltunk , hogy azzal kitörölhetjük a fenekünket...:DIgazából bankban még csak 4-szer voltunk szóval teljes mértékű tájékoztatást még nem kaptunk mindenről , csak röviden felszínesen mondták el a dolgokat , szóval igen van még utána kérdezni valónk , főként az , hogy melyik bank tudná jelen pillanatban a legjobb hitelt biztosítani a számunkra , mondjuk pl. Unicrediten nem is gondolkoztunk eddig...CIB-nél láttunk fix kamatú törlesztőt 10 évre esetleg , de nem sok mindent mondtak...illetve más azt mondta , hogy az sem fix...mert évi kamatperiódus szerint változik a kamatláb meg nem tudom én mi , magas nekünk , de feltűnő , hogy a bankban ülő dolgozóknak is.Ezért is lennék kíváncsi , hogy aki esetleg hasonló paraméterekkel ugrott hitelbe mi a tapasztalata vagy bölcs hozzászólása ehhez.Mert ugye devizahitel után nem várható így hirtelen , hogy megint felelőtlenül , önerő nélkül is kiadjanak olyan nagyságú hitelt , amit az ember ne tudna a jövedelméből fizetni.Elég reálisnak tűnik most az önerő /fedezet ill. a jövedelemhez igazított hitel keret.(Apósék devizával buktak.)
2015. júl. 11. 22:44
 10/14 anonim ***** válasza:

Van a CIB-nek is Fix kamatú hitele 10 és 15 évre, de jóval drágább, mint az Unicredit 10 éves hitele. Az évente átárazódó "referencia" kamatozású hitelt nem ajánlom nektek, mert az valóban évente átárazódhat és akár durván is emelkedhet a hitel kamata, ahogy elindul felfelé a BUBOR.

Kérdezz bátran akár privátban is. Be tudom neked bizonyítani, hogy ehhez én sokkal jobban értek, mint a legtöbb bankban ülő:).

2015. júl. 11. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!