Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » "Járdahasználati jog" megszünt...

Goszika kérdése:

"Járdahasználati jog" megszüntetése hogyan lehetséges? A tulaj én vagyok, és járnak kelnek a telkemen keresztül.

Figyelt kérdés

Tavaly vásároltunk egy családi házat, melybe felújítást követően idén beköltöztünk. A tulajdoni lapon egy fő részére (hátsó szomszéd, egy idős néni), határozatlan időre bejegyzett járdahasználati jog van. Ez a kölcsönös jog még az előző tulajdonos idején lett bejegyezve, az előző tulaj is kijárhatott hátrafelé, és a neve is felkerült a hátsó szomszéd tulajdoni lapjára (gondolom még most is rajta van).

1. A járda kb. száz méter hosszú, viszonylag széles, a telek olyan részén helyezkedik el, melyet mi nem használunk, azonban mint kiderült, nekünk kell rendben tartani (pl. hókotrás).

2. Beköltözést követően döbbentünk rá, hogy a telkünkön nem csupán az az egy személy jár át, aki erre jogosult, hanem annak a fia, menye, unokái, azok unokatestvérei, barátai, családi barátok, felújítás esetén munkások stb. is. Ebből kifolyólag az utcai kapu - hagyomány szerint - sosincs lelakatolva.

3. Szeretnénk zárható kaput, a járda helyére kocsibejárót és konyhakertet.

4. A rajtunk keresztül járók rendelkeznek saját utcakapcsolattal, csupán kényelmi szempontból járnak-kelnek rajtunk keresztül.


Tehát hogyan töröltethetnénk ezt a járdahasználati jogot? Ha az idős néni nem mond le róla önként és dalolva, akkor így jártunk?



#Jószomszédi iszony #járdahasználati jog
2015. okt. 18. 19:05
 1/8 anonim ***** válasza:
59%

Szolgalmi jog: önkormányzattal kellene tisztázni.

De már az adásvételi szerződésnél ki kellett volna derülni ennek és a megegyezést (vagy tiltást) belevenni. Be van jegyezve a tulajdoni lapra?

2015. okt. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha csak néninek van joga ott járni, többi embert felszólíthatjátok, hogy hagyják el a területet.

Amúgy én is mielőbb rendezném jogilag a helyzetet, elég abszurd.

2015. okt. 18. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
29%

Én is nem régen vásároltam házat, és sokáig nézelődtem. Azokat a lehetőségeket, ahol a tulajdoni lapon széljegyzet, vagy szolgalmi jog volt, meg sem néztem. Nem akartam senkivel sem közösködni. Még telekhatárra épülő házat sem akartam - hogy felújításkor a szomszédot kelljen kérlelni, hogy bemehessek. A saját telkemen a magam ura szerettem volna lenni.

A vételnél kellett volna erre sokkal jobban odafigyelni! A volt tulaj ezt könnyebben elrendezte volna a nénivel, vele kellett volna közölni, hogy csak akkor veszed meg az ingatlant, ha a szolgalmi jog már nem lesz rajta. Neked már kínszenvedés lesz ezt kiharcolni, ha egyáltalán menni fog...

2015. okt. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Úgy mondom, hogy nem vagyok jogász, de véleményem szerint ha bizonyítani tudod, hogy csak kényelmi okok miatt járnak így be a rokonok, mert egyébként van saját utcakapcsolat és ki lehetne alakítani ott egy kaput, akkor van remény. Természetesen úgy értem a kapu kialakítását, hogy ehhez mondjuk nem kell a házat ledózerolni. Amikor mi néztünk házat volt olyan, amit azért nem vettünk meg, mert a szomszéd a mi kapunkon járt volna be autóval és gyalogosan amiatt, hogy az ő háza teljes mértékben utcafronti és ott csak az üzlete van, a lakásába pedig csak hátul volt bejárat. Így persze nem tudtunk volna mit tenni, mert az üzletet nyilván nem lehet átalakítani, ledózerolni, hogy biztosított legyen a bejutás az ő kerítésén keresztül a lakásába.
2015. okt. 19. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Azért szolgalmi jog és jog között is van különbség. Amikor megvettük ezt a házat, akkor is tudtuk, hogy a mellékutcai kerítésbe villanyoszlop van beépítve és emiatt 5 m2-re van az elektromos szolgáltatónak szolgalmi joga. De eddig csak egyszer jelentkeztek, amikor belülről tudtak létrával felmenni az oszlopra, a mellékutcát le kellett volna zárni a javításhoz (keskeny és meredek).
2015. okt. 19. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Még annyi, hogy az illető szomszéd rendelkezik utcafronttal, bejáróval, mindennel, egy másik, párhuzamos utcára.
2015. okt. 20. 08:20
 7/8 anonim válasza:
50%

Elosszor : A telki szolgalom ingatlan-nyilvántartási bejegyezése csak az ingatlan egészére vagy annak természetben meghatározott részére történhet, eszmei illetőségére nem. A bejegyzésben a telki szolgalom alanyait név szerint nem lehet feltüntetni. Az uralkodó telek tulajdoni lapján annak a szolgáló teleknek az adatait kell feltüntetni, amelyre a jog fennáll és fordítva, a szolgáló telek tulajdoni lapján az uralkodó telek adatait. ( Tehat itt en nem ertem miert csak egy fo reszere van az a szolgalmi jog, ha csak a telek adatait lehet megadni, aminek szerintem jelen esetben a tulajdonosat vette, de a telken lako illetok is atjarhatnak ott.)

Masodszor: Probalt barmifele barati megallapodast? Hogy a hotakaritast atvalaljak ha mar ok hasznaljak az utat? Vagy besegitseneke a rendtartasban? Vagy hangoskodnak?Szemetelnek? Csinalnak barmi olyat ami az on telken,magantulajdonaban kart okoz?Es a zarhato kapura mit mondtak?

Harmadszor: Nekik ott szolgalmi joguk van, on ezzel tisztaban volt mikor megevtte a telket, ahhoz onnek semmi koze hogy ok epp kenyelmi szempontbol jarnak e at vagy sem. Atjarhatnak. Ez van a szerzodesben. Ha az idos neni nem fog rola lemondani valoszinu igy fog maradni.

Vegsosorban pedig egy emberi tanacs: Ne a bosszuallas vezerelje ont, hanem az hogy ok is emberek es en igy sem feltetelezem azt, hogy nem tudnak megoldani a helyzetet mindenfele rosszindulatu megnyilvanulas nelkul.

2015. okt. 31. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó Válaszoló!

Köszönöm a részletes leírást!

Földhivatali végzés szerint ez a jog használati jog, és nem szolgalmi jog. Az indoklásban (többek között) az áll, hogy azért, mert névre szól, és nem ingatlanra. Persze mivel nem tudom, hogy hogy lehet töröltetni, igazából mindegy is, hogy melyik...

2015. nov. 1. 00:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!