Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hogyan fog hatni az ingatlanpi...

Hogyan fog hatni az ingatlanpiacra, ha 2020-tól a most 5%-os Áfát visszaemelik 27%-ra?

Figyelt kérdés
2018. febr. 26. 09:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Azt már most látom, illetve találkoztam egy esettel, hogy idén márciusban kezdődött volna egy építkezés itt Angyalföldön. Mivel bizonytalanná vált, hogy 2019 év végéig mindent le tudnak-e "zongorázni", így végül elhalasztották a kivitelezést.

Magát az építkezést befejezték volna biztosan, de a használatbavételi-engedélyek kiadása (ami akár hosszú időt is igénybe vehet jelenleg) körüli bizonytalanság miatt így döntöttek. Hiszen ha az átcsúszik 2020-ra, akkor már az Áfa-különbözet miatt óriási összegek lógtak volna a levegőben, amit értelemszerűen sem a vevők, sem az eladók nem szeretnének benyelni.

Összességében hogy fog hatni? Jó kérdés! Ha egyéb lakásvásárlás-ösztönző dolgok megmaradnak (pl. CSOK, alacsony hitelkamatok), akkor emelkedni fognak az árak.

Ha közben csökken a kereslet, akkor csökkennek az árak is.

Vagy ki tudja!? :-) Szerintem ez év végén már el kellene kezdenie kommunikálni az aktuális kormánynak, hogy mire lehet majd számítani, mert a bizonytalanság a legrosszabb.

Én egy köztes, 15%-os Áfát tartanék ideálisnak.

2018. febr. 26. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az ingatlanpiaci Áfa csak az építkezés menetét érinti. És ott sem a teljes építkezés költségét, csak a tárgyévben történőt. Magyarul,ha 2019-ig kész lett volna,akkor az áfaváltozás nem lett volna hatással rá. (Amennyiben 2019-ben ugyanaz az áfa marad). Ha maga az építkezés meg átcsúszott volna 2020-ra ahol megemelték volna az áfát,akkor az emelt áfával csak a 2020-as évben történő tevékenységek után kellett volna az emelt áfával számolni. Az azt megelőzőeknél továbbra is az 5%-os a mérvadó.

Kész háznál kutyát sem érdekli,hogy mikor kerül átadásba a használatbavételi(szerintem). Az adás vétel pedig csak illeték és szja. (No meg az ügyvédi és földhivatali költség)

2018. febr. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
2020-ban már NEM számlázhatják le a vevőnek 5%-os Áfa tartalommal. És mivel a vevő a fennmaradó vételárrészletet (mely jellemzően 80% lett volna ebben az esetben, 20% kezdőrészlet eetén) csak 2020-ban fizette volna ki, így egyből jelentkezett volna a 22%-nyi különbözet.
2018. febr. 26. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A kérdésre meg az alap gondolat az lenne,hogy tovább drágulnak az ingatlanok. Elvégre újat építeni már többe fog kerülni. De ahogy az első írta a kereslet kínálattól függ minden. Ha marad a csok akkor szerintem úgyanúgy megmarad az igény. Legfeljebb csak drágább lesz új lakásokat építeni. De attól még a használt lakásra való igény megmarad. Sőt, talán valamivel többen fogják a használt lakást keresni. De mivel ha felmennek az árak,akkor az is költségesebb lesz úgyhogy lehet,hogy még inkább elgondolkodnak majd azon,hogy vásároljanak-e. Szerintem az ingatlanpiac stagnálása vagy az árak visszaesése is könnyen megtörténhet.
2018. febr. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! :)
2018. febr. 26. 13:15
 6/6 anonim ***** válasza:

Ezt most senki sem tudja megmondani neked. Aki igen, az kamuzik.

Ha drágább lesz, akkor kisebb lesz rá az igény. Kevesebb fog épülni, de akkor megint "hiánycikk" lesz az új ház/lakás, ami pár éven belül újra felveri az árakat. A kereslet meg többtényezős: fizetések, csok, kamat stb. Senki sem tudja, ogy mennyi lesz az lakás áfa 2020-ban: 5 % vagy 27 % vagy a kettő között valamennyi.

2018. febr. 26. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!