Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mi lesz a panellakások sorsa?

Mi lesz a panellakások sorsa?

Figyelt kérdés
Nagyon sok ember él átlag életszínvonal alatt panellakásokban amiket 50 évre terveztek a 60-70 években. Aki élt már ilyen jellegű építményben az tisztában lehet azzal, hogy milyen állapotok vannak egy panelházban. Az érdekelne, hogy milyen módon történik majd a bontásuk? A tulajdonosokat részesítik majd a telek eladásból, vagy építenek a helyére egy újat, és arra beszállhat a régi tulajdonos? Vagy hogyan kell majd ezt elképzelni, mikor elérkezik ahhoz az időhöz, amikor is bontani kell az épületet.

2019. jún. 25. 11:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha a betonacél nem rozsdásodik, és a panelek közti hegesztések rendben vannak, az épület szerkezete sokkal többet kibír, mint 50 év. A gépészet, elektromos hálózat felújítására persze kell költeni, de nem nagyon lesz olyan, hogy le kell bontani. Egy-két életveszélyes, konstrukciós hibás épülettől eltekintve, mint a pécsi magasház.

Mivel a panelek többsége már magántulajdonban van, jogilag társasház, csak akkor kerülhet sor bontásra, ha az épület életveszélyessé válik. Akinek volt lakásbiztosítása, ami ilyesmire is ad fedezetet, az a pénzéhez jut, akinek nem volt... hát azzal nem tudom mi lesz, de a bontás költségeit is vállalni kell valakinek. Ha valami természeti katasztrófa miatt kell bontani, akkor az állam is segíthet.

2019. jún. 25. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Panelek szerkezetileg nagyon jól megtervezett (és többé kevésbé jól kivitelezett) szerkezetek. A nem engedik korrodálni a betont és a vasat, akkor több ezer évig elvan. Ezért érdemes hőszigetelni vagy a tetőszigetelést karban tartani. Persze vannak olyan panelok amikkel nem foglalkoznak, bomlanak szét, azokat kell majd lebontani x évtized múlva. Győrben egy régi polgári társasházat kellett lebontani, nos ők nem kaptak sem másik lakást, sem pénzt.
2019. jún. 25. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
71%

https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__ingatlan-vasarlas-ela..


Olyan ismerős a kérdés...


De egyébként, nézd meg az Élet az Ember után c. dokufilmet, ott emlegetik hogy mennyit is bírnak ki ezek a vasbeton épületek.


Vagy nézzél Csernobilos képeket. A katasztrófa óta ázik-fagy-hevül a falazat, és még mindig állnak...

2019. jún. 25. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
És ha már annyira lepukkant lesz, akkor is max. egy gépészeti (víz / szennyvíz / gáz és áramvezeték) csere lesz és kész, meg esetleg leszigetelik.
2019. jún. 25. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
színvonal alatt, mikor 28-30 milla egy panel pesten? :D
2019. jún. 25. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A közeljövőben valószínűleg nem fogják lebontani őket.


"Aki élt már ilyen jellegű építményben az tisztában lehet azzal, hogy milyen állapotok vannak egy panelházban."


Milyen állapotokra gondolsz? Világéletemben panelházban éltem, és nem tudom, mit értesz ez alatt.

2019. jún. 25. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Én sem értem, milyen állapotokra gondolsz.

Én 40 évet éltem panelban, sajnos anyagi okok miatt el kellett adnom és olyasmi régi téglaépítésű társasházi, földszintest tudtam csak venni, amiben 0-11 éves koromig éltem. Hááát.. én visszasírom a panelt.

Persze, a panelek sem egyformák. Vannak jó helyen lévő, karbantartottak, panelprogramosak, meg vannak lepusztultabbak, de bontásra szerintem (az én életemben legalábbis) nem fog sor kerülni.

Ha annyira rémes lenne, nem vinnék a paneleket úgy, mint a cukrot, 20-30 milliókért.

2019. jún. 25. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Örülnék én ha ilyen felújított panel lenne a tulajdonomban :)


[link]


Persze lehet ilyenben is élni:


[link]


De ez nem a faltól és az épület korától függ...

2019. jún. 25. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Időről időre statikailag átvizsgálják a paneleket szúrópróbaszerűen. Nagyobb ellenőrzések a 2000-es évek elején voltak, ahogy lejárt a gyárilag tervezett 50 év. Akkor megállapították, hogy a legtöbb panelben minimum még 50 év benne van, de amelyiket hőszigetelik vagy a panelhézagolókat cserélik, azokban még sokkal több lehet. Én jobban aggódnék az mostanában sebtében felhúzott újépítésű lakások miatt. Persze a gépészetre költeni kell, ami egyrészt a társasház dolga (ejtőcső, vízvezeték, stb.), lakáson belül viszont a tulajdonosé pl. a villamoshálózat lecserélése.


Egyébként nem tudom miért asszociál mindenki panelről valami lepratelepre még 2019-ben. Pont most, hogy mindenki panelt vesz - mert az a legolcsóbb még mindig - elkezdődtek a nagy felújítások. Nekünk is most, a 30as éveink elején "csak" egy panelre telt, arra is hitelből, a felújítást pedig mi csináltuk, azt már viszont zsebből. Van akinek ez nem nagy dolog, nekünk ez is az volt, mert öröklés és hátszél nélkül kemény melóval hoztuk össze és kifejezetten érzékeny vagyok arra, amikor valaki degradálóan általánosít a panelekkel kapcsolatban.

Én nem érzem úgy, hogy mindenki "tisztában van azzal, hogy milyen állapotok vannak egy panelházban".

Nálunk pl. ilyen, lehet ilyen is, ha az ember elég időt, energiát és pénzt tud ráfordítani.


[link]


[link]


[link]


[link]


Persze az már ízlés és pénztárca kérdése, hogy ki milyenre csinálja meg, valakinek lehet ez túl steril és múzeumi (megkaptam már), de elárulom, hogy ebben a konyhában is fröcsög a zsír a rántott hús alatt és a nappaliban is halomban tud állni a vasalásra váró ruha. :)

2019. jún. 27. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#9 szerintem nem "steril" ez egy élhető, jó hangulatú modernizált lakás. Na de ugye, ez tényleg nem a fal állapotától függ, hogy belül milyenre alakítod ki.


Hadd kérdezzem már meg, amin a TV van az gipszkarton fal?

2019. jún. 27. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!