Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Nemrégiben néztük itthon a...

Nemrégiben néztük itthon a fákat (körte, barack) milyen szépek. Sajnos azonban pár nap alatt szörnyűek lettek, mi lehet a probléma velük?

Figyelt kérdés

A körtefáinkat elkapta valami olyan betegség, amitől a levelek egyrésze megfeketedett és el is száradt , könnyen letéphető, csontszáraz a másik fele jelentősen megsárgult, mindezt nagyjából 1-2 nap alatt, nagyon feltűnő a probléma, azonban számomra kissé érthetetlen, permetezve volt többször is és eddig úgy nézett ki kiváló évünk lesz, azonban ezt most már nem mondanám. Hajtáshervasztó darázs véleményem szerint kilőve, hasonló mint a tűzelhalás, mondjuk annál nem feltétlen sárgul meg a levél. Itt mindegyik levél hirtelen sárga lett és nagyjából fele feketés, száradt, van amelyik oldalon jobban érintett.


Hasonló lett a barackkal is, pár napja gyönyörű szép zöldes levelek, ma mikor néztem tele van pötyökkel és piros lett. Mi okozhatta ezt a romlást?


máj. 1. 20:16
 1/5 anonim ***** válasza:
Nálatok nem volt fagy a múlt héten? Nálunk a múlt heti hideg és a szárazság a két fő probléma. :)
máj. 1. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Én fagyra, vagy valamilyem baktériumra tippelnék.
máj. 2. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A barack fodros és piros levele az tafrina. A fekete levél meg nem levéltetű véletlenül? Szemüvegben nézted? Közelről?
máj. 2. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Fagyra tippeltem én is, mert a szőlő szélei is feketék. Azonban ma megnéztem a többi körtét is, ugyanúgy elkezdődött a fiatal fán is, csak a levél úgymond vége feketedik, de az is elkapta, így szerintem nem fagy, de nem is tűzelhalás, rengeteget néztem utána neten is, de sehol sem találtam pontos megnevezést, esetleges védekezést ellene. Ugye nincs "mézgásodás", seb a kérgen sehol, csak a levelei elkapták, másikon a gyümölcskezdemény is kezd feketedni. Viszont érdekes, hogy a lehűlés, eső után jött és többféle növényen jelen van. Feketés a málna levelének a széle, a szőlő leveleinek a széle is fekete volt, ezen utóbbiak azonban megállni látszanak, viszont a körtén most jött ki a napokban. Mondjuk nem tudom, hogy a fagynak ennyivel később is jelentkezhetnek-e tünetei, valamint nem tudom pontosan, hogy az újabb fán mikor jelent meg, hisz távolról néztem meg, ma viszont közelről. Ha esetleg baktérium lenne, az ellen lehet valamit esetleg tenni, vagy erre az évre kuka az egész? Az a probléma egyértelműen nehéz rámondani, hogy mi is lehet a gond, figyelembe véve a többi növény fekete levélvégződést, mondjuk azokon jóval hamarabbi ez a történet.


A barack nem fodros, tafrina azért elég könnyen beazonosítható. Maga a levél kezd pirosas lenni és rajta vannak fekete pöttyszerű tünetek.

máj. 2. 15:58
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha ennyi mindenen jelentkezik a feketedés, az leginkább a fagy miatt lehet.

Mikor eső után jön a fagy, az sokkal veszélyesebb, mert a párolgás hőt von el, és emiatt több fokkal melegebb időben is megtörténik az elfagyás. Télen ezért szokott +2 vagy 3 fokos hajnalon is deres lenni a fű, mert a harmat előbb párolog, ameddig meg nem fagy.

A leírás alapján szerintem csak a körte az, ami esetleg más. A hajtáshervasztó miatt szoktak feketedni a levelek, olyankor a száron látod spirálisan a fekete szúrásnyomokat. (A hajtás az esetek nagyobb felében nem szárad el, ha már nem annyira gyenge.) De azért csak kellene látni pár visszahajló, száraz hajtást is.

Fotók alapján könnyebb lenne ám tippelni.

máj. 3. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!