Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » A tavasszal vetett retkem...

A tavasszal vetett retkem (piros) meg a duggatott vöröshagymám mindig kukacos. Mit csináljak?

Figyelt kérdés
RETEK ÉS HAGYMA KÁRTEVŐI
2014. jan. 21. 23:37
 1/9 anonim ***** válasza:
48%
Ősszel kellene a talajt fertőtleníteni!
2014. jan. 22. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
48%

Rákeresel a reteklégy és hagymalégy elleni szerekre.

Hónapos retket olyan fél-egy cm körüli méretnél szoktam felszívódó szerrel permetezni, mire megnő, a szer már nagyon felhígul benne ahhoz, hogy ne legyen rám káros, viszont a reteklégy még kisebb méretnél támad általában, úgyhogy legrosszabb esetben is csak néhány retekben van kisebb fúrás, amit ki lehet vágni.


A hagymalégy ellen is felszívódó szer (vagy kontakt szerrel kombinálva), plusz sok tapadásfokozó.

Egy nagytermelő ismerősöm szokta mondani, hogy mindig a cseresznyefát kell figyelni, cseresznyevirágzás idején kell elkövetni a permetezést, mert ekkor megfelelő az időjárás a hagymalegyeknek.

2014. jan. 22. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
84%

Nálam a madár-barát kert vált be. Régebben nálunk is minden kukacos volt, a zöldségek és a gyümölcsök is. Pár éve elkezdtem szeptembertől március végéig etetni a madarakat, többféle madárfajra specializálódva (magvak, csonthéjasok, zsír, gyümölcs). AZtán kiraktam madárodúkat, amelybe mind cinegék fészkeltek, megjelentek a szúszkák, verebek (ők is nagyon hasznosak és védettek is). Már két éve nincs kukac semmiben. Vagy pl. a szilva esetében 10 kilóból 4 szem volt kukacos.

Ez egy hosszútávú feladat, de nagyon megéri, csodálatos madárfüttyös nálunk a kert.

Most vettem olyan vetőmagkeveréket a lidl-ben, ami kifejezetten énekesmadarak eleségeit tartalmazza (pl fürtösköles), kipróbálom, mi történik, ha a veteményesem közé vetek belőle, hogy mégjobban odavonzzam a madarakat.

2014. jan. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok :

A következő madárfajok segítettek nekünk tavasszal-nyáron,, azok közül, akiket etettünk télen: cinege, veréb, csúszka, tengelice, őszapó, zöldike, rigó, harkály

2014. jan. 22. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Retek: kártevője a hagyma-, vagy káposztalégy nyűve. A lárvák ellen talajfertőtlenítéssel (Force 1.5 G) a vetést megelőzően lehet védekezni. Az imágók rajzásakor rövid hatástartamú, kontakt prietroiddal (pl. Decis) lehet védekezni. A rajzást (káposztalégynél biztos) sárga színcsapdával lehet előrejelezni. Fontos ezenkívül a vetésforgó betartása, vagyis a lehetőségekhez mérten olyan helyre, vagy közelébe nem vetünk, ahol előző évben a két kártevő bármelyik tápnövénye volt. Felszívódó szerek felhasználása a rövid tenyészidő miatt - is - tilos!!! és nem akarod tudatosan debillé mérgezni magad és unokáidat.


Hagyma: kártevője a hagymalégy nyűve. Talajfertőtlenítés mint a reteknél, de lehet a vetéssel egyidejűleg is. Az imágók rajzásának előrejelzésére fehér tálkában kihelyezett, kevés mosószeres víz alkalmazható. A növényvédő szerrel kapcsolatban már bajban vagyok, mert nem tudok engedéllyel rendelkező szabadforgalmú szerről, de gyanítom, valamilyen hatással a fent említett piretroidok (nem csak a Decis) rendelkeznek a hagymalégy imágóival szemben is. Hátránya, hogy nagy pontosságot igényel a kijuttatás idejének megválasztása, egyébként semmit sem ér. A vetésforgó betartása ebben az esetben is fontos.


A színcsapdák minden esetben használhatók a kártevők gyérítésére.

2014. jan. 25. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Na igen, de mivel ezek repülő jószágok, a Force csak akkor ér valamit, ha az egész kertet, meg a szomszédok kertjét is beszórjuk. Mert ha csak a retek helyére szórjuk, akkor a tavalyi helyről kikelve megkeresi a retkünket, és bizony még a drótkerítésen is átverekszi magát valahogy. :)


A felszívódó szerek gyorsan növő növényekre általában rövid ÉVI-jűek, gyakran 3 nap. De 14-nek mindenképpen elégnek kell lenni retekre.

2014. jan. 27. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
36%
Áldom a Jóistent, hogy a mi környezetünkben SENKI sem használ vegyszereket!
2014. jan. 27. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A lényegen ugyan nem változtat, de a reteknél elírtam az egyik kártevőt: nem "hagyma-" hanem "gyökér-". :)
2014. jan. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
0%

Most tényleg legyökereztél, mert nem használok vegyszert?

Brávó!

2014. jan. 29. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!