Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Felhevült fás kazán másodperce...

Felhevült fás kazán másodpercekre hangosan berezonált-búgott (soha azelőtt). Jelent különösebb problémát?

Figyelt kérdés

Néhány éves a fás kazánom, rendszeresen tisztítom,

és ritkán engedtem 90 / 92 Celsiusig.

A napokban egyik alkalommal kivételesen nem figyeltem eléggé, hiszen a hamuzó ajtót túl sokáig hagytam nyitva a nagyobb huzat érdekében, és mire visszanéztem, már 95 Celsiusnál járt.


Azonban van rajta biztonsági szelep, lefújja a forró vizet!


Csakhogy... Bár csupán csepegett a forró vizet kicsapó csövön a víz apránként, mégis történt valami, ami azelőtt sose, és megijesztett engem. Azt tudni kell, hogy amint észleltem a 95 Celsiust, azonnal becsuktam a hamuzó ajtót, és ekkor még semmi gyanúsat nem észleltem. Visszament normális hőre, 85 Celsiusra engedtem.

Csakhogy ekkor próbaképp visszanyitottam a hamuzó ajtót, és ijesztően hangos búgó-berregő rezonálást produkált a kazán, bár csak néhány másodpercre. Azonnal visszacsuktam. Kb 10 perccel később ismét kinyitottam (megint kb 85 Celsiusnál) a hamuzó ajtót, és megint ugyanaz a hang... De ekkor direkt megvártam a 3-4 másodpercet, amíg berregett (kb 10 Hertzen, nagyon hangosan!), és hagytam még egy kicsit nyitva a hamuzó ajtót, de ekkor is néhány másodpercig tartott csak a hangos rezonálás. Vártam még kb 10 másodpercet, becsuktam a hamuzó ajtót, továbbra se volt zaj.


Gondolom, a hamuzóajtón feláramló huzat annyira felhevítette a kazánt, hogy közrejátszott a rezonálásban, zajban.


De pontosan mi történhetett?

És jelent-e veszélyt?


Másnap tüzetesen végigtapogattam szabad kézzel, tükörrel a kazán belsejét, és rendben találtam,

nem lyukadt ki.

Ezen a másnapon ismét befűtöttem, és minden rendben zajlott, és azóta is rendben.



2018. nov. 25. 16:46
1 2
 1/12 mindentudó99 ***** válasza:
Milyen rendszer kevés az infó? Nyitott zárt? Gravitációs vagy vékony csöves? Egyébként ha kritikusra felment a hőfok talán nem kellene nyitogatni az ajtót hanem becsukni. Egy pár ezresért kapsz huzatszabályzót beállítod 70 fokra max 80-ra és nem megy feljebb.
2018. nov. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 mindentudó99 ***** válasza:
2018. nov. 25. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Fás kazánról van szó, amely nyitott rendszerű. (De van az ingatlanban egyébként egy nyitott rendszerű gázkazán is.)


A padláson található egy tágulási tartály, fás kazán használata esetére azt az utasítást kaptam, hogy azt nyitni kell.


Értelek, hogy huzatszabályozó, van is a fás kazánon, állítható, csak hát ha kinyitom a hamuzó ajtót, akkor hamarabb felhevül (igaz, a fa is gyorsabban ég, de muszáj gyorsítani a folyamaton, nyerek evvel legalább egy órát).


Ha végig csukva volna a hamuzó ajtó, akkor csak igen lassan, fokozatosan hevülne fel a fás kazán, de valóban a hőfokszabályzója fokozatosan zárja a hamuzó szelepét (utóbbinak ugyebár csak csukott hamuzó ajtó esetén van értelme).


Ha felment kb 60 Celsiusra, be szoktam csukni a hamuzó ajtót, de néha 75 Celsiusnál megint kinyitom, ha nagyon hideg volt a lakás és kicsit megint gyorsítanék a folyamaton.


De azt árulják el a szakértők elsősorban, megkérem őket, hogy van-e okom aggódni amiatt a múltkori zaj miatt? Csak ideiglenes volt? És mi okozhatta? Ezek a legfőbb kérdéseim.

2018. nov. 25. 17:10
 4/12 A kérdező kommentje:

ELÍRTAM!

Valójában a fás kazánom nyitott, míg a gázkazánom zárt rendszerű!

2018. nov. 25. 17:11
 5/12 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Nyilván akkor már nagyon forrásközeli volt a vízhőfok azért adott olyan hangot a kazán. Egyébként akkor nyilván túl kicsi az az ablak amit a huzatszabályzó nyitogat. Mert normál esetben nem kellene ajtót nyitogatnod elég lenne az a levegő ami a kis ablakon bemegy . Csak felállítod a huzatszabályzót kilencvenre és kész. Esetleg azt nem lehet megnagyobbítani? Hogy elég legyen a huzatszabályzó és ne kelljen ajtót nyitogatni?
2018. nov. 25. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaidat, nos, akkor reagálok arra, amit kérdezel:

mivel nem vagyok szakember kazán vonatkozásában, fogalmam sincs arról, lehet-e nagyobbítani.


Szóval veszélyt nem jelent, hogy múltkor másodpercekre nagyon hangosan berezonált a kazán? Azt nem mondom, hogy fülsüketítő volt, de igen hangos, ijesztő volt, rezget, tizedmásodpercenként...

2018. nov. 25. 17:56
 7/12 mindentudó99 ***** válasza:
Nézd ha nyitott a rendszer nem tud baj lenni. Régen kb 30 éve mikor a jó minőségű szén olcsó volt nagyanyám rendszeresen megrottyantotta a vizet. Semmibe nem ismerte a mértéket. Sokszor úgy megborította szénnel a kazánt hogy az egész rendszer zakatolt. Nyitott rendszer nem volt baj sose. Télen szellőztetni kellett mert olyan meleget csinált. Nálad akkor lehet baj ha nyem nyitod ki a tágulási tartályt. Bár azt még nem értem a gáznál miért kell azt lezárni.
2018. nov. 25. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Először is kellene lenni a kazánodon egy nyomás mérő órának .Amikor feltöltöd a tágulásit,ennek teltségét egy túlfolyónak kell jelezni .Ahogy a felfűtöd a kazánt,némi víz mennyiség a hőtágulás miatt ki is fog folyni,Na ezt az állást jelöld meg,és ha ránézel tudod elegendő víz van a kazánon .Ugyanis a kazán feletti víz magassága adja a nyomás értékét.Ilyen padlásra tett tágulási tartályok kb 0.5 bárt tudnak csinálni . A gázkazánok 1 alatt már el sem indulnak .

A víz forráspontja annál magasabb mennél nagyobb a víz nyomása .Nálad nem sok víz lehetett a tágulásiban,ezért kezdett a víz mozogni a kazánban .Adta is a hangját .

A probléma akkor van,ha annyira kevés a kazánban a víz,hogy be tud gőzösödni .A gőz ereje borzalmad dolgokat tud csinálni .

Ilyen esetben az a szabály,a tüzet azonnal ki kell húzni a kazánból !! Vízzel hűteni TILOS !! Még hideg vizet sem szabad a rendszerbe nyomatni .

2018. nov. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Az utóbbi óvintézkedésről szólóakat is!


"Bár azt még nem értem a gáznál miért kell azt lezárni."


Mert a gázkazánom zárt rendszerű. Nekem ezt mondták. Évek óta zárt tágulási tartály mellett ment (már amikor azt használtuk).


"Először is kellene lenni a kazánodon egy nyomás mérő órának"


Sajnos nincs.


Egy kicsit megnyugtattatok, de lehet, hogy nem ment át, hogy NAGYON hangos berregést produkált a kazán, mintha fel akarna robbanni. Kb mint amikor elmész egy "betontörő" munkás gépe mellett. (Elnézést, nem tudom, mi a neve a "betontörő" gépnek. Tudjátok, ami iszonyú zajjal roncsolja a betont, hogy a munkáson fülvédő van. Csak nálam megállt a hang néhány másodpercet követően.)

2018. nov. 25. 18:46
 10/12 mindentudó99 ***** válasza:
Felforraltad a vizet egyértelmű. A régi gázkazánok simán mennek nyitott rendszerrel nyomás nélkül. Szüleimnél a mai napig ilyen van. Egyébként kár is ezzel kísérletezni. Max 80 fokos víznek elégnek kellene lenni. Ez az ajtónyitogatás meg olyan hogy vagy elfelejted becsukni vagy nem.
2018. nov. 25. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!