Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Gatling géppuskát használtak...

Pintér László kérdése:

Gatling géppuskát használtak a második világháborúban?

Figyelt kérdés

Nyilván nem az eredeti még kézzel, kurblival tekerősre gondolok, hanem valami modernizált verziójára. Mára azért elég széles körben használják, és a 19. században is használták, de a 20. század elején-közepén a világháborúkban nem találkoztam még vele, pedig azért voltak furcsa kísérletek akkor is mindenféle fegyverre, de valahogy a gatlinggal nem találkoztam sehol sem. Vagy csak Én voltam kicsit felületes és béna?

A válaszokat előre is köszönöm szépen!



2020. dec. 28. 15:46
 1/7 anonim ***** válasza:
88%

"some examples were developed during the interwar years, but only existed as prototypes or were rarely used. The concept resurfaced after World War II with the development of the Minigun and the M61 Vulcan. Many other versions of the Gatling gun were built from the late 20th century to the present, the largest of these being the 30mm GAU-8 Avenger autocannon as used on the Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II."


Tehát nem, mível a technológia elavultá vált a második világháborúkor csak prototípusok voltak és a mai modern "minigun"ok csak a II. világháború után kezdtek fejleszteni és megjelenni.


[link]

2020. dec. 28. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ezt tudom, hogy asszem a Vulcan-ban éledt újra (( amúgy nem beszélek külföldiül, szóval a linkelt szöveg nem mond sokat, bár látom benne a Vulcant, meg az A10-et, így gondolom valami hasonló vagyon benne írva, mint amit említettem. )) de volt mindenféle kísérlet, sugárhajtás, rakéták, etc.etc.etc. Hogy-hogy a németek vagy igazából bármelyik másik nem fektetett rá nagyobb hangsúlyt? Mik voltak a hátulütői a gatlingnak, amit az akkori kor még nem tudott leküzdeni, és amiért elavultnak számítottak. Sok sokkal nagyobb hülyeséget teszteltek, meg vetettek is be kisebb-nagyobb sikerrel, de gatlingról nem hallottam még.

Ami hátrány elsőnek eszembe jut az az, hogy kézzel kellett tekerni, de villanymotorok már akkor is voltak. Nyilván nem kézben vitt fegyvernek, de mondjuk egy bunkberben, ahol tudnak biztosítani áramellátást és nem gond a súly, mert fixen van, ott miért nem alkalmazták? Vagy repülőkön?

Amúgy köszöntem szépen, ha még nem írtam volna! :)

2020. dec. 28. 16:07
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem használtak. A gatling a maxim géppuska megjelenésével idejétmúlt lett. Az első világháborúban már nem használták.

A 60-as évektől elkezdtek kísérleteket folytatni a többcsövű automata fegyverekkel. Elsősorban harci járművek (repülők, hajók) fedélzeti fegyvereként jelentek meg. Igazából a XIX. szd. gatlingja és a modern többcsövű fegyverek (Pl. M61 Vulcan) a csőkötegen kívül nem sok hasonlóságot találsz. (mondjuk abban is van különbség, hiszen a régiek minimum 10 vagy 12 db csövet fogtak össze, a maiak általában megelégszenek 6 db-bal.) Az amerikai szakirodalom "hagyománytiszteletből" gatling-nek nevezi az új fegyvereket, valójában a "többcsöves" megoldáson kívül nem sok hasonlóság található a XIX szd. fegyvere és a mai forgócsövűek között. (mondjuk ez ránézésre hatalmas hasonlóság) Amíg a régiek egy függőlegesen behelyezett, gravitációs alapon működő szekrénytárból adagoltak addig a modernek hevederes, vagy heveder nélküli adagolószerkezettel rendelkeztek. A régieket kézzel keleti tekerni, nem voltak automata szerkezetek. A régiek hagyományos elsütő szerkezettel működtek, a maiak elektromos gyújtásúak. És még lehetne soron.

2020. dec. 28. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de a második vh-ban nem tudtak volna valami elektromos gyújtást, mechanikát beléjük építeni? Ennyire nem láttak fantáziát benne?
2020. dec. 28. 16:57
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy mondod. Nem láttak benne fantáziát. "Idejétmúlt" volt.

Senkinek eszébe nem jutott egy többcsövű, nehéz, lőszerpazarló, külső meghajtást igénylő eszköz előállítása. Azóta változott a világ és a technológia is.

2020. dec. 28. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyszerűen voltak jobb technológiák. Nem volt szűk szükség kísérletezni. Ennyi.
2020. dec. 28. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A klasszikus Gatling géppuskát már az I. Vh-ban sem használták. Maga az elv (forgó csöves) fennmaradt. A II. Vh-ban nem használtak ilyen fegyvereket, utána fordult a fejlesztés ebbe az irányba amikor a nagy tűzgyorsaság (tűzsűrűség) lépett előtérbe.
2020. dec. 30. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!