Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az 1990/91-es Öbölháború...

Az 1990/91-es Öbölháború során az ENSZ égisze alatti koalíciós haderő miért elégedett meg az Irak által megszállt Kuvait felszabadításával, miért nem nyomultak be Bagdadba, hogy végleg megbuktassák Szaddám Huszein iraki diktátort és annak rezsimjét?

Figyelt kérdés
2021-ből visszatekintve szerintem az akkori széleskörű támogatást élvező haderő elszalasztotta a lehetőséget, hogy megdöntsék az Irakban akkor uralkodó diktatúrát, amivel ráadásul elkerülhető lett volna a 2003-as újabb háború, amelynek főbb erőit már inkább amerikai-brit angolszász erők alkották, és amelynek érezhetően sokkal kevesebb támogatója akadt, mint a 90/91-es hadműveleteknek, a háború okának kinyilvánított "iraki tömegpusztító fegyverek" és a "nemzetközi terrorizmus támogatása"-nak indoka pedig jóval gyengébb lábakon álltak, mint a korábbi konfliktus okaként felhozott-, az iraki hadsereg a Kuvait-, és annak népe elleni nyílt agresszió.

2021. máj. 18. 15:53
 1/8 anonim ***** válasza:
79%
Nagyon röviden: az USA úgy gondolta, hogy könnyebb a stabil Szaddám-rezsimet megtartani, és így magasfokú befolyással rendelkezhettek az ország felett. Akkoriban az USA attól félt, hogy a demokratikus rezsimek előbb-utóbb szocialista kormányokat választanának meg (mint ahogy ez több latin-amerikai országban történt, amiket aztán az USA meg is puccsolt), ezért inkább a diktatúrákat preferálták.
2021. máj. 18. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

1-es


Igen, korábban az USA tényleg támogatott jobboldali katonai diktatúrákat a kommunizmus visszaszorítása érdekében, de 91-ben már javában a haláltusáját vívta a Szovetunió-, az általa támogatott szocialista rezsimek szintúgy (gondoljunk pl Kelet-Európára), és már magának a kommunizmusnak az eszméje is világszinten megbukott ekkorra...

2021. máj. 18. 16:31
 3/8 kürasszír ***** válasza:
89%

Kedves 1-es!


Egyáltalán nem erről volt szó.


Szaddám Huszeinben valóban a kisebbik rosszat látták.


De a fő ok az volt, hogy Irak lakosságának többsége síita muszlim, akiket a szunnita muszlim Szaddám Irak szunnita kisebbsége támogatásával elnyomott.


Amerika már akkor is nagy ellensége, az Irakkal szomszédos Irán viszont síita iszlám ország, ahol a síita muszlim irányzat államvallás. Irán egyszerre volt halálos ellensége Amerikának és a szunnita Szaddám Huszeinnek.


Szaddám Irakja és a síita Irán 1980 és 1988 között véres háborút vívott egymással, az irak-iráni háborúnak több százezer halottja volt.


Az USA attól félt, ha megdönti Szaddám szunnita rendszerét, akkor az iraki síita többség képviselői jutnak hatalomra, és Irak előbb-utóbb a nála sokkal nagyobb, szintén síita Irán befolyása és hatalma alá kerül.

2021. máj. 18. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
45%

Valójában az üzemanyag volt az oka hogy az iraki határnál megálltak, ugyanis kifogyóban, rosszul volt megoldva a logisztika, na meg arra sem számítottak hogy ilyen gyors ütemben fognak előre nyomulni.

A közvéleménynek meg nagyon rosszat tett az újjabb háború és nagyobb politikai problémák lettek volna ha az invázió közben megakad a hadjárat így a határnál megálltak ez megfelelt Saddamnak is (Persze otthon azt adták le a hírekben hogy vissza verték a koalíciós erőket.)

2021. máj. 18. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A hadsereg azt teszi, amit a politika mond és azért mentek oda, hogy Kuvaitot felszabadítsák, eleve nem is készültek Irak lerohanására.

A politika meg azért volt bizonytalan, azokon kívül, amiket fentebb már említettek, mert zavaros évek voltak, korábban számtalan tárgyalás volt a gorbacsovi peresztrojka és glasznoszty kapcsán a szovjetekkel és ekkor volt felbomlóban a Szovjetunió, ahol a visszarendeződés sem volt kizárt, még puccs is volt, ami mint tudjuk, nem volt sikeres, de ez akkoriban nagyon fontos és nem igazán kiszámítható tényező volt, senki nem tudta, merre tartanak a dolgok, ezért óvatosabb volt az USA külpolitikája, abban az időben nem mertek tovább lépni, mert kiszámíthatatlan hatása lett volna a világpolitikára.

Ma már nem érzékeljük azoknak az éveknek a hangulatát, pedig ez volt akkor a mindent meghatározó tényező.

2021. máj. 19. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
annyit még hozzátennék az ötös válaszomhoz, hogy előzőleg az oroszoknak egy csomó mindent megígértek, meg szerződések voltak, a szovjet külpolitika meg mindvégig hatalmi pozícióból tárgyalt, még az összeomlás küszöbén is és Irak korábban szovjet érdekszféra volt bizonyos tekintetben, orosz fegyvereik voltak, ezért volt rizikós megtámadni Irakot.
2021. máj. 19. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A háború addig tart amíg eléri a célját. Ennek a háborúnak az volt a célja, hogy visszaállítsa Kuvait függetlenségét. Az ENSZ felhatalmazás is erről szólt.

Függetlenül attól, hogy a fő haderőt az USA adta, hivatalosan 29 ENSZ tagálam által létrehozott koalíciós erő volt az aki Irak ellen vonult.

2021. máj. 19. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%
Több oka volt. Egyrészről az oroszokkal (akkor még SZU) az asztal alatt pacsizva abban állapodtak meg hogy csak Kuvaitig mennek. Másrészről az arab szövetségesek sem örültek volna neki még akkor (fontos volt a látszat, hogy arab koalíció van), harmadrészt kommunikációs fronton sem volt még előkészítve a terep (nem volt előpuhítva a közvélemény Szadám teljes démonizálásával), negyedrészt nem akarták Irakot kiütni mert a hatalmi vákuumba azonnal benyomult volna Irán, ötödrészt mert egyszerűbb volt az idősebb Bushnak a könnyű győzelmet besöpörve nekivágnia a következő választásoknak, mintsem bonyolult katonai műveletekbe kezdenie.
2021. máj. 19. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!