Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » 1945-ben Japán a két atombomba...

1945-ben Japán a két atombomba, vagy a Szovjet-hadüzenet miatt adta meg magát?

Figyelt kérdés

#atombomba #Japán kapituláció #Szovjet-hadüzenet
2021. máj. 19. 18:37
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:

A Szovjetuniónak nem volt számottevő haditengerészete, szóval az szóba se jöhetett, hogy eljussanak Japánba.


Az USA meg nyilván nem lett volna partner ebben

2021. júl. 11. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:
25%

Ez korábban már téma volt itt, akkor kifejtettem a folyamatot:


1945 nyarára Európában már véget ért a háború, már csak Japán küzdött a szövetségesek ellen, de kimerülőben volt, bukásra állt, ezt a japán vezetés is látta, de még küzdöttek a jobb békefeltételekért, nem akarták elfogadni a feltétel nélküli kapitulációt.


1945 augusztus 6-án dobták le az atombombát Hirosimára. Ez nagy pusztítást végzett, de igazából nem volt rendkívüli esemény Japán és a háború szempontjából, a szövetségesek a legtöbb japán várost már hasonlóan elpusztították a "hagyományos" szőnyegbombázások során.


Augusztus 8-án a Szovjetunió hadat üzent Japánnak. A japán vezérkart ennek hatására hívták össze, hogy tárgyaljanak a kapitulációról Amerikával, mivel a Szovjetuniótól még jobban féltek. A szovjet fenyegetést jól jellemzi Japán háborús miniszterelnöke, Szudzuki Kantaró szavai: „Ha elszalasztjuk a lehetőséget, a Szovjetunió nemcsak Koreát, Mandzsúriát és Szahalint, hanem Hokkaidót is elfoglalja. Addig kell befejeznünk a háborút, amíg tudunk az Egyesült Államokkal tárgyalni”.


Ez alatt, augusztus 9-én dobták le a második atombombát, Nagaszakira. A folyamatosan beérkező hírek alapján a japán hadvezetés már láthatta, hogy az ellenségnek milyen új tömegpusztító fegyvere van, ami biztosan demoralizálóan hatott.


A szovjetek három irányból támadva gyorsan nyomultak előre Mandzsúriában, legyőzték a Kvantung-hadsereget. Japán erről a területről szerezte be a háborúhoz szükséges nyersanyagokat és ide települt az ipari kapacitás nagy része, így a terület elvesztése kilátástalanná tette Japán helyzetét.


A szovjet inváziónak és az amerikai atombombáknak is döntő szerepe volt abban, hogy augusztus 14-én Hirohito császár bejelentette a kapitulációt. A szovjetekkel néhol még folytatódtak harcok szeptemberig. A tűzszünetet, kapitulációt szeptember 2-án írták alá a Missouri csatahajó fedélzetén, ezzel ért véget a második világháború.

2021. júl. 25. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!