Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi történt azzal, aki megtagad...

Mi történt azzal, aki megtagadta a parancsot?

Figyelt kérdés
Arra az időszakra gondolok, amikor még volt kötelező sorkatonai szolgálat, úgy 70-es,80-as,90-es évek. Pl.mi történt volna, ha adott időben ugye fel kell kelni, de egyszerűen nem kelek, mert álmos vagyok és inkább alszom😂 Lelőnek, vagy mi? Jó, nyilván volt valami büntetés mindenre, de ha nem csinálom meg egyiket se, hiába parancsolják.

#katona #parancs megtagadása #kötelező sorkatonai szolgálat
2021. jún. 18. 20:17
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Köszi, kész szerencse, hogy nem voltam katona. Mondjuk, tuti kaptam volna felmentést 🙂
2021. jún. 18. 22:23
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

"de ha nem csinálom meg egyiket se, hiába parancsolják."


Nálunk volt ilyen aki szintén így vélekedett. Mindíg mi szívtunk miatta. Ekkor jött a pokrócozás. Rá a takaró és mindenki ott ütötte ahol érte. A második kezelés után már kérdés nélkül csinált mindent ő is

2021. jún. 18. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

Bizony, senki ilyen nem lett népszerű, mert az egységet, a rajt, a szakaszt, a századot éri miatta hátrány, vagy büntetés.

Teszem azt miatta nem sikerül egy egyszerű feladatot végrehajtani, már közli is a száadpk.: - A raj hétvégi eltávját megvonom. -

Egyszerűbb esetben mindenki büntetőfeladatot kaphat, például ötven fekvőtámasz, öt kör futás, stb...

Az az igazság, hogy büntetőszázadba utalás, vagyis a hadbíróság már komoly dolog volt, nem szívesen csinálták, mert rendkívüli esemény volt, ami akár a tisztek prémiumába is kerülhetett. Ilyenkor a tisztek megőrültek, komolyan elkapták a tisztesek tökét, azok meg így felingerelve a legénységét és el volt nézve a többszöri éjszakai riadó, az állandó csesztetés, sőt, maguk a tisztek találtak ki ígéretes programokat, mondjuk eső után, vagy közben terepgyakorlat és közben persze a laposkúszás oktatása a sárban, majd utána fegyverszemle és ha egy csepp maszat volt rajta, akkor a tulajdonosa megnézhette magát.

Számtalan módon tudtak büntetni és ösztönözni, a nyeglék, vagy a pimaszok ugyancsak móresre lettek tanítva.

2021. jún. 18. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Ja,igen, a kollektív büntetésről is hallottam. Ezért gondoltam, hogy inkább a többiektől kaptam volna.
2021. jún. 18. 23:35
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak elkummantotta a végrehajtását akkor a Parancs iránti engedetlenség bűncselekményt jellemzően megúszta büntetőeljárás pár hét fogdával. Ha viszont azt mondta akárcsak a rajparancsnokának a többi katona előtt, hogy ő ezt bizony nem hajtja végre, akkor azért pár évre börtönbe zárták, ha nagyon durván adta elő, akkor halmazatban jött még “elöljáró vagy szolgálati közeg elleni erőszak” bűncselekmény is, így akár 7,5 évre is becsukhatták békeidőben.


Akkori Btk.

Parancs iránti engedetlenség

354. § (1) Aki a parancsot nem teljesíti, vétséget követ el és egy évig, csoportos elkövetés esetén bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

1 2 3

(2) A büntetés bűntett miatt öt évig, háború idején két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha az engedetlenség

a) más alárendeltek jelenlétében akár a parancs teljesítésének kifejezett megtagadásával, akár egyéb sértő módon történik, b) a szolgálatra vagy a fegyelemre jelentős hátrány veszélyével jár.

Módosítva: 23/1990. (X. 31.) AB határozat alapján.

Megállapította: 1993. évi XVII. törvény 74. §. Hatályos: 1993. V. 15-től. Megállapította: 1987. évi III. törvény 37. §. Hatályos: 1988. I. 1-től.


Lezárva: 2008. január 31.

Hatály: 2008.I.1. - határozatlan

Hatályos - 1978. évi IV. törvény - a Büntető Törvénykönyvről

CompLex Jogtár Makó Város Önk.Képv.-testülete Polgármesteri Hivatal 75. oldal

(3)1 Aki háborúban a harci parancsot nem teljesíti, tíz évtől tizenöt évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntetendő.

(4) Aki a bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt a (2) bekezdés b) pontja esetén egy évig, háború idején három évig, a (3) bekezdés esetén öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Elöljáró vagy szolgálati közeg elleni erőszak

355. § (1) Aki

a) az elöljáró ellen,

b) a feljebbvaló, az őr vagy más szolgálati közeg ellen szolgálatának teljesítése közben vagy amiatt erőszakot alkalmaz, azzal fenyeget vagy tettleges

ellenállást tanúsít, bűntettet követ el, és három évig, háború idején egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. (2) A büntetés öt évig, háború idején két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha

a) a bűncselekményt fegyverrel vagy csoportosan követik el,

b) a bűncselekmény egyben parancs iránti engedetlenség is,

c) a bűncselekmény súlyos testi sértéssel, illetőleg a szolgálatra vagy a fegyelemre jelentős hátrány veszélyével jár.

(3)2 A büntetés két évtől nyolc évig, háború idején öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy életveszélyt okoz.

(4) A büntetés öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény a sértett halálát okozza.

(5)1 A büntetés tíz évtől tizenöt évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ha

a) a bűncselekmény szándékos emberölést is megvalósít,

b) a bűncselekményt harchelyzetben követik el.

(6) E § rendelkezéseit kell alkalmazni akkor is, ha a bűncselekményt az (1) bekezdésben meghatározott személy védelmére kelt vagy erre rendelt

személy ellen követik el.

2021. jún. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Legtöbb esetben a társak előbb elintézték a renitenskedő egyént, minthogy az ellen bármilyen ,,hivatalos" törvényi büntetést(fogda, büntetőzászlóalj stb. akármi) kiróttak volna a felettesek. Ha már a harmadik kollektív büntetést kapja a szakasz, a leginkább galamblelkű újoncok is a wannabe lázadó megleckéztetése mellett lesznek.

Egy normál értelmi képességű egyén nagyon hamar felismeri, ha rendesen viselkedik nem éri baj, ellentétes esetben pedig mások is sz.pnak miatta. Ezért egy idő után már mindenki beállt a sorba így vagy úgy, egyes durva eseteket leszámítva(amiből összességében véve egyáltalán nem volt sok).

2021. jún. 20. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Voltak fokozatai a büntetésnemy bár az ébresztő megtagadasaról még nem hallottam.


Kib@szasok végtelen sora, pl konyhai beosztás minden napra, szabadságok megvonása, fogda (az se élmény 10 napra sem),1973-ban a folytonos fenyegetés, hogy utánad nyúlnak a civil életedben, a végén még a hadbíróság, a futival. Az börtön, büntetett előélettel.


Én aludtam túl riadót 2:30-kor, az M1-en stoppal mentem az ezred után, volt ám fosás.

De akkora káosz volt a hadgyakorlaton, hogy fel se tünt a dolog.

2021. jún. 20. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Nem hallottál ébresztő megtagadásról?😮Ott nem az van, hogy nagyon korán kell kelni?
2021. jún. 20. 19:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!