Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A kilencvenes években, ha...

A kilencvenes években, ha valaki megkapta a behívóját, és úgy döntött, nem vonul be, hanem külföldre menekül, símán átmehetett a határon?

Figyelt kérdés
Szándékosan a kilencvenes éveket írom, amikor már lehullt a vasfüggöny, de sorkatonaság még volt. Mondjuk, hogy valaki megkapta a behívóját, a dátummal, amikor vonulnia kell. De ő úgy döntött, hogy inkább külföldre szökik a katonaság elől. A határátkelőn símán átengedték? Vagy lebukhatott valahogy az útlevélellenőrzéskor?

2022. okt. 16. 15:12
 1/7 anonim ***** válasza:
77%
Lefizette az őröket
2022. okt. 16. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
95%

Ki lehetett menni. Akkor már a kék "világútlevél" volt. Sok nyugati országba már vízum nélkül lehetett utazni. A behívó kiküldése és tényleges bevonulás között kb 2 hét volt. Volt ideje lelépni.

Más kérdés hogy bevonulási parancs megtagadása bűncselekmény volt. Emlékszem mikor én vonultam vagy fél tucat kisebbségi srác "elfeljtett" bevonulni. A bevonultató parancsnok azonnal intézkedett az előállításukról.

2022. okt. 16. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

2: A kilencvenes években két héttel előtte küldték? Egy haverom, aki 2000 májusában vonult, úgy emlékszem, már kb. másfél hónappal előtte megkapta.

Tehát akkor símán leléphetett? A határőrök csak az útlevél érvényességét nézték? De gondolom, akkor egész 2005-ig nem volt ajánlott Magyarországra visszatérnie.

2022. okt. 16. 16:04
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
97ben vonultam. Rég volt. Lehet egy hónappal előtte küldték.
2022. okt. 16. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
98%
Amikor kiment a határon, valószínűleg nem ordibálta, hogy a behívó elől szökik. Persze, hogy kimehetett. Én 94novemberében vonultam, előtte egy héttel kétszer voltam Ausztriában, egyszer Szlovákiában.
2022. okt. 16. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
97%
Igen, simán átmehetett. A határőröknél csak a már körözött személyekről vont nyilvántartás arról nem hogy ki kapott behívót és ki nem. Nem is lehetett volna jogalap a feltartóztatásra, hiszen amikor határt léptél akkor MÉG nem számítottál szökevénynek csak onnantól amikor nem jelentél meg és kiadták az előállítási parancsot (akkor is idő kellett amíg az akkori nyilvántartási rendszereken átért az infó a határőrségig, még nem volt internet, papír alapon ment minden, meg futárral küldözgetett floppykon, mágnesszalagokon).
2022. okt. 17. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
97%

Egyszerű volt kijátszani a rendszert (de még a behívó megkapása előtt kellett): bementem az okmányirodába, leadtam a személyimet és kijelentkeztem a lakhelyemről és ezzel támasztottam alá a parancsnokságnál hogy "kivándoroltam".

Aztán pár héttel később visszajelentkeztem ideiglenesre ugyanarra a lakcímemre már útlevéllel igazolva magamat, azt kamuzva hogy külföldön lakom állandó jelleggel, senki nem kérte tőlem hogy bizonyítsam be. És a legszebb hogy ez alatt folyamatosan dolgoztam a munkahelyemen, ugyanúgy be voltam jelentve a TB-be.

Szóval nem volt túl szigorú a rendszer a ravaszkodókkal szemben...

2022. okt. 18. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!