Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mennyi az esélye, hogy az...

Mennyi az esélye, hogy az ukrajnai háború eszkalálódik, helyi nukleáris csapás lesz vagy USA-Oroszország, NATO-Oroszország háború, világháború lesz?

Figyelt kérdés

2023. febr. 15. 22:31
A kérdező szavazást indított:
0-1%
2-5%
6-10%
11-20%
21-30%
31-50%
51-70%
71-90%
90% fölött
34 szavazat
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
57%
Egyik fél sem hátrál meg, egyre csak emelik a tétet. Valószínűleg atomháború lesz.
2023. febr. 15. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
94%
Ha attól nem lett, amikor Hruscsov papuccsal verte az asztalt, vagy amikor Reagan trollkodott, hogy a Szovjetunió a Gonosz Birodalma és csillagháborúban leverik őket, akkor ettől sem lesz.
2023. febr. 15. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

#2


Az hidegháború volt, a 80-as évek viszonylag lazán telt. Ez a konfliktus nagyon forró Ukrajnában, Ukrajna körül. Inkább hasonlít a koreai háborúhoz az 50-es évek elején vagy az 1961-es kubai rakétaválsághoz. Ezekből nem lett világháború, de ez akkoriban is téma volt, foglalkoztatta a közvéleményt.


Viszont most aggasztó, hogy mintha nem közelebb kerülnénk a megoldáshoz, rendezéshez, hanem egyre távolodunk, egyre kevésbé cél a békés rendezés és egyre inkább a katonai megoldásra helyeződik a hangsúly, minél több, minél pusztítóbb fegyverek felvonultatása, bevetése.

2023. febr. 15. 22:51
 4/17 konteós ***** válasza:
50%
atomháborúra kicsi az esély, de taktikai atom bevetésére egyre nagyobb
2023. febr. 15. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
34%

Ahhoz, hogy ennek a reális kockázatait felmérjük, az első lépés, hogy tisztában legyünk azzal, hogy egyáltalán mivel is jár egy atomháború.


És itt nagy meglepetések jönnek, ha valaki komolyan beleássa magát a tudományosan alátámasztott és igazolt szakirodalomba.


Mert ugye az atomháborúval kapcsolatban a legfőbb megmondása az átlagembernek és a bulvármédiának az, hogy azért nem lesz atomháború, mert akkor mindmeghalunk, ezért nem éri meg.


A hollywood-i filmek és a fallout-féle videojátékok révén elterjedt és "köztudomásúvá" vált, hogy egy atomháború száz évekre sugárzó, lakhatatlan pusztasággá változtatná a bolygót, és ráadásul még ott a nukleáris tél is, ami több évtizedre minusz sok fokra csökkentené a hőmérsékletet és teljes sötétség lenne és kitakarna minden napfényt.


Ezzel csak egy gond van: hogy nem igaz.


A sugárzással kapcsolatban a valóság az, hogy még egy nukleáris fegyver felrobbantásának közvetlen közelében is ~2-3 héten belül olyan mértékűre csökken a sugárzás, hogy az már nem jelent akut egészségügyi veszélyt.

A maradvány instabil izotópok sugárzásának kitettség hosszú távon ugyan okozhat persze különböző betegségeket, de azért lássuk be, nem a világ vége, hogy 20-30 múlva rákos lesz valaki, ez napi 1 doboz cigi elszívásával is simán előidézhető, szóval nagyon-nagyon messze van ez a mindenkit percek/órák alatt elpusztító, sugárzó pusztaság rémképétől.


A nukleáris téllel is ugyanez a helyzet, a 80as években Carl Sagan és társai által megalkotott egydimenziós klimatikus modell, ami ezt az apokaliptikus kimenetelt jósolta, már rég a múlté.


Elsősorban azért, mert a modell alapvetően hibás volt, a mai, sokkal szofisztikáltabb modellek azt jelzik, hogy a napfény 20-30%-át kitakaró, és tizedfokokban, esetleg 1-2 fokban mérhető kilengést okozna az időjárásban egy full scale atomháború, és ez is hónapokig tartana csak.

Másodsorban ott van az a tény is, hogy a 80as években, amikor a nukleáris arzenálok pusztító ereje a csúcson volt, ~30-35 ezer nukleáris fegyverrel rendelkezett az USA és a Szovjetunió fejenként, mára ez a START egyezmények nyomán lecsökkent fejenként ~6000 nukleáris fegyverre, és az átlagos hatóerejük is jelentősen csökkent.


Úgyhogy ennek fényében érdemes végiggondolni egy világháború vagy egy nukleáris háború valószínűségét.

2023. febr. 15. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
74%

Háborúra nincs esély, mert egyszerűen semmi reménye nem lehet az oroszoknak, hogy a NATO ellen nyerhet, már csak a puszta számok miatt is (ne pontozzatok le ezért, de hogy lenne esélye sokkal több ember és erőforrás ellen?).


Atomra azért más a helyzet:D de jelenleg az ukránok hosszú idő után újra mínuszban vannak az átlagos napi területszerzéssel, szóval semmi értelme taktikai atomon gondolkozni. Ha netán nyáron valahogy az ukránok nagyot mennének és krímet kockáztatnák, akkor nagy tétben mernék fogadni, hogy lenne taktikai atom, mert krím elesése hatalmas vereség lenne putyinnak, nyílván nem engedheti ezt meg.

Aztán hogy ebből mi lenne, az jó kérdés.


De krím elfoglalására nagyon kicsi az esély, mert ne pontozzatok le most ukrán pártiak kérlek, de egyszerűen már a földrajzi adottságok miatt is nehéz bevenni. De itt erre jön még rá, hogy kegyetlen sok orosz katona állomásozik ott, évek óta "ássák be magukat" ÉS itt a lakosság nagy része tényleg OROSZ!! Szóval ha be is jutnak városokba, nem lesz kellemes fogadtatásuk, most ő találják szembe magukat partizánokkal.

Meg ugye támadni ilyen nyíltan rengeteg ember és fegyver/tank/lőszer/stb kerülne, amire jelenleg van elég, de akkor nem fog maradni az ország megvédésére a többi fronton és nyugat sem biztos, hogy ad ilyenre több katonai támogatást, pláne hogy itt tényleg oroszok laknak.

2023. febr. 16. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
95%

#5 miért lett lepontozva?


Nem értek vele egyet, mert nem ezen fog múlni egy háború, viszont amit írt az teljesen igaz. Nem pusztulna ki az emberiség és nem lenne -60 fokos nyári meleg a háború miatt:D meg egy csomó ország és rengeteg ember kimaradna belőle, mert hiába szeretjük magunkat a világ közepének gondolni, az oroszok és NATO még csak a világ felét sem teszi ki lakosságban. Egy atomháború után kapásból ott lenne Kína és India, akik konkrétan majd 4 milliárdan vannak és semmi bajuk. Ott vannak az egyéb ázsiai országok is, meg afrikát se felejtsük el, ahol ha nem is nagyon vannak fejlett országok, de sokan laknak és technológia nélkül is elélnek.


Visszavetne minket egy valódi atomháború és kegyetlen pusztítás lenne, meg rengetegen meghalnának, de nem lenne vége a világnak, ugyan úgy menne tovább az élet...

2023. febr. 16. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

#7


"#5 miért lett lepontozva?"


Nyilván azért, mert teljesen szembemegy azzal, mint amit az emberek tudni vélnek egy atomháborúról.

Meg azért is, mert meglehetősen kényelmetlen a gondolat, hogy ha nincs világvége, akkor ez nem is lehet visszatartó erő.


Amúgy folytatnám a gondolatmenetet, ez csak a bevezető volt, hogy egyáltalán képben legyünk, hogy miről is beszélünk.


Elöljáróban vegyük észre azt, hogy szinte minden egyes szakértő és elemző és felelős tisztviselő, függetlenül attól, hogy melyik oldalra húz, folyamatosan azt hangoztatja, hogy egyre nagyobb a veszélye az eszkalációnak.

Az atomtudósok nemzetközi közössége szerint, akik a Végítélet Órája projectet létrehozták és működtetik, és aligha vádolhatók bármilyen irányú részrehajlással, közelebb vagyunk egy nukleáris háborúhoz, mint eddig bármikor.


Tovább, ha megnézzük, hogy mi folyik itt most tulajdonképpen, akkor azt látjuk, hogy Oroszország kvázi bemondta az all in-t azzal, hogy alkotmányba foglalta a 4 ukrán megye annektálását.


Az USA/nyugat is kvázi all in-ben van azzal, hogy teljesen elkötelezték magukat Ukrajna támogatása mellett, illetve Európa hosszú távra elkötelezte magát az orosz kereskedelmi kapcsolatok elvágása mellett, elsősorban az energiahordozók területén.


Na és innentől kezdve viszonylag könnyen belátható, hogy itt már senki nem hátrálhat meg.


Ugyanis ha az oroszok elfoglalják ezeket a területeket, akkor az nem csak annyit jelent, hogy az ukránok vesztettek, hanem azt is jelenti, hogy az USA vesztett.


Nem tudta elrettenteni Oroszországot a háborútól.


Nem sikerült megakadályoznia az annexiót.


Ez pedig egyértelmű üzenet a USA többi riválisának, meg úgy általában is a világon mindenkinek.



Ha az atomfegyvereid vannak, és elszánod magad, hogy elfoglalsz egy országot, akkor az USA, mint a világ eddigi csendőre, csak ez bizonyos határig hajlandó elmenni, hogy azt az országot megvédje.


És ha push-olod az USA-t addig a határig, akkor nyersz.



Így aztán Kína is igen hamar elindítja a saját "különleges hadműveletét", hogy "megdöntse a szeparatista taiwani lázadó kormányt".



Észak-Korea kínai támogatással megtámadhatja dél-koreát.


Irán is gyorsan "befut a célba", hogy atomfegyverekre tegyen szert, és megtámadja Szaud-Arábiát.



Na most az USA ezt nézhetné ölbetett kézzel, de ez azt jelentené, hogy a globális dominanciájának vége.


És ha annak vége van, akkor további helyi konfliktusok egész sorozata robban ki, afrikában, európában, stb., mert többé senkit nem fog tudni elrettenteni.



Tehát nem fogja ölbetett kézzel nézni, be kell avatkoznia.



De az USA katonai potenciálja sem végtelen - a doktrináljuk mindig is az volt, hogy képesnek kell lenniük két nagy katonai konfliktus megvívására egy időben.



És ha erőit leköti a közel-kelet, Kína, és Észak-Korea, akkor bizony az már egy újabb ablakot nyit Oroszország számára, hogy Ukrajna maradékát is bekebelezze.



Sőt, mivel az USA kapacitásait lekötik ezek a háborúk, megint csak ott tartunk, hogy mindenféle kis jelentéktelen országok meglátják a lehetőséget, hogy most végre anélkül elintézhetik a háborús ügyeiket, hogy az USA érdemben beleszólna.



Tehát Szerbia ráugorhat Koszovóra.



Afrikai országok is egymásnak eshetnek.


India is meg(vissza)szerezheti végre Banladesh-től a vitatott területeit.



Nézzük meg a másik irányból, Oroszország szemszögéből is a történetet.


Teljesen irreális, hogy Oroszország hagyhatná azt, hogy Ukrajna visszaszerezze a területeit. Akkor Oroszországnak gyakorlatilag vége.

Ezt nem engedheti meg, és ennek érdekében bármilyen fegyvert hajlandó lesz bevetni Ukrajnában. Nukleáris fegyvert is.



De ha meg is történne az a lehetetlen scenario, hogy Oroszország "visszavonul", akkor az is hasonlóan súlyos geopolitikai következményekkel járna - A kaukázus felrobbanna, Oroszország meggyengülve egy energia-beszállító kínai csatlósállam szintjére süllyedne, Kína ezzel megoldaná egyik legnagyobb problémáját, a tengeri olajimportnak való kiszolgáltatottságot, és ezzel már szintén annyira megerősödne, hogy elszánhatná magát Taiwan annektálására és ezzel a dél-kínai tengerről az USA kiszorítására.


Egy szó, mint száz, ez a geopolitikai helyzet szinte elkerülhetetlenül világháborúhoz fog vezetni - legkésőbb 2030-ig.


A kérdés már tényleg csak annyi, hogy mennyi időnk van még hátra, amit viszonylagos nyugiban és jólétben élhetünk le, 7 év, vagy csak 2?


Ki fog derülni.

2023. febr. 16. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
76%
0,1%-nál is kisebb. Vietnamban, Koreában sokkal több mindent bevetettek a felek (ott repülőgépeket is küldtek amit "önkéntesek" ültek) mégsem lett nukleáris konfliktus belőle.
2023. febr. 16. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

#9

Mindkettő teljesen irreleváns példa.


Koreában észak-korea és dél-korea harcolt, Vietnamban észak-vietnám és dél-vietnam, és az USA nem annektált területeket egyik háborúban sem.


Akkor lehetne bármilyen párhuzamot állítani ezek és a mostani ukrán háború között, ha az USA úgy ment volna oda, hogy alkotmányba foglalják, hogy mostantól dél-korea az USA 51. tagállama, dél-vietnam meg az 52.

2023. febr. 16. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!