Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az EU, NATO miért nem lép(ett)...

Az EU, NATO miért nem lép(ett) fel Izrael, Törökország, Marokkó, Örményország megszálló politikája ellen, a megszállt területek felszabadításáért és miért eltökéltek az Oroszország elleni háború iránt?

Figyelt kérdés

Most sokan úgy tesznek, mintha példátlan lenne, hogy van egy agresszív ország, ami területeket száll meg, pedig elég gyakori volt az utóbbi évtizedekben, Ukrajnán kívül számos más konfliktusövezet is volt, van.


Egyébként meg sokszor maguk a NATO nagyhatalmak (főként az Amerikai Egyesült Államok és Nagy-Britannia) is agresszorok voltak, jogtalanul megtámadtak más országokat (pl. Grenada, Panama, Szerbia, Irak, Szíria lerohanása/megszállása/bombázása).


A világ korábban sem volt békés hely, mindig voltak és lesznek is háborúk, megszállások, nem látom, hogy Ukrajna-Oroszország miben olyan különlegesek.


Ciprusnak, Comore-szigeteknek, Grúziának, Szerbiának, Azerbajdzsánnak, Szíriának, Moldovának is vannak olyan területei, melyek idegen megszállás alatt állnak, aztán még ott van Palesztina és Nyugat-Szahara ügye is, melyek régóta várnak a felszabadulásra.



2023. aug. 26. 00:17
 1/8 anonim ***** válasza:
77%

A választ te is tudod.

Viszont majd most jönnek a mellébeszélők, mindenről is lesz szó, csak tényekről nem.

2023. aug. 26. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
32%
Ukrajnát már saját gyarmatuknak érezték, és fáj az elvesztése. Törökország NATO tag, nehéz lenne ellene fellépni.
2023. aug. 26. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
39%

Még kérdezd meg azt is lécci 15-ödjére, hogy Amerikát miért nem szankcionálták az iraki háború miatt.


Egyébként majd ha 14 éves leszel, töriből majd tanuljátok, hogy a NATO az oroszok (és kezdetben a németek) ellen jött létre.

2023. aug. 26. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
38%
Azért, mert ezektől fosnak, - csak a gyengébb vagy az általuk annak vélt országokkal mernek szemétkedni, de azokkal non-stop. Örményország pedig aránytalanul messze van ahhoz, hogy legyen értelme szemétkedniük az országgal.
2023. aug. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
38%
Mert az összes általad felsorolt konfliktus csak az adott régiót érinti/érintette, míg az ukrajnai háborúban az oroszok kb az egész nyugati világot háborúval és atommal fenyegették/fenyegetik. Ez azért nagyon nem mindegy, ugyanis ha nem áll volna be Ukrajna mögé a NATO és az EU, akkor Ukrajna elestével jött volna Moldova, majd "úgysem tesznek ellenünk semmit" fellendüléssel szinte biztos, hogy megpróbálták volna elfoglalni a Suwalki-korridort meg a Balti Államokat. na akkor tényleg világháború lett volna a vége.
2023. aug. 26. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
55%

"jogtalanul megtámadtak más országokat"


A nemzetközi jog kimondja, hogy egy népirtás készülődése vagy már zajlása esetén hadüzenet nélkül be szabad avatkozni a konfliktusba. Ez történt Koszovó esetében, mert a szerbek ugyanolyan népirtást akartak ott rendezni, mint ahogy a bosnyákokkal tették. Ott is beavatkozott a NATO a szerbek ellen, hogy fejezzék be a népirtást.

Irakban fennállt a veszélye, hogy tömegpusztító biológiai fegyverek vannak Szaddam kezében. Semmiféle háború nem lett volna akkor, ha Szaddam Husszein beengedi a független nemzetközi képviselőket meg bizottságokat, hogy ellenőrizzék, van-e ilyen labor/fegyver. Nem engedte, ez pedig azt feltételezte, hogy tényleg van ilyen fegyvere, amit a kurdok meg később mások ellen fog bevetni népirtást elkövetve. Ezért volt a lerohanás meg a háború is.

Szíriában az IS a nyugatot meg kb mindenkit fenyegetett terrorcselekmények hadával, ezért volt ott a beavatkozás, amiben nem csak az USA meg az UK vett részt, hanem sok szomszédos arab állam is, Szaúd-Arábia vezetésével. Még arról is volt hír, hogy egy jordániai katona lfejezése után maga a jordániai király is bombázott egy repülőből az IS-re.


Se Törökország, se Örményország, se Marokkó, se Izrael nem fenyegette / fenyegeti a fél világot háborúval meg atommal. Az oroszok igen. Nemzetközi szerződést teljesen megszegve elkezdték megszállni Ukrajnát, közben mindenkit elpusztítással fenyegetve. Még szép, hogy a nyugat beavatkozott Ukrajna oldalán.

Ha a nyugat nem szabott volna gátat az oroszoknak, akkor ugyanazt a hibát elkövették volna, mint 1938-ban Hitlerrel. Annak is engedtek mindent "mert ha mindent megkap akkor béke lesz és leáll" aztán nézd meg mi lett belőle. Ha a Kreml azt látta volna, hogy a nyugat semmit sem csinál, már rég nekiestek volna a balti országoknak meg Moldovának is.

2023. aug. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

"A nemzetközi jog kimondja, hogy egy népirtás készülődése vagy már zajlása esetén hadüzenet nélkül be szabad avatkozni a konfliktusba"


Ez butaság, ilyen nincs a nemzetközi jogban. De persze morálisan jogos a felvetés, hogy talán kellene lennie. De jogi szempontból ez kényes téma, sérti az államok szuverenitását, egységes szabályozás is kellene, hogy mi számít népirtásnak, amit minden ország elfogad. Tágabb értelemben az erőltetett asszimilációs politika is sokak szerint népirtásnak számít, nem csak a fizikai megsemmisítés, így nézve pedig népirtás van Franciaországban is a bretonok, baszkok, németek ellen, USA-ban, dél-amerikai országokban az indián őslakosok ellen, Ausztráliában az aboriginalok ellen, Kínában a tibeti, ujgur őshonos kisebbségekkel szemben vagy akár Ukrajnában, Észtországban, Lettországban is az orosz kisebbség ellen.


"Ez történt Koszovó esetében, mert a szerbek ugyanolyan népirtást akartak ott rendezni, mint ahogy a bosnyákokkal tették."

Erre nincs semmilyen bizonyíték. Szerbiában nem történt népirtás. Egyébként meg a szrebrenicai mészárlás esetében is vitatott, hogy az népirtásnak minősül vagy sem. Koszovóban voltak mészárlások a szerbek és az albánok ellen is, de túlzás azt állítani, hogy a szerbek népirtást követtek el az albánok ellen vagy az albánok követtek el népirtást a szerbek ellen. A Koszovói polgárháborúnak 1998-1999 időszakban "csak" kétezer halálos áldoazta volt, mielőtt a NATO úgy döntött, hogy beavatkozik és szétbombázza Szerbiát. Összehasonlításképp a donbaszi polgárháborúnak 2014-2015 időszakban 12 ezer halottja volt, így nézve akkor Putyin és az orosz propaganda is jogosan mondhatta, hogy az ukránok népirtást követtek el az oroszok ellen.

Nemzetközi jogi szempontból a NATO támadása Szerbia és Oroszország támadása Ukrajna ellen is jogtalan agressziónak minősül.

A politika az más, természetesen mindkettőt meg lehet indokolni, a döntéhozók szerint helyesen cselekedtek.


Abban Igazad van, hogy az Irak elleni agresszió is elkerülhető lett volna. Nem lehet mindig csak az agresszort hibáztatni a háborúért. Ha Irak beengedi az ellenőröket és Szaddám Huszein lemond, elmenekül, akkor Amerika és Nagy-Britannai nem indít háborút. Nyilván, hogy ez kétoldalú dolog, a fenti példákban Grenadának, Panamának, Szerbiának, Iraknak, Szíriának, Ukrajnának is volt szerepe, felelőssége abban, hogy idáig eszkalálódott a konfliktus, megtámadták őket, senki sem ártatlan. Ha más politikát folytattak volna, szerintem elkerülhető lett volna a háború. De ettől még a katonai agresszió jogtalan volt, diplomáciai úton kellett volna törekedni a rendezésre a második világháború után kialakult világrend, nemzetközi jog, szabályok alapján. De ez folyamatosan repedezik, jellemző a nagyhatalmakra, hogy a másiktól elvárják a szabályok, nemzetközi jog betartását, de ha az érdekeik úgy kívánják, akkor maguk semmibe veszik.

2023. aug. 26. 20:41
 8/8 A kérdező kommentje:

Abban nem hiszek, hogy Oroszországnak azért kellett megtámadni Ukrajnát, mert a folyamatos NATO terjeszkedés olyan óriási veszélyt, fenyegetést jelent rá.

Hasonlóan abban sem hiszek, hogy a NATO-nak azért kell támogatni Ukrajnát, mert ha Oroszországot nem állítják meg Kelet-Ukrajnában, akkor a következő megtámadott ország Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Csehország, Románia, Bulgária... lesz.

A mostani konfliktus is inkább azt mutatja, hogy a NATO és Oroszország nem akar közvetlen háborút egymással, figyelnek rá, próbálják ezt elkerülni.

Én inkább valamiféle újabb hidegháborús összecsapást látok, küzdelmet a befolyási övezetekért.

2023. aug. 27. 12:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!