Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A nemzetközösség miért ragaszk...

A nemzetközösség miért ragaszkodik még Palesztinában a kétállami megoldáshoz és Cipruson az egyállami megoldáshoz? Miért nem képesek évtizedek után a realitásokhoz alkalmazkodni?

Figyelt kérdés

- Izrael sosem fogja eltűrni, hogy az egykori brit mandátum Palesztínában egy független, szuverén arab állam alakulhasson. Ez biztonsági kockázat lenne számára, már a gázai kivonulást is sokan megbánták. E mellett már közel egy millió zsidó telepes él Kelet-Jeruzsálemben és Ciszjordániában, nem lehet etnikai, politikai elvek alapján szétválasztani a zsidókat és az arabokat.


- Cipruson viszont már fél évszázada kialakult gyakorlatilag az éles etnikai elkülönülés és a két külön állam. Egyre kevésbé akarják az emberek az újraegyesítést. A szétválást, háborút elszenvedő régi öregek kihalnak, a fiatalokat pedig már nem köti semmi a sziget másik államához, nem igazán vágynak a közös országra.



2023. szept. 16. 19:05
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Két eltérő helyzet, eltérő érdekek.

Ha a "nyugaton" múlna simán vihetné, annektálhatná 1:1-ben Izrael az összes palesztin területet. Viszont nem akarják kihúzni a gyufát a többi, szövetséges arab államnál - így különösen Szaúd-Arábiánál, Törökországnál, Egyiptomnál így inkább valami se pro, se kontra megoldást próbálnak csinálni.

Cipruson négy hatalmi csoport érdekei ütköznek: a törököké, a görögöké, az angoloké (a mai napig jelentős kontingenst állomásoztatnak Cipruson), s biz' Izraelnek sem mindegy, hogy a hajózási útvonalaik közepén ki birtokolja Ciprust. Az egységes Ciprust a görögök, angolok, izraeliek nyomatják, a törökök meg a kettéosztottságot mivel az egyesült Ciprus esetében megszűnne a befolyásuk. Mindeközben Ciprus körül találtak egy csomó potenciálisan kitermelhető gázmezőt... szóval ott marad egy jó ideig a status quo (ha egyesülne Ciprus akkor a törökök búcsút inthetnének az abból származó jövedelemnek, gáznak).

2023. szept. 16. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Mert a jog és a realitás kerül szembe egymással. Ha elfogadják egy jogtalan helyzet szervesülését, azzal legitimálják a jogtalanságot. Ez egyaránt érvényes a Törökország, az Izrael és Oroszország által megszállt területekre.
2023. okt. 9. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!