Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi volt az angol győzelem fő oka?

Mi volt az angol győzelem fő oka?

Figyelt kérdés

Szerintetek 1982-ben, az angol-argentin háborúban, mi volt az angol fölény/győzelem fő oka?

1. Gyengébb volt az argentin katonák lelkesedése/morálja?

2. Profibb volt az angol hadvezetés?

3. A technikai szintkülönbség?

Én az utóbbira gondolok. Szerintem, ha az argentinoknak van 20 db Mirage F.1 gépük (Exocet-képességgel) és még 3 db német építésű tengeralattjárójuk, akkor az angolok talán bele sem kezdenek a hadműveletekbe.



#1982 #haditechnika #falklandok #falklandi háború #tengeri háború
febr. 2. 21:16
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
febr. 2. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
100%

Mind a három tényező egyszerre. Az angol flotta már bőven túl volt a fénykorán s számos területen küzdött komoly hiányosságokkal képességei tekintetében, de még így is többszörösen erősebb volt az argentínnél. Az odavezényelt csapásmérő erők összességében nagyobb harcértéket képviseltek. Hibába voltak közelebb az argentin repterek, az elavult gépeikkel, alkalmazott technikával ezt nem tudták aprópénzre váltani. Különösen a tengeralattjárók ellen voltak védtelenek. Az angolok akár csak azok alkalmazásával el tudták volna vágni a Falkland szigeteket, de akár az argentin kereskedelmi hajforgalmat is blokkolni tudták volna.

20 db Mirage és 3 tengeralattjáró még nem hozta volna azonos szintre a két haditengerészetet. Az argentinoknak legalább 50-60 korszerű gépre lett volna szükségük és komolyabb, korszerű, legalább 10-15 tengeralattjáró elleni harcra alkalmas felszíni egységre.

febr. 2. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 Jeffrey Spender ***** válasza:
100%

Argentinok kevés Dassault-Breguet Super Étendard csapásmérő repülőt vetettek be, a győzelem garantálásához a komplett flotta kellett volna az Exocet-ekkel.


A Skyhawk bombázók bombáinak gyújtója rosszul volt beállítva, jó nagy százalékban nem robbantak fel, a becsapódás ellenére.

febr. 3. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


A brit haderő egy professzionális, hivatásos haderő volt 1982-ben, minden szakértő szerint az akkori világ egyik messze legmagasabb harcértékű hadereje. Ezzel szemben az argentin haderő egy gyengén képzett, alacsonyabb harci morállal bíró sorozott haderő.


A brit katonai költségvetés mérete 1982-ben a 3. helyen állt a világon, az argentin nem volt az első 25-ben. Nagy-Britannia gazdasági és katonai nagyhatalomnak számított, Argentína hozzá képest kifejezetten szegény államnak.


Nagy-Britannia 1982-ben klasszisokkal erősebb katonai hatalom volt Argentínánál. 1982-ben Nagy-Britannia rendelkezett a világ 3. legerősebb haditengerészetével és a világ 3. legerősebb légierejével, de a brit szárazföldi hadsereg is ott volt a top 7-ben.


Ezzel szemben az argentin haditengerészet, légierő és szárazföldi hadsereg nemzetközi viszonylatban nemhogy a legerősebbek közé nem számított, de kifejezetten harmadvonalbelinek volt tekinthető. A miheztartás végett 1982-ben összességében Magyarország nagyobb katonai hatalomnak számított, mint Argentína.


Hiába lett volna plusz 20 db Mirage F.1 vadászgépe és plusz 3 db tengeralattjárója Argentínának, az óriási brit katonai erőfölényt ennyivel nem lehetett volna kiegyenlíteni.

febr. 3. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 kürasszír ***** válasza:
100%

Összegezve:


1.) A brit haderő összehasonlíthatatlanul jobban képzett, professzionálisabb volt, mint az argentin. Egyértelmű a brit katonai morál fölénye.


2.) A brit hadvezetés is klasszisokkal múlta felül az argentint. A brit parancsnokok elméletben és gyakorlatban is jobban képzettek, tapasztaltabbak voltak. Az argentin tábornokok és tengernagyok nem álltak a helyzet magaslatán, kivétel nélkül alkalmatlannak bizonyultak egy háború eredményes megvívására.


3.) A brit haditechnikai fölény egyértelmű a konfliktus során. Argentína haderejét még Dél-Amerikában sem sorolták 1982-ben a három legjobb helyi hadsereg közé.

febr. 3. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Vajon melyik volt a három legjobb helyi haderő Dél-Amerikában azidőben? Sejtem, hogy a brazil meg a venezuelai benne van. És még ki? Peru, esetleg Ecuador? Kuba? De utóbbi már Közép-Amerika.
febr. 4. 09:03
 7/30 A kérdező kommentje:
Az argentinoknak volt egy hatalmas szövetségesük. A távolság (Európától). Jó, azt értem, hogy az atommeghajtású tengeralattjárók odaérnek, ott nincs hatósugár probléma. Azonban az angol légi fedezetet csak 1-2 aránylag kicsi és korlátozott képességű VTOL-hordozó tudta ott biztosítani. Ha a fejlettebb változathoz tartozó Mirage gépek radarirányítású rakétákkal messziről lelövik a Harriereket, vagy nagyszámú Exocet egyidejű indításával (+tengeralattjáróról indított torpedókkal) ronccsá változtatják a hordozókat, akkor nincs angol légi-haditengerészeti fölény.
febr. 4. 09:16
 8/30 kürasszír ***** válasza:
100%

# 6


Venezuela hadserege nem volt jó 1982-ben, ahogy szerintem ma sem az (Venezuela jelenleg Latin-Amerika legszegényebb országa).


Brazília mellett Peru és Chile hadserege volt a legerősebb 1982-ben.


Jelenleg egyértelműen a chilei haderő a legkorszerűbb, legütőképesebb Latin-Amerikában.

A chilei légierő erősebb, mint a brazil, Chile rendelkezik modern Leopard 2-es tankokkal, Brazíliában nincsenek korszerű páncélosai. A chilei hadihajók jóval modernebbek, mint a brazilok.

febr. 4. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 kürasszír ***** válasza:
100%

# 7


Nézd, Argentínának se több modern repülőgépe, se több modern tengeralattjárója nem volt. Nem is lehetett volna, tekintve hogy 1982-ben Argentína éppen a totalis gazdasági csőd és penzügyi összeomlás szélén állt. A brit építésű Argentína repülőgép-hordozó, az ARA 25. de Mayo üzemeltetésére sem volt pénz.


A briteknek rengeteg modern romboló, fregatt és tengeralattjáró àllt a rendelkezésére. A brit haditengerészet volt a 3. legnagyobb méretű az akkori világon.


Plusz volt egy szoros szövetségese a briteknek, Chile, amely akár be is avatkozhatott volna katonailag. Chile rengeteget segített a briteknek a falklandi háború során.


Végül Nagy-Britannia, mint atomhatalom legvégső esetben nukleáris ultimátumot intézhetett volna Argentínához.


A falklandi háború Argentína megalázó katonai vereségével, az argentin katonai diktatúra és diktátor, Galtieri tábornok bukásával végződött. Nagy-Britannia fényes győzelme óriási presztízst jelentett az országnak.


Argentína hadereje azóta sem heverte ki a vereséget es a megaláztatást, gyakorlatilag mára egy negyed-ötödvonalbeli haderővé silanyult. Argentína jelenleg se korszerű légierővel, se korszerű haditengerészettel, se korszerű szárazföldi hadsereggel nem rendelkezik.

febr. 4. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:

#7 korlátozott volt az angol hordozók kapacitása, képessége, közvetlen argentin területen történő csapásmérésre nem lett volna alkalmas, de arra bővel elég volt hogy ellensúlyt tartson a Falkland szigetek körül a korszerűtlen argentin légierő ellenében. A többit elintézte a többszörös fölényben lévő angol flotta. Nem vezényeltek akkor oda csak egy korlátozott méretű csapásmérő erőt, de az angoloknak bőven volt még tartaléka, az argentinoknak meg nem.

A "mi lett volna ha..."-val a bibi, hogy a Mirage ugyebár francia gyártmány, már akkor stabil angol szövetséges volt. Elhúzódó konfliktus esetén elvágják a franciák az utánpótlást. Nem véletlen, hogy az argentinok csak annyit kaptak Exocetből is, gépből is mint amennyit. Még ha lett is volna pénzük rá (de nem volt) akkor sem kaptak volna sokkal többet a geopolitika sajátos logikája alapján (senki se legyen egymagában túl erős mert ha fordul az adott országban a politikai széljárás - sose tudni lásd Irán s megannyi pálfordulást - akkor lehet ellenfél lesz belőle). Korszerű tengeralattjárókat ugyanezen logika alapján direkt nem kaptak volna. Az USA-nak sem tetszett volna hogy a saját kiterjesztett érdekszférája közelében valakinek a nemzetközi hajóforgalomra egy konfliktusban túl nagy veszélyt jelentő eszközei vannak. Maximum a ruszkikhoz tudtak volna fordulni, de akkor már az USA is azonnal belép a "mókába".

febr. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!