Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az Osztrák-Magyar Monarchia...

Az Osztrák-Magyar Monarchia miért volt olyan gyenge az első világháborúban, ha előtte a Habsburg Birodalom évszázadokig katonai nagyhatalom volt?

Figyelt kérdés
Nem olyan régen még a franciákkal rivalizáltak

febr. 18. 05:44
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:

9) milyen orosz fősereg? hogy jöttek ők a képbe?az ellentámadásunk végén már Bécset támadtuk.amit Haynau levert az ez a támadás volt, nem több.osztrák földön..a újjáépített serege kb akkora volt mint a magyar,nem nagyobb.de az oroszokkal is foglalkozni kellett volna,amire nem maradtak tartalékok.

8) ne röhögtess,ezek is a törökök veszteségeit nyögték előtte még.mikor adta meg magát Oroszország,melyik párhuzamos világban?volt egy breszti békekötés,de szó nem volt semmiféle megadásról.ennek is időhúzás volt az oka orosz részről,és magát a szerződést semmissé nyilvánították még ebben az évben.

febr. 18. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 Gál Gábor 2024 ***** válasza:

ma 10:23


1918-ban Oroszország kiszállt és hatalmas területeket adott fel, tök mindegy, milyen elméleteket gyártasz mögé, ez elég hülye taktika lenne időhúzásnak.


Az meg csúsztatás a részedről, hogy még abban az évben semmissé nyilvánították, mert nem háború közben tették, hanem az OMM fegyverletétele után.


Ha az OMM gyenge lett volna, akkor az oroszok bevonultak volna Bécsbe a négy év alatt, de ez nem történt meg.

febr. 18. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 A kérdező kommentje:
Oroszország azért adta meg magát, mert kitört a szocialista forradalom
febr. 18. 13:15
 14/38 anonim ***** válasza:

12) mihez képest hatalmas?a területeinek kis százalékát érintette csak,az antant nagyon messze volt Moszkvától.

Ő maguk nyilvánították semmissé egyoldalúan, amibe persze bele lehet kötni, viszont ez is 1918-ban történt.hogy mi a csúsztatás benne azt nem tudom.

Ennyi erővel a németek is gyengék voltak,meg az oroszok, franciák britek stb tehát ez nem érv.

13) ismétlem nem adta meg magát,mert akkor letette volna a fegyvert,nem pedig békeszerződést köt.mondjál már példát a történelemből amikor egy ország megadja magát és ezzel egy időben forradalom tör ki ugyanott.egy legyőzött országban fel sem tud merülni forradalom.

febr. 18. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 Gál Gábor 2024 ***** válasza:

ma 13:25


Azért csúsztatás, mert azt sugalltad, hogy eleve fel akarták mondani, de ez nem történt meg, csak amikor már nem volt jelentősége.

febr. 18. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 kürasszír ***** válasza:

# 1


IDÉZLEK: "Az osztrákok nem voltak sosem katonai nagyhatalom, általában Németország segítette ki őket katonailag minden esetben mert ugye Németország és Ausztria az egy és ugyanaz bár az osztrákoknak néha eltérő véleményei vannak Németország döntéseitől."


ISÉZLEK: "Innen Magyarországról se tudták volna kiűzni az oszmánokat 180 év megszállás után ha nincs a Nagynémet Birodalom és ezért sem tudták bevenni a törökök Bécst meg Ausztriát sem (bár próbálkoztak vele) mert Németország katonailag támogatta egyértelműen mindig az osztrákokat."


TÉVEDSZ.


Ausztria nem volt katonai nagyhatalom?


Amikor a 18-19. században folyamatosan a világ 2-3. legnagyobb szárazföldi hadseregét tartotta fenn?


A napóleoni háborúk idején Ausztria 600 000 fős hadsereget állított ki Franciaország ellen, azaz szárazföldön éppen Ausztria volt Napóleon legerősebb ellensége.


Miféle Nagynémet Birodalomra gondolsz? Amikor csak a hitleri Németországot nevezték így.


Szerintem Te a Német-római Császárságra gondolsz, ami a 17-18. században nemhogy birodalom nem volt, de még egységes állam sem, hiszen 300 (háromszáz!!!!!) kisebb-nagyobb államocska halmazaként működött.

febr. 18. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 kürasszír ***** válasza:

# 11


IDÉZLEK: "9) milyen orosz fősereg? hogy jöttek ők a képbe?az ellentámadásunk végén már Bécset támadtuk.amit Haynau levert az ez a támadás volt, nem több.osztrák földön..a újjáépített serege kb akkora volt mint a magyar,nem nagyobb.de az oroszokkal is foglalkozni kellett volna,amire nem maradtak tartalékok."


HIÁNYOS A TUDÁSOD.


1849 nyarán egy 203 000 fős orosz intervenciós hadsereg vonult be Magyarországra.


Haynau pedig 166 000 osztrák katonával támadott.


Csakhogy Haynau osztrák főserege egymaga, lényegi orosz segítség nélkül teljesen szétverte a magyar fősereget. Pedig volt olyan nagy csata, amelyben magyar túlerő volt, mégis Haynau kisebb serege aratott fényes győzelmet.


Haynau 166 000 fős osztrák hadserege válogatott, elitcsapatokból állt, a magyarnál háromszor erősebb tüzérséggel és sokkal korszerűbb fegyverzettel.


Ellenben a Honvédség ágyúinak kétharmada elavult 3 fontos könnyűágyú volt, a puskák nagyobb része szintén ósdi, plusz több tízezer honvédek lőfegyver sem jutott.

febr. 18. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
17) ettől függetlenül kivertük őket az országból.még mindig nem magyaráztad el hogy hogyan kerültek az orosz csapatok a képbe.
febr. 18. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 kürasszír ***** válasza:

# 18


Tudod az a gond, hogy Te összekevered az 1849-es tavaszi hadjáratot a nyári hadjárattal.


A tavaszi hadjárat az, amire Te gondolsz.


Haynau nem vett részt a tavaszi hadjáratban, Haynau a nyári hadjárat osztrák fővezére volt.


Az 1849-es nyári hadjárat totális magyar vereséggel, a Honvédség teljes szetverésével végződött.


Már hogy vertük volna ki Haynaut 1849 nyarán az országból, amikor teljesen szétverte a magyar hadsereget, amely magadta magát, továbbá a Honvédség tábornokai közül többet (aradi tizenhárom) kivégeztetett Haynau.

febr. 18. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 kürasszír ***** válasza:

Kedves kérdező!


Az Osztrák-Magyar Monarchia nem volt gyenge az I. világháborúban és egyáltalán nem nyújtott rossz katonai teljesítményt.


Lényeges tényező, hogy a Monarchia végig, az I. világháború kezdetétől jelentős ellenséges túlerő ellen harcolt, azaz a frontjain általában a gyengébb félként vett részt a harcokban.


Például már a kezdetben, 1914-ben mind a balkáni fronton, mind az orosz fronton jelentős ellenséges túlerővel szemben küzdöttek az osztrák-magyar csapatok.


A Monarchia I. világháborús katonai teljesítménye s helytállása tehát egyáltalán nem volt rossz, sőt! Hiszen 1914-1918 között szinte végig ellenséges túlerővel szemben kellett küzdenie.

febr. 18. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!