Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az Osztrák-Magyar Monarchia...

Az Osztrák-Magyar Monarchia miért volt olyan gyenge az első világháborúban, ha előtte a Habsburg Birodalom évszázadokig katonai nagyhatalom volt?

Figyelt kérdés
Nem olyan régen még a franciákkal rivalizáltak

febr. 18. 05:44
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
A Monarchia sosem volt nagyhatalom, max. középhatalom Kelet-Közép Európában. Erősebb volt a Balkáni országok hadseregénél, de a "nagyfiúkhoz" (Anglia, Németo., Oroszo., Franciao.) sokkal gyengébb volt még a fénykorában is.
febr. 18. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 kürasszír ***** válasza:

# 31


A Monarchia gazdasági és katonai nagyhatalom volt minden történész értékelése szerint.


A Monarchia 8 000 000 fős hadsereget állított ki az I. világháborúban.


AZ I. VILÁGHÁBORÚ HADSEREGEINEK LÉTSZÁMA:


Oroszország: 12 millió

Németország: 11 millió

Brit Birodalom: 8,9 millió

Franciaország: 8,4 millió

Monarchia: 8 millió

USA: 4,4 millió

Török Birodalom: 2,8 millió

Bulgária: 1 millió

Japán: 0,8 millió

Románia: 0,75 millió

Szerbia: 0,7 millió


A Monarchia egymaga 8 millió katonát küldött a frontra, még Szerbia csak 700 ezret, Románia 750 ezret, Bulgária pedig 1 milliót.


Vagyis a Monarchia katonai nagyhatalomnak számított a maga 8 milliós kolosszális hadseregével.

febr. 18. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:
32) ez már megint egy jó nagy csúsztatás.az ún nagyatalmak közül az OMM volt messze a legaszéttagoltabb etnikai értelemben,és természetesen te bekeszámoltál mindenkit aki e területen lakott.ez ugyanaz mint amikor Kárpátaljaiakat soroznak az ukránok,sejtheted hogy ezek morálja mekkora lehet, mennyire elszántak hogy az ukránok oldalán harcoljanak.
febr. 19. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 kürasszír ***** válasza:

# 33


Minden történelmi tudományos szakirodalom egyértelműen NAGYHATALOMNAK definiálja az Osztrák-Magyar Monarchiát.


Sőt, még külön haditengerészeti nagyhatalomnak is, mert annak az volt a kritériuma 1914 előtt, hogy tudjon dreadnought csatahajókat építeni, a Monarchia pedig képes volt 4 db ilyen egységet szolgálatba állítani.

febr. 19. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:

"az OMM volt messze a legaszéttagoltabb etnikai értelemben,és természetesen te bekeszámoltál mindenkit aki e területen lakott.ez ugyanaz mint amikor Kárpátaljaiakat soroznak az ukránok,sejtheted hogy ezek morálja mekkora lehet, mennyire elszántak hogy az ukránok oldalán harcoljanak."


Az etnikai széttagoltság nem veszi el a Monarchia nagyhatalmi státuszát. A Szovjetunió is etnikailag tagolt volt, akkor az sem volt nagyhatalom?

A Habsburg Birodalom Európa legnagyobb országa volt, népességileg a 3. legnépesebb, minden tekintetben nagyhatalom volt.


Elszántság tekintetében a nemzetiségek nem igazán maradtak el a magyaroktól és osztrákoktól. Volt pár ilyen incidens, ezeket jellemzően az utókor nagyította fel, hogy megmagyarázza az 1. VH-s vereséget és bűnbakot találjon. Sőt bizonyos nemzetiségek kifejezetten motiváltak voltak, pl a lengyel katonák az oroszok ellen, a horvátok a szerbek ellen.


A Monarchia elérte majdnem minden katonai célkitűzését: elfoglalták Szerbiát, legyőzték Romániát és Oroszországot. Az olasz fronton is győzelemre állt, csak a brit-francia segítség mentette meg az olaszokat a teljes összeomlástól, különben a Monarchia csapatai Rómáig elmennek. És tette mindezeket sok fronton egy időben harcolva.


Az 1. VH győzelmének a kulcsa Németország kezében volt. 1917 után Oroszország kiesésével a németeknek már csak egy frontja volt, odakoncentráltak mindent. Ha Franciaország is kiesik akkor az Antant vereséget szenved, mert szinte az egész kontinentális Európát a Központi Hatalmak irányították volna. A németek viszont nem tudtak áttörni, ott szállt el a győzelem. Németországnak hozni kellett volna a papiformát és kiütni Franciaországot, ahogy korábban vagy a 2. VH idején is megtették.

febr. 19. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 kürasszír ***** válasza:

# 35


IDÉZLEK: ". A németek viszont nem tudtak áttörni, ott szállt el a győzelem. Németországnak hozni kellett volna a papiformát és kiütni Franciaországot, ahogy korábban vagy a 2. VH idején is megtették."


Rosszul látod?


Miféle papírforma? Az 1918-as nagy nyugati német offenzíva éppen a papirformának megfelelően bukott el, ugyanis papíron és a valóságban is sokkal erősebb volt az antant a nyugati fronton.


Az 1918-as nagy nyugati német offenzíva idején:


1.) A német hadsereg teljesen leharcolt állapotban volt, személyi állományát es fegyverzetet tekintve is.


2.) A német hadsereg krónikus élelmiszer- és lőszerhiánnyal küzdött.


3.) A német katonák krónikusan alultápláltak voltak.


Ellenben az antantnak bőségesen volt lőszere, élelmiszerek, hadianyaga és hadfelszerelése. Ezért fulladt kudarcba a német offenzíva.

febr. 19. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:
35) a 2.VH kitörésekor a francia haderő fejlettebb és erősebb volt mint a német.
febr. 19. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 kürasszír ***** válasza:

# 37


A fracia sokkal jobban volt gépesítve (300 000 db Francia katonai gépjármű volt 120 000 db némettel szemben.


A franciáknak sokkal több és jobb tankja és ágyúja volt.


Csakhogy......


A francia hadsereg 1940-ben az I. világháború statikus lövészárokhadviselése megismételésére készült fel, a németek ellentétben összfegyvernemi, támadó mozgóhaborúra.


A francia hadvezetés a múltban élt, a német viszont a jelenben.

febr. 19. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!