Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mit számítanak valódi harcban...

Pro Patria kérdése:

Mit számítanak valódi harcban ezek a kis fém lapocskák a torony körül?

Figyelt kérdés

Miért nem eleve ilyen formájúra öntik ki a tornyot?

[link] Jpg


2010. nov. 3. 22:34
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
70%
Ja, és F. Úgy ne okoskodj a harckocsi technológiáról, hogy pl. nem ismered meg a Relikt gumilapjait.
2010. nov. 3. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
72%

"Tehát akkor ezek a "fülecskék" a tankon mit érnek? Miért nem eleve ilyen formájú a tank lövegtornya?"


Azért nem ilyen formájú, mert a főpáncélra (maga a tömör toronypáncél) szerelik rá. A főpáncél fogja meg a hagyományos fémlövedékeket, míg a rászerelt reaktív elemek a kumulatív rakéták ellen hatásosak. Az egyik kiegészíti a másikat. Itt egy rajz a Reliktről, ami a fényképeden is rajta van, talán jobban elmagyarázza:


[link]


A fontosságáról meg annyit, hogy amikor a kumulatív fegyvereket komolyabban elkezdték használni az 50-es 60-as években (ennek az előfutára volt pl. a Panzerfaust vagy a Bazooka), sokáig azt hitték, hogy a harckocsik kihalnak, mert a hagyományos acélpáncél gyakorlatilag hatástalan volt ellene. A reaktív páncél feltalálása nélkül ma talán harckocsik sem lennének. Szóval elég fontos.

2010. nov. 3. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 KÁELEF ***** válasza:
38%
Mennyi a réz olvadáspontja és a wolfram karbid acélötvözeté. Na látod hogy megint miket beszélsz össze vissza. Csak azt nem értem miért erősködsz ennyire ha magad is tudod hogy nincsen igazad. Remélem tudod. Ne csinálj már ebből is preztizs kérdést mint a maroklőfegyverek témakörében, inkább olvass szakkönyveket, nézz dokumentum filmeket ha érdekel.
2010. nov. 3. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:

Walter Sobchak érti a témát.

Én magam is ilyen témájú szakkönyveken tanultam meg olvasni, de inkább a kézi lőfegyverek az érdeklődési köröm, tankokról keveset tudok, még annyit se, mint a repülőkről.

Ezen felül is inkább a világháborús technológiát ismerem (a repcsiknél a moderneket is) szóval tank témában nem vagyok túl jártas.

Nem véletlenül már vagy az 5. tankos kérdést teszem fel, mindig Walter válaszol, most is számítottam rá:)


Mindenesetre ez a hajlékony, csiki-csuki fémlapocska a torony körül nekem nem tűnik túl hatásosnak, szerintem okosabb lett volna (ugyanilyen formával) tömör/kompozit páncéllal borítani, de mint mondtam, nem értek hozzá.

Épp ezért tettem fel a kérdést:)

És válom még az érthető, meggyőző válaszokat, mennyire hatásos ez a papírlap vékony, hajlékony lemez, és nem-e lenne jobb tömören borítani:)

2010. nov. 3. 23:48
 15/22 A kérdező kommentje:
Most, hogy normálisan visszaolvastam, látom, hogy ez nem is fém, hanem gumi. A gumi előbb beindítja az rpg fejét, így eltéríti azt? Hogy is van ez?
2010. nov. 3. 23:55
 16/22 anonim ***** válasza:
70%

"Mennyi a réz olvadáspontja és a wolfram karbid acélötvözeté. Na látod hogy megint miket beszélsz össze vissza. Csak azt nem értem miért erősködsz ennyire ha magad is tudod hogy nincsen igazad. Remélem tudod."


Mekkora nyomást fejt ki a kumulatív sugár a páncélra? 1-2 millió kilogramm/cm2? Láttál már hidegen megfojt páncélt? Na és milyen szakkönyveket olvassak? Guderian, Fowler meg Turcsányi gondolom neked a ponyva kategória. Biztos tudsz valami remek Földi Pál (Muhaha) könyvet a témában. A dokumentum filmekkel meg ne röhögtess, mind tudjuk, hogy az a mese kategória. Volfrám-karbid meg nem acélötvözet, mert nincs vastartalma, és különben sem használják páncélként, csak lövedékként. Látom szeretsz komoly szavakkal dobálózni (volfrám-karbid, plazma, gerinctörő .357 Magnum), és puszta találgatásokra alapozni a véleményedet, amivel nem is lenne baj, ha nem fennhangon hirdetnéd a marhaságaidat, és hülyének nézel olyanokat, akik talán tudnak is valamit a témáról.


"Most, hogy normálisan visszaolvastam, látom, hogy ez nem is fém, hanem gumi. A gumi előbb beindítja az rpg fejét, így eltéríti azt? Hogy is van ez?"


A rakéták gyújtóit szinte minden szilárd tárgy beindítja, így a gumilap is. Azért van gumiból a toronypáncél alsó szoknyája, hogy teljesen rálapuljon a páncéltestre, anélkül, hogy a torony forgatásakor bármiben is megakadna. Nem eltéríti, hanem a rendes páncéltól távolabb indítja be az RPG-t (a gumilap elég messze van helyezve a toronytól), ahol már nem tud jelentős kárt okozni benne.

2010. nov. 4. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:

Értem.

Csak egy dologra reflektálnék.

Földi Pál?:) "Történelem"-könyveket olvastam már tőle, külön át kellett lektoráltatnom Romsics Ignác úrral, annyira idiótaságok voltak benne:) Gondolom szakkönyvek terén mégnagyobbat alakíthat.


Na és erről a videóról mi a véleményed?

http://www.youtube.com/watch?v=XACKoIYf9JI&feature=related


Szerintem sem a robbanás, sem tank mérete, sem a szituáció nem élethű. Bár nem tudom, egy abrams vs. t-72ben melyik tanknak mennyi esélye van...

2010. nov. 4. 00:31
 18/22 anonim ***** válasza:
100%

Hát a mellette futó emberekhez képest a T-72 mérete szerintem rendben van. Valamennyire a robbanás is, ugyanis a T-72 nem a toronyban tárolja lőszerét, hanem mélyen a páncéltestben. Ezért ha találatkor berobban a lőszer akkor ledobja magáról a tornyot (példa: [link] ). Ez sajnos jellemző a T-72-re. Az Abramsnél például úgy van megoldva, hogy a lőszer a toronyban kifelé robbanjon, ezáltal nem semmisül meg az egész harckocsi és jó eséllyel a személyzet sem sérül meg (videó a teszteléséről: http://www.youtube.com/watch?v=Ay7bOG2nD6k ).


Egyébként a filmekben meg a játékokban látottakkal ellentétben egy harckocsi megsemmisülése a lőszerkészlet felrobbanásával sokkal inkább így néz ki: http://www.youtube.com/watch?v=z3AJfTBig0E


A szituációt meg a helyzet válogatja. Városi harcban bőven lehet ilyen közel kerülni egy ellenséges harckocsihoz (1995-ben Groznijban a pinceablakokból és a háztetőkről lőttek ki tankokat, kb ilyen távolságokból.). Azt viszont nem tudom, hogy pontosan mivel is lőtték ki, a COD-4-hez sajnos nem volt szerencsém.

2010. nov. 4. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:
Egyre kevesebb a bizalmam a t-72-vel szemben. A belinkelt képen sem úgy tűnik, mintha egy legyőzhetetlen acélszörny lenne, pedig reaktív páncélzat is van rajta...
2010. nov. 4. 16:32
 20/22 anonim ***** válasza:
A T-72-t a hatvanas évek végén tervezték. Az Öböl Háborúban az irakiak által alkalmazott Asszad Babil harckocsik még ezt is alulmúlták (borzalmas minőségű iraki gyártású T-72, az ötvenes évek technológiai szintjén). A T-72-nél is az évjárat számít. Tehát míg egy 1975-ben gyártott és azóta nem modernizált T-72A vagy T-72M (mint például a Honvédségben lévők nagy része) gyakorlatilag csak ijesztgetésre jó, addig egy 2000-es években modernizált T-72B vagy T-72AV még egy Abramsnek is veszélyes ellenfél. Amit te linkeltél képet, az is egy modernizált T-72, és még mindig egy veszélyes harckocsinak számít. Az orosz csúcstípus a T-90 is gyakorlatilag egy átépített T-72.
2010. nov. 4. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!