Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mennyi volt a maximális...

Pro Patria kérdése:

Mennyi volt a maximális távolság (elméletben), ahonnan még át tudta ütni a Turán II-es a T-34-es oldal/farpáncélját?

Figyelt kérdés
2011. márc. 24. 22:49
1 2
 1/14 Colonel ***** válasza:
82%

Nem nagyon ismerem a ruszki technikát, így nem tudom mennyi az általad említett helyeken a páncélvastagság, ha megírod meg tudom mondani, hogy mit tudott a 41M harckocsi ágyú.


Elöljáróban annyit, hogy mintha 70mm rémlene frontpáncélra a T-34esnél, ha ez így van akkor szemből csak a 7,5cm 42M PR lövedék tudta átütni. Az pedig távolságtól független, mivel kumulatív lőszer volt.

2011. márc. 25. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Colonel:

[link]

2011. márc. 25. 13:32
 3/14 anonim ***** válasza:
76%
Ez ugyan nem ide tartozik, de Coloneltől kérdezném, hogy hol találok a Turánokról részletes leírást a neten? Mert én csak ilyen nagyon felszínesen foglalkozókat találtam. Én főleg német tankokkal foglalkozom mélyebben, de a magyar gépekkel is szeretnék. Ha van honlap ami ijen azt megköszönném ha belinkelnéd ;) Esetleg könyvek is jöhetnek :)
2011. márc. 25. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Colonel ***** válasza:

Kérdező:

Volt párféle variáció, egyszerűbb ha leírom a 41M hk. ágyú lőszereinek a hatásadatait.

7,5cm 42M hk. PR gránát (kumulatív) - 70mm páncélt tudott átütni, lőtávolságtól függetlenül, 60 fokos találati szög esetén.

7,5cm 42/36M páncélgránát (hagyományos pct. lövedék) - 60 fokos találati szög esetén, 100m-es távolságon 56mm, 500m-es távolságon 51mm, 1000m-es távolságon pedig 45mm páncélt tudott átütni.

Másik válaszoló:

Nem nagyon hiszem, hogy lenne ezzel a témával részletesen foglalkozó oldal, bár nem állítom 100%-ig, engem a fegyverzeti része érdekel.

Annyi ötletem van, hogy talán a HM Levéltárban, meg tudod nézni az eredeti műszaki leírásokat azokhoz a harcjárművekhez amik megvannak náluk.

2011. márc. 25. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Ahogy néztem, a "Superstructure - Side"-nál 45mm-es, és 50 fokos dőlésű páncél van, amit talán (nagyjából) 1 kilométerről át tudott ütni. De 500 méterről már az oldalát is esetleg. Ez azért nem rossz! Ezek szerint volt esélyük.

Viszont nem igazán értem a "superstructure" mit takar. A hull a testet jelenti, a turret a tornyot, de ez a szó mit?

2011. márc. 25. 21:46
 6/14 A kérdező kommentje:
Bocsánat, nem az oldalát, hanem a frontpáncélját. (Persze nem a toronynál:))
2011. márc. 25. 21:47
 7/14 A kérdező kommentje:
De egyébként a tornyot is átütötte hátulról 1 kilométerről. Mit szólsz?
2011. márc. 25. 21:49
 8/14 anonim ***** válasza:
Az a szó ha jól tudom a felépítményt jelenti! Amúgy köszi Colonel a választ majd mélyebbre ások :)
2011. márc. 25. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Colonel ***** válasza:

Hogy mit szólok hozzá?

1, Azt figyelembe véve, hogy milyen relatíve kis ipari kapacitással rendelkező ország voltunk, nem rossz.

2, Ez a technológia csak 1943 után került ki a csapatokhoz, amikor már a szovjetek, fejletebb technológiákat alkalmaztak. T-34/85 és egyéb nehézharckocsik, önjárólövegek.

3, Számbelileg pedig messze verték a szovjetek a magyar páncéloscsapatokat.

4, A T-34/76, F-34-es ágyúja, erőteljesebb volt mint a Turán II, 41M ágyúja. Szvsz, nagyobb távolságból, bárhol találta el, átütötette a páncélját.

5, A szovjet harckocsiknak a hagyományos pct. lövedékek és a kumulatív lőszerek mellett volt egy harmadik féle pct. lőszere is, a HVAP lőszerek. Ez a High Velocity Armour Piercing rövidítése ami magyarul a keményfémmagvas lövedékeknek felel meg. Ezek páncélátütése, a magas kezdősebesség miatt felülmúlta a hagyományos lőszerekét.

6, Összeségében véleményem szerint inkább mint technikai érdekesség a dolog, komoly befolyása nem volt a harckokra.


Másik válaszoló:

Könyvet még Dombrády Lóránd: A magyar hadigazdaság a második világháború idején című könyvét tudom ajánalni. Ez inkább a gyártással, legyártott darabokkal, gyárakkal foglalkozik mint technikai adatokkal, de így is kivételes mű. Csak ajánlatni tudom. Száraz, tényszerű, nem egy mesekönyv, de akit ez a téma érdekel, annak csak ajánlani tudom.

A másik amit még ajánlani tudok az Bíró Ádám, Éder Miklós, Sárhidai Gyula:

A Magyar Királyi Honvédség külföldi gyártású páncélos harcjárművei 1920-1945 című könyve.


A superstructure pedig valóban a felépítményt jelenti.

2011. márc. 28. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Az adataim a legkésőbbi T-34-es modellre vonatkoznak, szóval ezzel együtt vedd figyelembe. A legerősebb páncélzathoz mértem hozzá.

Egyébként igen, de kivételes érdem, hogy a galíciai harcokban, áprilisban így is kilőttek 27 szovjet harckocsit. Bár összes magyar gyártmányú saját harckocsijukat - 30 darab - elvesztették (21-et javíthatatlanul ki lett lőve, 9 sérülten zsákmányul esett).

Bár a szovjeteknek korántsem volt 30 tank elvesztése olyan nagy gond, mint nekünk, mégis értékelendő, hogy ilyen arányban tudtuk tartani a számokat, ráadásul úgy, hogy a modern német harckocsikat csak júniusban kaptuk meg.

2011. márc. 28. 18:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!