1655 kérdése:

Hogy kell kiszámolni a nyolcszög élét, vagy ha úgy tetszik lapját? Ha az élét nevezzük "a" nak és csak az "ma"-t ismerjük! "ma"=két oldal közti távolság

2011. márc. 2. 11:51
 1/6 anonim ***** válasza:

Bár nem írtad le, én két dolgot feltételezek, mert lehet, hogy csak kihagytad: ma két szemközti oldal távolsága, és a nyolcszög szabályos.


Vegyük fel ma-t úgy, hogy átmegy a nyolcszög középpontján, és felezi az oldalt, ekkor a középpontig ma/2 hosszú, és merőleges az oldalra. Így kapunk egy derékszögű háromszöget, aminek egyik befogója ma/2 másik befogója pedig a/2. A középpontnál levő szöget ki tudjuk számolni. Egy nyolcszögben 16 ilyen háromszög van, ezért alfa = 22,5fok


Így a derékszögű háromszögre felírunk egy tangens-t:

tg(22,5fok) = a/2 / ma/2

tg(22,5fok) = a/ma amiből

ma = a / tg(22,5fok)

2011. márc. 2. 12:22
 2/6 anonim ***** válasza:
Bontsd egyenlő háromszögekre, az egyiknek számold ki a területét és az eredményt szorozd be annyival, ahány háromszögre osztható.
2011. márc. 2. 13:08
 3/6 anonim ***** válasza:

A szabályos 8-szöget úgy is lehet tekinteni, mint egy négyzetet, melynek a négy sarkát az átlókra merőlegesen levágták.

Célszerű is rajzot készíteni.


Ha a négyzet oldala 'A', a nyolcszögé 'a', akkor írható

A = a + 2*a/√2 = a(1 + 2/√2)

A = a(1 + √2)

ebből

a = A/(1 + √2)

gyöktelenítés után

a = A(√2 - 1)

==========


DeeDee

**********

2011. márc. 2. 13:10
 4/6 anonim ***** válasza:

Egyetértek az első válaszolóval, hogy ha már segítséget kérsz, vegyél annyi fáradságot, hogy egyértelműen fogalmazod meg a feladatot.


Kiegészítésként a megoldásomhoz még annyit, hogy az általad ma-val jelzett méret a négyzet oldala, ha jól értelmeztük a feladatot.


A rajzra vonatkozó mondat helyesen: Célszerű rajzot készíteni.


DeeDee

********

2011. márc. 2. 13:19
 5/6 anonim ***** válasza:

Egy ábra segítségül


[link]


DeeDee

*********

2011. márc. 2. 21:51
 6/6 A kérdező kommentje:
ma két szemközti oldal távolsága, és a nyolcszög szabályos. Bocsi ezt kihagytam
2011. márc. 2. 22:45