Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A magyar SS alakulat minden...

A magyar SS alakulat minden katonáját háborús bűnösnek ítélték. Mi lett az emberekkel?

Figyelt kérdés

Wikipédiáról idézet:

"A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának 1992. március 4-én kelt, és jogerősen kihirdetett C. 1254. sz. ítélete szerint: ...a Budapesti Népbíróság 1946-ban hozott ítélete - amely szerint a magyar SS-hadosztályokban harcoló katonák közül mindenkit háborús bűnősnek minősítettek - törvénysértő volt... "


Most akkor. Akik ott voltak katonák, azokat keresték, és kivégezték, vagy lecsukták, vagy akármi, egészen a 92-es "visszavonásig"?


Például:


Szerencsétlen gyárban dolgozó emberke a háború vége felé megkapta a behívóját, a Hunyadi hadosztályban szolgált, elment a lengyelekhez felügyelni, kb. semmi komolyat nem csinált. Leszerelt. Akkor ő most háborús bűnös?

Mi a sorsa? Elkapták őket?


Bocsánat, kicsit sok a kérdőjel a fejemben, történelemből ráadásul nem vagyok jó, de ez a rész most felkeltette érdeklődésemet.


2011. júl. 10. 00:58
 1/6 anonim ***** válasza:

"Akik ott voltak katonák, azokat keresték, és kivégezték, vagy lecsukták, vagy akármi, egészen a 92-es "visszavonásig"?"


Nem egészen.


A háború végén nyilván mindenki hadifogságba esett. Aki szovjet fogságba esett, az 4-5 évet fogságban töltött a SZU-ban, aztán ha túlélte, hazajött, és itt még eltöltött pár évet pl. Recsken. Aki nyugaton esett fogságba, és volt egy csepp józan esze, az ilyen háttérrel inkább kint maradt nyugaton.


"Szerencsétlen gyárban dolgozó emberke a háború vége felé megkapta a behívóját, a Hunyadi hadosztályban szolgált"


Amit ideírtál, az több okból életszerűtlen. Egyrészt a háború vége felé ha valaki megkapta a behívóját, akkor gyorsan felszívódott.


Másrészt a Hunyadi egy SS egység volt, nem akárkik szolgáltak benne, nem csak úgy az utcáról rángatták be az embereket. Meggyőződésből szolgáltak ott, voltak olyan fanatikusok, akik 1945 elején voltak képesek önként jelentkezni, amikor már mindenki más a bőre mentésével volt elfoglalva.


Ez a háborús bűnösség meg szerintem jogilag azzal támasztható alá (talán, de ez csak tipp), hogy a Waffen-SS ugye német szervezet, Magyarország pedig hadat üzent Németországnak 1944 decemberében, tehát elméletileg aki belépett az SS-be, az az ellenséghez tartozott. De lehet, hogy nem ez az indoklás, csak találgatok.

2011. júl. 10. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
77%

Ezt aligha tanítják a történelem órákon.

Nagyon kevesen léptek be önként az SS-be a magyarok közül.

A háború utolsó éveiben viszont akaratukon kívül sorozták be őket az SS-be.

Ahogy a front közeledett,a magyar és a német katonák is visszavonultak Németországba,így az SS-ek is.

Amikor vége lett a háborúnak,az SS-katonák közül a legtöbben kint is maradtak Nyugaton,tehát nem is lehetett őket elítélni.

Aki mégis visszajött,azt már a határon elfogták,és bebörtönözték. Ugyanaz lett a sorsuk,mint a többi "osztályellenségnek",akik az ÁVH börtöneibe kerültek. Vagy meghaltak a börtönben,vagy a Népbíróság elé kerültek,ahol elítélték őket. De nem ítéltek mindenkit halálra.

Nem keresték külön a volt SS-eket,de ha valakit feljelentettek,azt az ÁVH letartóztatta. A Rákosi-rendszer bukása után már csak akkor kerültek börtönbe,ha valaki feljelentette őket.Az 56 utáni a perekben a forradalomban résztvevőket ítélték el.

Azért voltak kivételek is.

A nagybátyám egy sváb községben lakott. Először az orosz fronton volt,ott lefagytak a lábujjai és leszerelték.

43-ban a helyi Hitler-Jugend végig járta a község lakosságát. Mindenki megkérdeztek,hogy magyarnak vagy németnek tartja-e magát? Később ez a lista szolgált alapul a kitelepítések idején.

Nagyanyám egy szót sem tudott magyarul,a nagybátyám is keveset,de mindketten magyarnak vallották magukat. Ez volt később nagybátyám szerencséje.

43-ban újra bevonultatták,most már egy SS-hadosztályba. A háború befejezése után itthonról azt írták neki,hogy nyugodtan hazajöhet. A határon viszont elfogták,és börtönbe került. Szerencsére tudott haza üzenetet küldeni.

Nagyanyámék elküldték a helyi pártszervezet igazolását arról,hogy nem önként lett SS-tag,és magyarnak vallotta magát az összeíráskor. Kb. fél év börtön után hazaengedték.

Ilyen is előfordult.

2011. júl. 10. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
70%

Még annyit az idézett Legfelsőbb Bírósági állásfoglaláshoz:

Jogos volt a megállapítás. De mit segített azokon,akiket az akkor érvényes törvény alapján elítéltek? Sem ők,sem a hozzátartozóik nem kaptak kártérítést.

2011. júl. 10. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

És hogy lehet az, hogy valaki ezek után állami helyen dolgozott? Pl. börtönben (beosztását nem tudom). A példám élő példa volt, arról sajnos nem tudok semmit, hogy a háború utáni időkben mi volt vele (fogság, rabság, ilyenek), de azt tudom, hogy később (Magyarországon) börtönben dolgozott.


Na most ott biztosan elkapták volna, hogyha háborús bűnös.

2011. júl. 10. 11:15
 5/6 anonim ***** válasza:

Lehet úgy, hogy nem tudtak róla hogy az volt.


Képíró Sándort az utóbbi években rángatták elő, mint háborús bűnöst. Valahogy leélt még 60 évet a világháború után anélkül, hogy tudtak volna róla.

2011. júl. 10. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"És hogy lehet az, hogy valaki ezek után állami helyen dolgozott?"


Miért ne? Kb. a 60-as évektől erre már lehetőség nyílt.

2011. júl. 10. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!