Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért nem volt komolyabb...

Miért nem volt komolyabb ellenállás 1918-19-ben, amikor a csehek, a románok, és a szerbek megszállták az ország 2/3-át?

Figyelt kérdés

Normális országban ha hivatalos harc nincs, akkor szabadcsapatok, partizánok harcolnak az ellenség ellen.

Itt meg mindössze 3 ellenállásra emlékszem, de ebből 2-t nem túlzottan tanítottak, valamint az egyik már Trianon után volt, holott már a rendszerváltás után jártam 4. (12.) gimnáziumba.

Ez a 3 ellenállás: 1. Balassagyarmat megvédése, 2. Stromfeld Aurél az Északi hadjáratban, 3. a Lajtabánság létrehozása.

De egyetlenegy partizánakcióról vagy polgári ellenállásról sem hallottam, hogy befűtöttek volna a cseheknek, vagy a románoknak, vagy a szerbeknek. Holott máshol ennél jóval kisebb sérelemért is robban a bomba. Ennyire birka nemzet lennénk, hogy még egy tisztességes ellenállásra sem futotta nekünk?


Van egy város, ott a laktanya, ha a hadsereg leszerelt (1918 őszén), és jönnek a csehek vagy a románok. Az emberek meg szép csendben elbújnak a házaikban? Senki sem szervez semmiféle ellenállást, partizánakciót?

Nem robbantanak fel egy hidat sem, nem siklatnak ki egyetlenegy román katonákat szállító katonai szerelvény alatt? A még meg nem szállt területen (pár km-re a megszállóktól) nem bontatja ki a dolgozókkal a váltót, hogy legalább lassítsák a megszálló hadsereg érkezését?

Ezt baromira nem értem. Ez a magyar történelem talán legsorsfordítóbb időszaka, és csak arról tanulunk, hogy mit töketlenkedett Károlyi, de arról nem, hogy hogy sikerült könnyedén megszállni az ország 2/3--át.

Ugyebár a Vyx-jegyzék már közel a trianoni határ volt. A megszállók kisebb eltéréssel már a később nekik itélt területet birtokolták.


2011. okt. 18. 19:39
1 2 3 4 5
 1/45 anonim ***** válasza:
70%

Ha megverjük őket, szerinted nem jönnek utána ide az oroszok, franciák vagy a többi? A háborút elbuktuk, ezt nem lehetett nem tudomásul venni. Az embereknek sem volt nagyon kedve harcolni több év háború után, örültek, hogy élve megúszták az egészet. Továbbá meg mindenki szeretett volna már enni is valamit, azt meg úgy lehet, ha a földművesek művelik a földeket, a harcoló alakulatok nem sok búzát termelnek és abból senki nem lakik jól.

Próbáld kicsit beleélni magad az akkori emberek életébe, mégha a számítógép mellől ez nem is túl könnyű!

2011. okt. 18. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/45 anonim ***** válasza:
76%
A történelemtanárod elmehet a fenébe ha nem tud valamit akkor ne hazudjon! Annyi esze nincs hogy egy háborúban vesztes kivérzett ország volt itt?
2011. okt. 18. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/45 anonim ***** válasza:
66%
És magam se írhattam volna jobban mint az első!
2011. okt. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/45 anonim ***** válasza:
85%

Amúgy meg a palesztinok évtizedek óta úgy állnak a dolgokhoz, ahogy te a magyaroktól elvárnád. Harcolnak foggal körömmel, robbantgatnak. Kérdésem, mire jutottak? Még mindig nincs államuk sem, és azóta is csak irtják őket.

Én amúgy abban nekik adok igazat, hogy Izraelnek nem sok keresnivalója van már ott, de a módszer problémás. Ha ez a soha nem adjuk meg magunkat, inkább meghalunk módszer olyan hatékony lenne, nem kellett volna már kiverniük onnan a zsidókat és megalapítani Palesztínát?

Tudod, néha jobb a kompromisszum, sokkal azzal többre lehet jutni, mint az ész nélküli ellenállással. Ha a magyarok azt csinálják akkor amit te mondasz, nagy a valószínűsége, hogy már nem is lenne hazánk. Merthogy a kiéhezett, elvérzett országot könnyűszerrel legyűrte volna az antant, az tuti. Lett volna jó sok halottunk, sokkal több mint amúgy, országunkból meg semmi nem maradt volna magyar kézen.

Megvan az ideje a harcnak is, és megvan az ideje a kompromisszumnak is. E kettőt összekeverni súlyos, végzetes hiba.

2011. okt. 18. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/45 anonim ***** válasza:
89%

Tudod, az a te nagy bajod, hogy elképzelésed sincs a világháború borzalmairól. Ülsz a kényelmes lakásban, a kényelmes székedben, kopogod a gépedet, tömöd magad kajával, és éled a világodat.


Ők akkor éltek túl (már aki, nem volt jóformán család, ahol ne halt volna meg valaki a fronton, a bombázásokban, vagy egyszerűen éhen) egy hosszú, kemény, és kegyetlen háborút. És vesztes oldalon. Mindenhol veszteségek, depresszió, kilátástalanság. Az ország romokban, az eddig rendszerek felbomlottak, más szóval: Káosz. Ilyenkor már az is kész csoda, hogy pár próbálkozás volt. A legtöbb ember ekkor magasan tojt mindenre, csak a lehető leggyorsabban béke legyen, és tudjon enni, ne attól kelljen rettegnie, hogy lebombázzák, felrobbantják, vagy megint elviszik a csontsoványan hazaeső férjet/fiút/testvért. Már ha hazaért.


Így könnyű ítélkezni, de megnézem, te hogyan élted volna túl ezt a helyzetet...

2011. okt. 18. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/45 anonim ***** válasza:
87%

Egyrészt adva volt egy kivérzett ország, másrészt egy impotens vezetés, majd egy diktatúra, amely az államot a saját népe ellen fordította. Rendkívül bizonytalan volt minden, és ezt csak tetézte az a szomorú dolog, hogy a Tanácsköztársaság hiába mutatott fel eredményeket a megszálló csehszlovákok elleni harcban, hiszen nem Magyarországnak, hanem egy leendő tanácsköztársaságnak szerezte a területeket.

Olyan volt a helyzet, mint amikor az eleve legyengült beteg testét több helyen elkezdik rágni a paraziták, majd vészhelyzetben leáll az agyműködés.

Gondolom, mindenki abban reménykedett, hogy amit nem lehetett elérni fegyverrel, azt majd el lehet érni politikával, gazdasági és kulturális fejlődéssel, okos diplomáciával. És nyilván bízott benne mindenki - mint a bécsi döntések bebizonyították: nem is ok nélkül -, hogy nem maradhat sokáig csonkán az ország, előbb-utóbb igazságos határok születnek.

Csak a kommunizmusban mosták ki az emberek agyából és lelkéből a határon túli területekért érzett felelősséget, a jövőbeli újraegyesítés reményét és távlati célját.

2011. okt. 18. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/45 anonim ***** válasza:
52%

"Normális országban ha hivatalos harc nincs, akkor szabadcsapatok, partizánok harcolnak az ellenség ellen."


A megszállít területek 4/5 részének szlovák, román, szerb stb. lakossága volt. Ők miért álltak volna ellen?


Amikor már behatoltak a magyar területekre a románok és a csehek, akkor volt is ellenállás. Ez a Tanácsköztársaság idején történt. Ha nem lennél teljesen hülye történelemből, tudnád, hogy az ország háborút vívott 1919 áprilisától augusztusig.


"Ugyebár a Vyx-jegyzék már közel a trianoni határ volt."


Nem. Ezt is rosszul tudod, hülyegyerek.


"Ennyire birka nemzet lennénk, hogy még egy tisztességes ellenállásra sem futotta nekünk?"


Mikor emigrálsz ebből a ronda, birkák lakta országból?

2011. okt. 18. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/45 Pro Patria ***** válasza:
56%

"Normális országban ha hivatalos harc nincs, akkor szabadcsapatok, partizánok harcolnak az ellenség ellen."

- Hivatalos harc folyt a megszállók ellen. A (magyar) Vörös Hadsereg csatározásai. Ráadásul sikerrel, északon Bártfánál elérték az ezeréves határt is. Más kérdés, hogy aztán ezek a sikerek később nem bizonyultak tartósnak.


"Ez a 3 ellenállás: 1. Balassagyarmat megvédése, 2. Stromfeld Aurél az Északi hadjáratban, 3. a Lajtabánság létrehozása."

- Balassagyarmat után egy sor más felvidéki település is ugyanígy tett, csak azok elbuktak. (Balassagyarmatnál is éppen hogy csak sikerült.)


"De egyetlenegy partizánakcióról vagy polgári ellenállásról sem hallottam, hogy befűtöttek volna a cseheknek, vagy a románoknak, vagy a szerbeknek."

- Mert az elcsatolt területek legnagyobb részén nem magyarok éltek. Ahol igen - mint a felvidék magyarlakta déli sávja - ott volt is.


"Ennyire birka nemzet lennénk, hogy még egy tisztességes ellenállásra sem futotta nekünk?"

- Négy évnyi soha addig nem tapasztalt módon véres háború után, nem tudom, neked lett-e volna kedved olyan földekért harcolni, ahol már évszázadok óta nem is laktak magyarok. A népnek kisebb gondja is nagyobb volt ennél.

Az I. világháborúban 4 év alatt több mint 500ezer magyar katona halt meg.

A II. világháborúban 6 éve(!) alatt meghalt 300-350ezer magyar katona, úgy, hogy az nagyjából megegyező számú népességet érintett.

Tehát az I. világháború sokkal véresebb volt a magyarság számára, érzékenyebben érintette azt, amint látható, rövidebb idő alatt is sokkal(!) több ember veszett el, mint a másodikban.

2011. okt. 19. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/45 Pro Patria ***** válasza:
78%

Az előttem író, 20:43-es válaszolónak írom, hogy a hülyézést inkább mellőzze.

1) Nem biztos, hogy a kérdező hibája, hogy nem ismeri mélyebben az adott kor dolgait, sőt, valószínű hogy nem, hiszen utánakérdez, vagyis érdeklődik, csak nem kapott megfelelő ismeretanyagot.

2) Azzal, hogy hülyézel, nem adsz át tudást, vagyis feleslegesen írsz válaszkommentet.

2011. okt. 19. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/45 anonim ***** válasza:
97%

Azért, mert Károlyi leszerelte a hadsereget. Esély éppen lett volna a háborúban szintén kimerült Románia, a gyakorlatilag alig létező Csehszlovákia és a háborúban megint csak meggyengült Szerbia ellen. Azonban hadsereg nélkül esélyünk sem volt, majd csak a vörös hadsereg megszervezése után.


Az meg, hogy jöttek volna a franciák... Nézd meg Törökország példáját! Jöttek a megszállók, meg mentek, mert újabb 3-4 év hadakozás után sem értek el semmit.

2011. okt. 19. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!