Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi a NATO, az EU, és az ENSZ...

Mi a NATO, az EU, és az ENSZ között a különbség, hasonlóság?

Figyelt kérdés

Nem vagyok jártas ezekben a dolgokban...

Mindegyiknek tagjai vagyunk, de mégis miben különböznek?


(Benne vagyunk még hasonló dologban az ENSZ-en, az EU-n és a NATO-n kívül?)


2011. dec. 17. 21:33
 1/9 anonim ***** válasza:
91%

A NATO egy katonai szövetség, mint a már feloszlott Varsói Szerződés.


Az EU egy internacionális szövetség, mint a volt Szovjetunió.


Az ENSZ egy lazább politikai szövetség ami az országok közti kommunikációt, közös megegyezéseket, tárgyalásokat szorgalmazza. Ennek névlegesen az összes ország a tagja.

2011. dec. 17. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ezeken kívül benne vagyunk pl. a Visegrádi Négyek szövetségében, ami Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország szorosabb együttműködését szorgalmazza.
2011. dec. 17. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Milyen téren?
2011. dec. 17. 22:44
 4/9 A kérdező kommentje:
Katonai, gazdasági, kereskedelmi, stb.?
2011. dec. 17. 22:44
 5/9 anonim ***** válasza:
kultúrális, politikai és gazdasági téren, de a leglényegesebben kultúrálisan pl. magyar diákok olcsó Lengyelországban nyaraltatása.
2011. dec. 17. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A NATO egy transatlanti katonai szovetseg.


Az ENSZ ahogy a neve is mutatja egyesult nemzetek szovetsege ennek szamos szervezete van pl WTO kereskedelmi szervezet, WHO egeszsegugyi, UNESCO, es HOPPA az IMF is ENSZ szervezet!!!


Az ENSZ gyakrolatilag mindenben jelen van ujjaepites, jarvanyok megakadalyozasa, szegeny afrikai orszag megsegitese, beke missziok stb de talan a legfontosabb szervezete az ENSZ BT. Boztonsagi tanacs melynek 7 allando tagja (Magyarorszag nincs benne most szeretett volna ideiglenes tag lenni de valamiert nem sikerult) aztan elelmezes stb.


EU pedig europai unio amelynek koze sincs a Szovietunio fele eroszakosan osszeolvasztott maszlaghoz!


Ezen a harom szervezeten kivul nem tudok semmi jelentosebb szervezetet melynek tagja lehetne Magyarorszag!

2011. dec. 18. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Az EU egy konföderáció, míg a NATO és az ENSZ nemzetközi szervezetek. Az előbbi egy katonai közösség, az utóbbi pedig politikai és alapvetően pacifista elvekre épül.

Az EU célja az európai államok közötti politikai-gazdasági együttműködés megvalósítása, hogy Európa versenyképes legyen az USÁ-val és Kínával szemben, illetve enyhüljön az európai államok függése az orosz gáztól.

A NATO eredetileg a Varsói Szerződés "párja" volt (bár azért ennyire nem egyszerű). A nyugati, kapitalista világ katonai szövetsége a keleti, szocialista blokk ellen. A hidegháború vége óta kb. a nyugati országok katonai együttműködése. Mással nemigen foglalkozik.

Az ENSZ pedig a világ országainak politikai gyűlése. Ha van valami nagy, sok országot érintő ügy, ami nem feltétlenül katonai jellegű (pl. országok elismerése, gazdasági válság, természeti katasztrófa, olyan fegyveres konfliktus, ahol a tagállamok nem akarnak fegyveresen beavatkozni stb) azt itt tárgyalják meg.

Az alapvető, alapító elvek szerint az ENSZ amolyan világkormány lenne, a NATO pedig egy katonai szövetség, katonai együttműködés. Az EU ezzel szemben egy kontinens országainak szoros politikai-gazdasági együttműködése közös intézményekkel (pl. parlament, EP), míg az ENSZ-ben és a NATO-ban csak kijelölt diplomaták, vagy a miniszterelnökök/elnökök képviselik az országukat.

2011. dec. 21. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az EU és a Szovjetunió párhuzamba állítása egyáltalán nem helyes.

A SZU egy aszimmetrikus föderáció volt. Egy több részegységből felépülő állam (amilyen pl. ma az USA, Németország, Brazília stb.), amit azonban mégis erősen központosítva irányítottak Moszkvából.

A SZU egy ország, egy szövetségi állam volt. Az EU ezzel szemben (jelenleg) 27 állam államszövetsége, amelynek a központi szervei gyengék és azokat is lényegében a tagállamok választott küldöttei és szintén választott tisztségviselői (miniszterelnökök, szakminiszterek) adnak. A Szovjetunióban ezzel szemben erős központi hatalom volt Leninnel, Sztálinnal, Hruscsovval, Brezsnyevvel, Andropovval, Csernyenkoval, majd Gorbacsovval az élen, akiknek a politikájába pl az Ukrán, vagy a Grúz SzSzK-nak semmilyen beleszólása nem volt. Az EU-ban viszont csak és kizárólag a tagországok vezetőinek és választott EP-képviselőinek van beleszólása az EU-ügyekbe (kivéve a külügyeket az elmúlt időktől kezdve, az azonban hatékonyabb egyszemélyi vezetéssel).

2011. dec. 21. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Semmi
2011. dec. 21. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!