Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A német csatlós államok közül...

A német csatlós államok közül kik voltak a legerősebbek? Magyarország vagy Románia volt erősebb 1941ben?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 3. 19:21
 1/9 anonim ***** válasza:
82%
Természetesen Magyarország. A Románok mindig elbújtak a leghátsó sorokba a magyarok mögé.
2012. ápr. 3. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
76%
Románia mind hadifelszerelésben, mind emberanyagban erősebb volt nálunk. Az már más kérdés, hogy amikor lehetősége nyílt rá egyből hátba szúrta a szövetségeseit.
2012. ápr. 4. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Pro Patria ***** válasza:
76%

Létszámban Románia, de hadipotenciában egyértelműen Magyarország.

Az eredményeket tekintve Magyarország volt a németek legfontosabb szövetségese, Olaszország gyakorlatilag semmilyen eredményt nem tudott felmutatni.

Jellemző példa a Don-kanyar. Ott az olaszokat egyetlen nap alatt lehengerelték, a románok puskalövés nélkül megfutottak. Egyedül a magyarok tartották magukat, amíg parancsot nem kaptak a visszavonulásra.


Tordánál, 1944-ben a három, öt, néhol tízszeres túlerőben lévő, egyesített szovjet-román haderőt egy hónpig tartóztatta fel a magyar honvédség.

Az azt megelőző Dél-Erdélyi hadjáratban 3 nap alatt átlagosan 50 km-es, a legmélyebb ponton 65 km-es előrenyomulást értek el Románián keresztül - a sokkal erősebb 4. román hadsereget megkergetve.

2012. ápr. 4. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"Egyedül a magyarok tartották magukat, amíg parancsot nem kaptak a visszavonulásra."


Azt még tegyük hozzá, hogy a visszavonulás a parancs túl későn történő kiadása miatt sajnos már nem volt kivitelezhető, így gyakorlatilag a teljes hadsereg - vagy ami még maradt belőle addigra - megsemmisült, ezzel a magyar hadtörténet legnagyobb tragédiáját okozva.

2012. ápr. 4. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Pro Patria ***** válasza:
12%

Igaz, de azért a legnagyobb tragédiának nem nevezném, tekintetbe véve, mi volt Muhi után, vagy akár a mohácsi helyzettel összehasonlítva.

Ráadásul később a galíciai is harcokban sokkal nagyobb emberveszteségeket szenvedett a 3. magyar hadsereg '43-44-ben.

2012. ápr. 4. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Hát szerintem nyugodtan lehet a magyar hadtörténet legnagyobb tragédiájaként aposztrofálni, mivel ez a hivatalos álláspont is. Ez volt Magyarország történetének legnagyobb katonai veresége. Muhi és Mohács ugyan tragikusabb következményekkel járt az országra nézve, de maguk a csaták - ha jelentőségükben nem is, de méretükben és veszteségeikben mindenképp - eltörpülnek a Don-kanyarhoz képest.

A 2.hadsereg doni veszteségeit egyedül a '44-es harcok véres vesztesége közelítette meg, de azok nagyobb részét az 1. hadsereg szenvedte el.

2012. ápr. 5. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Pro Patria ***** válasza:
32%

A mohácsi csatában 25 ezer ember vett részt a mi oldalunkon, ebből 20 ezer(!) halt meg. Nem megsebesültek, nem fogságba estek, a seregnek 80%-át lemészárolták. Talán nincs még egy ilyen csata a történelemben. (A számok máshol csalókák, mert a veszteségek legnagyobb részét általában a sebesültek és foglyok tették ki, viszonylag kevés volt a "tényleges" elesett, ebben az esetben viszont valóban elhullt szinte a teljes hadsereg!)

Emellett 14 főúr, az országnak mindkét érseke, 5 püspök, és maga a király is elesett. A Magyar Királyság sereg, és vezetés nélkül maradt. Mindez egyetlen óra leforgása alatt (ha az utóharcokat tekintjük, akkor sem volt hosszabbb egy délutánnál.)


Ezzel szemben a Don-kanyarnál a 160-200 ezer fős teljes kiszállított állománynyal kapcsolatban persze elsöprőnek tűnik a "100 ezer fős veszteség", de azért ehhez hozzá kell tenni, hogy ez 28 ezer (hazaszállított) sebesültből, 26 ezer hadifogolyból, és "csak" 42 ezer tényleges elesettből tevődött össze, és nem is egyetlen nap "mérlege".

(Igaz, a hadifoglyok nagy része sem tért haza.)


Valóban elvétettem, nem a 3., hanem az 1. hadseregre gondoltam, de nemhogy megközelítették, hanem jelentősen meg is haladták a 2. magyar hadsereg veszteségeit 1944-ben, az emberállományt tekintve.


Mindezzel nem akarom lebecsülni a doni tragédiát, de sem történelmi, sem "statisztikai" (nagyon csúnya szó ide, tudom!) értelemben nem volt a legsúlyosabb.

Ráadásul '42 után a Honvédség - tanulva a hibákból - az új hadrenddel és korszerű felszerelésekkel talpra állt, és erősebb volt, mint valaha.

2012. ápr. 5. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

53%, csak hogy a plafon a helyén maradjon:

Muhinál nem esett el a király, mert, miután a tatárok körbekergették az országon, Trau várába vette be magát. A csatában az általad felsorolt urakon kívül Tomaj Dénes nádor (az ország második embere) esett el, aki a táborba eleve sebesülten érkezett.


Bocs az offért, a kérdésre válaszolva: létszámra Románia hadserege erősebb volt, de felszerelésben és elszántságban (igen, ki akasztotta meg az oroszokat Tordánál, az Alföldön, majd Budapestnél?) a Honvédség erősebb volt.

2012. ápr. 6. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Pro Patria ***** válasza:
21%

ma 00:54


Látom, későre járt már, amikor ezt a választ írtad, most nézd meg még egyszer, friss szemmel:) Mohácsról beszéltem, nem pedig Muhiról. De azért köszi.

2012. ápr. 6. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!