Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Katona szeretnék lenni?

Katona szeretnék lenni?

Figyelt kérdés
Régi álmom, hogy katona legyek. Most egyetemista vagyok alapszakon utolsó(harmad) éves. Meteorológiát tanulok. A kérdésem a következő: mit gondoltok, végezzek el még egy geoinformatika mesterképzést, úgy könnyebben tudok érvényesülni majd, könnyebben felvesznek? Így a 3 évvel gondolom főiskolaként, míg a mesterképzéssel már egyetemként értelmeznék a diplomát, amit esetlegesen szereznék, ezzel együtt a fizetés is több lenne? Ha ti a helyemben lennétek mit tennétek? Illetve ha letöltöm a 20 évet, amit szerződésesként letölthetek, mihez lehet utána kezdeni?

2013. dec. 2. 12:52
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
54%
ha katona akarsz lenni, akkor miért tanulsz meteorológiát? ha katona szeretnél lenni, akkor menj katonasuliba
2013. dec. 2. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Mert szemüveges vagyok, és nem akartam olyan szakra menni-akkor még Zrínyibe-, ami műszaki jellegű. Ezért kezdtem el meteorológiát, mert az katonaságon-ha jól tudom-jól alkalmazható civilként.
2013. dec. 2. 14:04
 3/13 anonim ***** válasza:
Ha katona akarsz lenni és mellette jól keresni irány a Francia Légió. Errefelé az elmúlt 5 évben (vidéken) nagyon divatba jött. Múltkor egy 3 fős baráti társaság vágott neki a szomszéd faluból. Az 5 év alatt vagy 20-as tuti próbálkoztak, de én csak 2 emberről tudok akik ott is maradtak.
2013. dec. 2. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anti paladin ***** válasza:
Egyszerűbb lenne megkérdezni valamelyik hadkieg-en, írni nekik egy e-mail-t. Ez elég speciális kérdés.
2013. dec. 2. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés légyszi máskor fogalmazd meg jobban. "Katona szeretnék lenni?"... Hát ha ez a kérdésed, arra csak te tudod a választ...


ad 2, Pontosan akkor milyen tekintetben szeretnél katona lenni? Mert a katonai meterológia (van ilyen) az kb. annyiban különbözik a civiltől, hogy egyenruhád van, de azon felül semmi "katonás" nincs benne. Sima meló, csak speciális jogviszonyban. Általában úgy kerülnek ezekbe az adminisztratív feladatokba emberek, hogy aki a civil pályán nem tud elhelyezkedni (mert pl. alkalmatlan, balfék oda) azt legtöbbször kapcsolati úton beveszik ide. Ugyanis ez egzisztenciálisan egy stabil, nyugodalmas, biztos karrier mindenféle juttatással. Amúgy magasról szarnak a honvédelemre, akik itt vannak.


ad 3, Ne végezz el mesterképzést (még). Így ahogy vagy főiskolai meterológiával keresd az MH GEOSZ személyügyi főnökét. Innen elindulhatsz: [link]

Ha szerencséd van, van betöltetlen beosztás, amit épp nem foglalt el valami rokon, haver, unokaöcsi és akkor felvesznek. A mesterképzésre magasról szarnak, illetve inkább zavarja őket, mert túl okos vagy és kitúrhatod őket az állásukból. Annak akkor van már szerepe, ha már bent vagy és az előmenetelhez jól jön. Fizetésedbe nem számít.. csak atekintetben számít, hogy később előléptessenek alezredestől fölfele és értelemszerűen akkor több pénzt kapsz.


ad 4, Ezt "Illetve ha letöltöm a 20 évet, amit szerződésesként letölthetek, mihez lehet utána kezdeni?", nem tudom hogy érted. A szerződéses az olyannak is tekinthető, mint egy próbaidő, amiből általában hivatásos jogviszony lesz és ezt nyomhatod nyugdíjazásig. Szóval olyan helyzet ritkán fordul elő, hogy valaki tíz évnél tovább szerződéses (azt hiszem).

2013. dec. 2. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#3: Az idegen légiónak nem látom értelmét (olyan értelemben, hogy nincs hozzájuk semmi közöm, nem Magyarországért állnak készenlétben), illetve nem a pénz szerzést tartom a legfontosabbnak(persze nem utolsó szempont, mint ahogy a kérdésemben is írtam). Mellesleg nem tudom mennyire helytálló, de több helyen láttam, hogy nem igazán éri meg, annyira nem keresnek sokat, csak a 10 év után állampolgárságot kapnak, majd a nyugdíjjal van még valami vonatkozása. Köszi a választ!


#4 Köszönöm a válaszodat!


#5 Na, valami ilyen választ vártam. A cím azért így szerepel, mert kérdőjelet kell tenni a végére, más meg nem jutott eszembe, mit írhatnék.


2.Elsősorban civil katona szeretnék lenni, vagyis úgy vagyok vele, hogy elsőnek vegyenek fel, és utána megműttetem a szemem(-2-es dioptriájú), majd ráérek tovább képezni magam valamilyen irányba. A lényeg, hogy felvegyenek.


3.Hallottam mástól is, hogy nem túl jó okosnak lenni.


4.Ezen a linken néztem a 20 évet, pontosan a 8. lapon, de közben láttam, hogy ez idejét múlt, mert 2008-as: [link]

Tehát azt mondod, hogy ha valaki 10 évig szerződéses, akkor utána hivatásossá válik? Erről nem hallottam még.


Közben eszembe jutott még pár kérdés:

1. Jól tudom, ha valaki diplomával rendelkezik az hadnagyi rangot kap?

2. Ha jelentkezek a toborzó irodába, elmegyek a felmérésekre, mennyi idő kb. míg behívnak(ha egyáltalán behívnak)? Vagy kapok valamilyen "biztosítást" rá, hogy szükség lesz rám(így ha pár hónapot kell várnom, ne hiába történjen)?

3. Megkérdezhetem-e, hogy mennyi idős vagy, mióta szolgálsz, és az anyagiak elegendőek ahhoz, hogy egy nagyobb városban meg lehessen élni(pl. Debrecen)?(Ne válaszolj, ha nem szeretnél!)

Köszönöm kielégítő válaszaidat!

2013. dec. 2. 16:16
 7/13 anonim ***** válasza:

A hivatásos jogviszonnyal kapcsolatban, nem vagyok annyira nagy jogtudós, de az a kis tájékoztató füzet amit linkeltél a kiskatonáknak van. Teljesen más téma a specializált szaktudású altisztek/tisztek ügye.

Alapból úgy van a dolog, ami biztos, hogy azok lesznek hivatásosak azonnal, akik a mostani Altiszti Akadémián vagy a NKE-n ösztöndíjas hallgatóként végeznek. Ugye őket azzal díjazza a rendszer, hogy egész életükre biztosítja a stabil karriert. A kiskatonák, aki fiatalon bemegy egy toborzó irodába és legénységi állományba kerül, abból lesz a szerződéses katona, és ott nem is számolnak azzal, hogy 20 évnél tovább akarna szolgálni, ugyanis a legénységi beosztások egyrészt fizikailag elhasználhatják az embert, meg igazán hosszú távon azért arra nem alkalmasak pénzügyileg, hogy később stabilan eltartsanak egy családot. De ők is, ha van eszük, akkor igyekeznek a rendszeren belül továbbfejlődni eljárnak mindenféle tanfolyamra és altiszt válik belőlük. És ha hosszú távra akarják ezt csinálni, akkor átveszik őket hivatásos állományba.

Akkor a másik ügy amit írtam, specializált szaktudású altisztek/tisztek (régi nevén KVNR-el bekerülők), amire te is pályázol. Itt szerintem többségében ha valaki bekerül akkor átrakják hivatásosba néhány év után, itt már eleve azon alapul, hogy van egy betöltetlen beosztás ahova ember kell és akkor az oda be is betonozódik nyugdíjig, eszük ágába sincs kidobni (főként hogy valakinek a rokona/jóbarátja)


1. és 2. kérdésre együtt: Ahogy előbb is írtam van a kiskatonásdi legénységi állomány, de te ne ezt csináld. Ne megy toborzó irodába egyből, mert akkor belőled is közkatonát akarnak csinálni, vagy jobb estben átirányítanak a képzettségednek megfelelő helyre, hogy ott érdeklődj. Ahogy írtam, keresd az MH GEOSZ-t mindenképp. Ott megnézik, hogy van e ilyen képzettséghez tartozó betöltetlen beosztás. És ettől függ minden, a rendfokozatod is. Ők felajánlanak valami beosztást és az ahhoz tartozó rendfokozatot (mint egy állást), ami lehet altiszt is vagy tiszt is ha épp abból van hiány. Ha elfogadod, akkor már bent vagy. Adnak egy beosztási tervet, amivel elküldenek a toborzóirodába, hogy azok meg elküldjenek alkalmasságira meg kiképzésre.

3. 3x-es vagyok de leszereltem és ÖMT-s vagyok most. Én is csak azért foglalkozok a témával mert próbálok visszakerülni, kevés sikerrel. Az anyagiakra viszont nagyon egyszerű a válasz mert magad is kiszámolhatod valamelyik jogszabálynak a mellékletében a táblázatokkal.

Van egy alapilletmény amit szorozgatni, összeadogatni kell. 39750-most és beosztástól meg rendfokozattól függő tétel van, illetve egy illetménykieg 20% a felsőfokú végzettség után, illetve egy csomó pótlék azoknak akik ilyen olyan veszélyes tevékenységet végeznek, de ez az irodában ülők számára nem releváns. Egy századosnak az alapilletménye 270 körül van. Az hogy elegendő e, életvitel függvénye, aki nem szórja a pénzt el tud vele lenni.

2013. dec. 2. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszaidat! Rendkívül hasznosak voltak, így már sokkal jobban átlátom az egészet. Ha lesz még kérdésem, írok itt privátban, ha nem baj. Sok szerencsét/sikert kívánok neked a felvételhez!


Üdv, K.L.

2013. dec. 2. 18:11
 9/13 anonim ***** válasza:
45%
Nem, nem szeretnél katona lenni.
2013. dec. 3. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Ha te mondod.
2013. dec. 3. 09:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!