Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Napoleon serege volt korszerűb...

Napoleon serege volt korszerűbb vagy a korabeli hadvezérek túl befásúltak? Minek köszönhette Bonaparte sikerét?

Figyelt kérdés

Előljáróban elmondom, hogy végigolvastam Napoleon csatáit a wikiben, végignéztem a Waterlooi csata c. nagysikerű orosz filmet és végigjátszottam a Total War 2 Napoleon demo verzióját, tehát elegendő információm van képet alkotni Napoleon harci stratégiájából.


Arra a következtetésre jutottam, hogy Napoleonnak egyáltalán nem voltak zseniális katonai húzásai. Az összes csatájában a harctér közepének bírtoklása volt a célja, pont azért, ha onnan visszavonulnak a csapatok két részre oszlanak és így külön külön egyenként felszámólhatja őket.


Lignyben is így nyert Blümchen ellen és ugyanígy akart Waterloonál is nyerni és csodálkozott, Wellington miért ismerte ki a taktikáját, amit előző nap használt és kb mindíg.


A másik fontos tapasztalatom, az hogy a grand armadenak korszerűbb csapatai voltak ; az ágyúk jobban mozgathatóak, nagyobb tűzerejűek voltak és a puskásai is sokkal hatékonyabbak voltak. Szerintem a harci egységei haditechnikájának köszönhette sikereit. Mi a véleményed?


A francia haditechnika ilyen fejlődőséből Napoleon hogyan vette ki a részét ? Mennyire köszönhető neki ? Pl javasolta, hogy legyenek az ágyúk könnyebbek vagy erősebb golyót használjanak ? Minek köszönheti Napoleon a sikereit?


2013. dec. 13. 17:40
 1/3 anonim ***** válasza:
*grand arme
2013. dec. 13. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Ha végiggondolod, minek köszönheti Kutuzovtól elszenvedett vereségét, már választ is kaptál a kérdésedre.
2013. dec. 13. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Dr.Psycho ***** válasza:
100%

Napóleon újító volt. Hadviselési formáit érzékelhetően befolyásolták az 1789 előtti francia katona gondolkodás megformálói, Bourcet, Guibert, Du Teil.

Bourcet hadosztályokbra bontott vezénylési rendszre híve volt, amely lehetővé tette,hogy a seregek párhuzamos, de egymással kapcsolatban lévő utakon haladjanak előre.

Guilber a sokrétű taktikai kiképzés fontosságát hangsúlyozta, amellyel fölénybe lehetett kerülni a csatamezőn.

Du Teil az addig csak támogató szerepet játszó túzérség különálló fegyvernemmé történő fejlesztését szorgalmazta.

Előttük persze már léteztek a francia hadseregben hadosztályok,de Napóleon ezt kibővítette hadtestekre,amelyek egy vagy két gyalogos hadosztályokból, egy lovas dandárból vagy hadosztályból, valamint tűzérségből álltak. A hadtest önellátó harcoló alakulat volt. Napóleon rendkívül ügyesen használta a hadtesteket, a fronton egymástól nagyobb távolságokra felállítva, majd a hadműveleti területen gyorsan öszpontosította őket.


Napóleonnak egyáltalán nem voltak zseniális katonai húzásai? Már megbocsáss, de tegyük fel,hogy te vagy a 19. század első negyedének a legjobb stratégája, a nép köreiben népszerű alád adnak nagy létszámú sereget és kezdj vele amit tudsz. Te is meghódítottad volna fél Európát és Egyiptomot, eltudtad volna zárni a kereskedelmi utakat Angiliába? Egyetlen szavadra felbomlott volna a Német-római birodalom? Még sorolhatnám...

2015. márc. 3. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!