Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Szerintetek van hidegháború...

Szerintetek van hidegháború Amerika és Oroszország között?

Figyelt kérdés

Obama a héten fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy nincs újabb hidegháború.

[link]


A két nagyhatalom viszonya már régebb óta feszült. 1999-ben az orosz vétó ellenére az ENSZ BT-ben, a NATO háborút indított az orosz szövetséges Szerbia ellen és elfoglalták Koszovót. A pristinai repülőtéren majdnem kialakult egy fegyveres összetűtés is az amerikai és az orosz katonák között. 2008-ban a nyugati nagyhatalmak elismerték a tartomány egyoldalú elszakadását, függetlenségét.

A 60-as, 70-es évek után ismét megy a harc a befolyási övezetekért. 2004-ben nyílt amerikai támogatással a narancsos forradalom során elűzték Janukovicsot Ukrajnában és egy nyugatbarát kormány alakult. Grúziában az amerikabarát Szakasvili került hatalomra a rózsás forradalom során, ezután fegyverekkel is ellátták Grúziát. 2008 januárjában egy referendumon Grúzia 79%-a a NATO tagságra szavazott. Az USA a 2008 árilisi bukaresti NATO csúcson szerette volna meghívni Ukrajnát és Grúziát a védelmi szervezetbe, de a nyugati szövetséges nagyhatalmak nem támogatták ebben Oroszország tiltakozása miatt. Augusztusban Grúzia az amerikai támogatást maga mögött érezve megpróbálta visszafoglalni Dél-Oszétiát, de az orosz intervenció megakadályozta ebben. Maradtak az orosz katonák a szakadár tartományokban és Oroszország elismerte Dél-Oszétiát és Abháziát független államnak. 2010-ben az ukrán választásokon ismét Janukovics és pártja győzött, de a 2014-es forradalom során megint megdöntötték a hatalmát, kormányát és nyugati elkötelezettségű kormány alakult. Erre válaszul, a NATO visszaszorítására Oroszország annektálta a Krímet és támogatja a keleti szakadárokat. Megemlíthetjük Szíriát is, ahol Oroszország Assad hatalmon maradását pártolja, a nyugat viszont a felkelőket támogatja.


A fegyveres vetélkedés keretében a Bush kormány a 2000-es években rakétavédelmi rendszert szeretett volna telepíteni Kelet-Lengyelországba, ez is sok vitát kavart. Most a balti államokba és Lengyelországba szeretnének katonákat küldeni, erősítendő a NATO jelenlétet az orosz határ mentén.



2014. aug. 2. 00:09
 1/5 A kérdező kommentje:
2014. aug. 2. 00:11
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Valami biztos van. Az egyszerű emberek nem nagyon tudhatják. Feszültség biztos van, de hogy egymásnak esnek, az biztos nem következik be, mert tudják, hogy mindegyik vesztene... 2 atomhatalomról van szó és hála az égnek, nem begyöpösödött fanatikusuk irányítják az országokat ilyen téren, mert már rég kirobbant volna egy 3.vh is. Csak kóstolgatják egymást, odaszólogatnak egymásnak, de eszükbe sincs egymásnak menni... Érdekes a jelenlegi helyzet az biztos, főleg Ukrajnában, a Nagy Medve és a Kis bocsa esete áll fent. Oroszország provokál csak provokál. Az ellentét a 2 fél között megvan. De hogy mi lesz később, azt valószínűleg nem tudjuk meg. De gyorsn lerendeznék az atommal, ha tetlegességig fajul. Röviden a válasz az, hogy igen. :)
2014. aug. 2. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
95%

Melegháború van!

Az amcsik a melegpornót a ruszkik hideget...

2014. aug. 2. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
rázza a seggét mindenki
2014. aug. 2. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Soha nem is ért véget igazán.
2014. aug. 2. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!