Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha Magyarország 1914-ben...

Ha Magyarország 1914-ben elutasítja Szerbia megtámadását, elkerülhettük volna a háborút?

Figyelt kérdés

Ha Magyarország nagyon ellenezte volna a háborút, akkor valószínűleg Ausztria sem erőltette volna mindenáron, fontosabb volt a birodalom egysége, nyugalma, mint egy súlyos belső konfliktus Magyarországgal.


Ugyanakkor kérdéses, hogy mi lett volna később, mivel Németország és Oroszország háborút akart. Bár az oroszok még pár évet inkább vártak volna, hogy megfelelőbb legyen a felkészültségük, ezt viszont természetesen a németek nem akarták megvárni.



2015. jan. 11. 15:13
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

Csak,hogy Ausztria volt a domináns.

A monarchia teljes külpolitikáját Bécsből irányították.


A magyaroknak, hiába voltak sokan, nem volt nagy beleszólásuk.

2015. jan. 11. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem. A nagyhatalmak mindenáron háborúzni akartak.
2015. jan. 11. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A külpolitikán felül az osztrákok irányították a hadsereget is. Ha pár évet vártak volna, akkor lehet, hogy megúsztuk volna, mert Ferenc Jóska meghalt 1916-ban és talán az trónörökös nem lett volna annyira vérmes.
2015. jan. 11. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
48%
Ez egy elég összetett téma, nehéz kitalálni, hogy mi lett volna. Az biztos, hogy a Monarchia számára a háború egy kétségbeesett erődemonstráció volt, olyan "mindent, vagy semmit" küzdelem, mert enélkül is szétesett volna a birodalom előbb-utóbb. A kérdés az, hogy milyen formában.
2015. jan. 11. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szerintem kirobbantották volna máshogy. Csak valamivel később.
2015. jan. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Az 1. vh-ban csak alibi volt, hogy a monarckia kezdte. A balkán abban az időben egy politikailag zavaros és rendezetlen terület volt (...hát igen miért is beszélünk multidőben....) Az OM Monarchia mint a legközelebbi hatalom, (akit közvetlenül is érint a határai melletti katyvasz.) mindenképpen be akarta tölteni a hatalmi vákumot.

(Mellesleg a szlovén területek, dalmácia, és néhány mai olasz város akkor még a monarchiáé volt és ezekre az új és a gyors fejlődéstől megrészegült Olaszország igényt tartott. Ezt az igényét hangoztatta is.)

A nyugati részen, a Franciák egyre nyiltabban követelték vissza azokat a területeket amit a németek 1871-ben megszereztek. A németek - mint Európa leggyorsabban fejlődő ipari hatalma, gyarmatokat szertett volna (hasonlóan a régi gyarmattartókhoz.) És akkor lehetne soroloni, hogy angliát marhára zavarta a németek nyomulása brit gyarmatok közelében, valamint az, hogy iparilag kezdtek a 2. helyre csúszni Németország mellett, és mellesleg a németek a flottafejlesztésben is jobbak voltak.

2015. jan. 12. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Bajer ***** válasza:
Az emberi hülyeség mindig utat tör magának, úgyhogy az 1910-es években ha törik ha szakad, kirobbantották volna. Magyarország így nem harcolt volna, az osztrákok megszállóként az iparunkat felhasználták volna a háborúhoz. Trianont pedig csak úgy lehetett volna elkerülni, hogy Magyarország totálisan szembeszállt volna Ausztriával.
2015. jan. 20. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

a feszültségek megvoltak, de egy egy lépés ha máskép alakul akkor különböző módon alakulhat, nem biztos hogy nyilt háboruban tör ki a feszültség.

az ezzel a baj, hogy egy háboru kitörése nagyon sok tényezőn mulik, egyetlen egy tényező változása nem vakószinű hogy akkora mértékben simitja el az ellentéteket, hogy ne legyen háboru.

minnél több tényező döntés történik a háboru ellen annál több az esélye hogy végül nem tör ki hanem máskép rendeződik a feszültség.

és nagyon nehéz ezt hitelesen modellezni , mert a háboru ellenes döntések is okoznak feszültséget - máshol.


nagyon sokan éltek pl. nyomorban családtagjaik sorra halt meg éhalál, betegség, stb. a háboruban látták a megoldást, nehéz lenne odamenni hozzájuk s azt mondani nekik legyen inkább béke, hogy mások ne haljanak meg mert ez nekik további éhezést, nyomort halált jelentett akkor.

2015. ápr. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!