Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A lépegetőknek volna értelme?

Pintér László kérdése:

A lépegetőknek volna értelme?

Figyelt kérdés
Pl mint az Avatárban vannak, vagy , bár azt nem tudom mennyire számít lépegetőnek, de ami pl a Holnap határában van. Ezeknek mennyire lennének effektívek?
2015. márc. 13. 19:56
 1/5 anonim ***** válasza:
73%

Ezek nem lépegetők, hanem exoskeletonok, vagyis külső vázak, amik felturbózzák a viselőjük fizikai teljesítményét.


[link]


Szerintem nincs értelmük, mármint a katonai felhasználás terén, mert mire ezek elég fejlettek lesznek ahhoz, hogy normálisan harcoljanak bennük, már régen robotok fogják vívni a háborúkat, vagyis teljesen felesleges lesz talpasokat feláldozni a harctéren.


A Star Wars-beli lépegetőknek meg még annyira sincs értelmük.

2015. márc. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Miért kéne olyan sok idő a fejlődésükhöz?
2015. márc. 13. 20:10
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Azért egy robot összetettebb dolog, és igazán önálló döntéseket még csak az emberek képesek hozni.


Egy fejlett "lépegetőnek" lehet értelme bizonyos területeken, például Vietnámban is "használtak" szamarakat, szállítmányok, fegyverek hordására a dzsungelben meg hegyvidékeken. Ilyen szempontból egy nagy teherbírású hasznos lehet, és olyan helyekre is eljut, ahova kerekes jármű nem. Vagy az exoskeleton is hasznos lehet nagy terhek emelésénél, nem csak hadiiparban.


Bár alapvetően a légierő, légi eszközök, drónok sokoldalúbb és kiforrottabb szerkezetek.

2015. márc. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A robotot úgy értettem, hogy valaki távirányítással vezeti a cuccost egy biztonságos helyről.
2015. márc. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Mint már előttem leírták, teherhordás terén, utánpótlásban, esetleg hidak verésénél igen.


De jó kérdés, hogy harci lépegetőknek van-e haszna. Ha a filmes lépegetőkből indulunk ki, akkor ha belegondolsz jóval nagyobb célpontot kínál egy két lábon járó lépegető, mint egy tank, amiket laposra építenek direkt azért, hogy minél kisebb legyen a profiljuk.


Meg ha belegondolsz, hogy hogyan mozognak. Ahhoz hogy jól tudjanak mozogni, tehát egyik talpukat rendesen, járást vagy futást imitálva egymás elé tudják tenni, ahhoz nagyon bonyolult mechanikai megoldásokat kellene alkalmazni. Ami egyrészt nagyon költséges, másrészt mivel elég sok alkatrésznek kell összhangban mozognia, egy esetleges apróbb meghibásodás is lebénítja a szerkezetet. Pl ha egy tanknak lefut a lánctalpa. Na fene, kicserélik és mehet tovább. De mondjuk egy lépegetőnek tönkremegy a mozgási mechanikája, akkor azt be kell vontatni, ki kell cserélni. Időigényes is lenne a kiszolgálása.


Annyival nagyobb fegyverzetet, persze csak ha nem építesz valami elképesztő mamutot, (ami lassú lesz és simán meglékelik egy 1000 kg-s bombával) meg nem lehet rázsúfolni, mint amilyet a mai gördülő járművekre rá tudsz. Meg szerintem akkor sebességet sem lehetnek kisajtolni belőlük, mint például egy modern tankból, amik már simán eldöcögnek 60-90 km/h-val is(úton)


Meg mivel menne? Benzinnel? Akkora lenne a fogyasztása, hogy az a harctéri hatékonyságának a rovására menne. Árammal? Ahhoz meg generátorok kellenek, amik sok hasznos helyet elvesznek.


Szerintem nincs értelme harctéri lépegetőket építeni, túl nagy ráfordítás kéne, és amit tudna azt tudja egy tank is. Meg mint említettem messziről látszana, mivel függőleges profilja elég nagy lenne :)


Ami például a Holnap Határában van, abban szerintem van ráció, akár harctéren is, de az is sok pénzbe kerülne és nem lehetne vele tömeghadsereget felfegyverezni.


Egy példa. (a számok illusztrációk)


Mondjuk egy gyalogos katona teljes felszerelése kerül tokkal-vonóval 100 forintba.


De ha ráadsz egy ilyen high-tech cuccot, akkor ez megugrik 10 000 forintra. És háborúban állsz. Tehát most elköltheted minden pénzed high-tech cuccra, aminek az elpusztítási módját hamar megtalálnák, vagy abból a pénzből kiállítasz még 1000 katonát. Oké, hogy az 1000-ből 900 odaveszik (háborúja válogatja) de megnyered a háborút, mintha felfegyvereznél 100 ilyet, megölnél vele 10 000 ellenséges katonát, de a 10 001. meg kilövi őket. Ennek is inkább az utánpótlásban lenne haszna, ahol akár, fejlettségtől függően 8-10 ember munkáját is át tudná venni.

2015. márc. 13. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!