Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért tesznek sokan úgy, hogy...

Miért tesznek sokan úgy, hogy hiba volt a második világháborúban csatlakozni a Szovjetunió elleni offenzívához?

Figyelt kérdés

Ekkor egyébként már az összes kelet-európai ország csatlakozott Hitlerhez, mi voltunk az utolsók. A Szovjetunió elleni hadjáratban egész Európa részt vett, még spanyol, norvég, svéd, holland önkéntesek is képviseltették zászlójukat. Véletlen? Mindenki antikommunista lelkületű volt, továbbá a Vörös Hadsereget modern hadviselésre alkalmatlan csürhének tekintették, joggal, a kis Finnországot nem volt képes legyűrni, sőt, aránytalan veszteségekkel "győzött" a Téli háborúban (25.000 finn halott 1.000.000 szovjet katonaveszteséggel szemben). A kommunisták ellen mentünk harcolni, és nem az oroszok ellen. Ha Hitler hallgat hadvezéreire, a Szovjetunió összeomlott volna.



A másik meg hogy Sztálin legkésőbb 1941 végén megindította volna európai offenzíváját, ez ma már a történészetben elismert tény. Jobb lett volna, ha itt, hazai földön hullanak a katonák, mint ott, ezzel időt nyerve, ha csak néhány évet is, az otthon maradt nőknek és gyerekeknek?


2015. ápr. 21. 23:10
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
75%
1941 végén (télen?) minek indított volna offenzívát az a Szovjetunió, amelyik még a finnekkel sem bírt el?
2015. ápr. 21. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
41%

"A másik meg hogy Sztálin legkésőbb 1941 végén megindította volna európai offenzíváját, ez ma már a történészetben elismert tény."


Hol?

2015. ápr. 21. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Rubicon87 ***** válasza:
86%

Igazából ha visszatekintesz a történelemben alapból látod, hogy hiba volt, vagy nem?


Az akkori korban is sokan tisztában voltak vele, hogy ezt a "csürhét" nem olyan könnyű legyőzni. Igen, sokan kommunisták ellen mentek harcolni, de oroszokat a szovjeteket ölték.


A Sztálin féle offenzíva pontos ideje pedig nem tény, hanem utólagos találgatás.

2015. ápr. 21. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
91%

Mert utólag már látjuk a következményeket. A Szovjetunió elleni háború mindkét fél részéről óriási emberveszteséggel járt, a háborút elvesztettük, a Szovjetunió így is megszállt minket és a háborús szerepvállalás miatt az összes háború előtt, alatt elért területi növekedésről Magyarországnak le kellett mondani és nagy jóvátételt kellett fizetni.


Természetesen a politikai döntéseket, a közvéleményt az adott korszakban kell nézni, hogy megértsük őket, viszont utólag sokszor már teljesen más a dolgok megítélése.

2015. ápr. 21. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

#1: A finnekkel vívott téli háborúban győztek, de óriási emberáldozatok árán. De a Szovjetunió nem az a hely volt, ahol az emberélet számított, hanem az eredmény. Ennek szellemében vívták végig a téli háborút és az azt követő világháborút, véreztették ki az ellenfeleiket folyamatos rohamjaikkal. Nem csak védekezésnél próbálkoztak kétségbeesett rohamokkal, hanem akkor is, amikor nyeregben voltak, magabiztos támadó helyzetben voltak.



#2:


Legelőször Hitler és vezérkara tekintett így az egészre, a Barbarossa hadműveletet megelőző csapásként indították a hírszerzésükre támaszkodva. Későbbiekben Vlagyimir Rezun, ex-KGB-s tiszt állította ezt. Utána Mihail Meltjukov, Vlagyimir Neyvezsin, Borisz Szokolov, Valerij Danilov, Joachim Hoffmann és Mark Solonyin.


1993-ban Dr. Pavel Bobylev ezredes nyilvánosságra hozott leveleket, térképeket a Védelmi Minisztérium irattárából, melyeket szovjet támadási tervekként lehet értelmezni.


Akik ezt az elmélet erősítik, támogatják, előszeretettel hivatkoznak bizonyítékként Zsukov 1941. május 15-i beszédjére.


Ha megnézzük a Vörös Hadsereg nagyságát, láthatjuk, hogy nem egyszerű védekezés miatt növelhették 3-4-szeresre, hanem támadás miatt.



#3:


Ha körültekintően jártak volna el, nem nézték volna le teljesen a Vörös Hadsereget, nyerhettek volna háborút ellenük. 1942-ben kellett volna végrehajtaniuk a Vaskalapács hadműveletet és akkor a szovjetek nem tudták volna pótolni veszteségeiket egykönnyen.

2015. ápr. 22. 00:07
 6/13 Gugu Gabor ***** válasza:
92%

Azért mert történelmi távlatból szemlélve tény hogy hiba volt, az egy másik kérdés hogy volt választásunk vagy sem.


Egyébként marha könnyű szintén történelmi távlatból megmondani a frankót, hogy mit és mikor kellett volna, egy kicsit túl sok a változó szerintem.

2015. ápr. 22. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
12%

papírbakancsban vágóhídra küldték a magyar katonákat a náci párti politikusok és vezérkar.

ennyi

egyből sztálingrál

nincs itt miről beszélni, kérdező

ha Szovjetuniót nem támadjuk meg, visszakaptuk volna Erdélyt

2015. ápr. 22. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
41%
és nem teszünk úgy mintha hiba lett volna kérdező, hanem az volt
2015. ápr. 22. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Rubicon87 ***** válasza:
0%

"ma 00:07"


Túl sok a ha.

2015. ápr. 22. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
84%

Semmi értelme nem volt, még akkor sem.


Hitler, miután felsült a Barbarossa-hadművelet, megígérte Horthynak, hogyha csapatokat küld az orosz frontra, akkor még területeket kap Erdélyből.


Namost ugye már eleve agyrém, hogy miért a 2000 kilóméterre lévő Donnál kell harcolni Erdélyért, és miért nem Erdélyben? Azért, mert Románia a szövetségesünk volt.


Ráadásul akkor a magyar hadsereg krémje ment ki a Donhoz. Ez a krém totálisan korszerűtlenül és hiányosan volt megszervezve, kiképezve és felszerelve. Még megszálló csapatoknak csak-csak, de frontharcra maximálisan alkalmatlan volt.


Teljesen oktalan hülyeség volt, aminek az egyetlen haszonélvezője maximum a német fél lehetett volna.


Szerintem ezeket az időket frankón jellemzi egy valószínűleg meg nem történt beszélgetés, amikor egyik reggel Roosevelthez bekopog a titkára:

- Elnök úr, hadüzenetet kaptunk Magyarországtól.

- Ajaj. Az nem jó hír. Magyarország? Az hol van?

- Az egy királyság Európában.

- Értem. És ki ott a király?

- Nincs királyuk. Egy Ellentengernagy a kormányzójuk.

- Ellentengernagy? Melyik tenger partján van ez a Magyarország?

- Tengerük sincs.

- Értem. És miért akarnak minket megtámadni?

- Területi követeléseik vannak.

- Velünk szemben?

- Nem, Romániával szemben.

- Akkor miért nem őket akarják megtámadni?

- Azt nem tehetik, mert ők a szövetségesük.

2015. ápr. 22. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!