Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az I. VH-ban miért erőltették...

Az I. VH-ban miért erőltették ezeket a nagy veszteséggel járó frontális lövészárok rohamokat?

Figyelt kérdés

Nem tűnt fel senkinek az első pár nagy véráldozattal járó roham után, hogy ez a módszer nem teljesen kifizetődő, tekintve hogy hatalmas áldozatokat hoznak zsebkendőnyi területekért?


Jó, oké, hogy kezdetben se tank se repülőgép nem volt, de amikor lettek is, akkor sem nagyon változtattak ezen a bevett rendszeren.


Pedig korábbi háborúkban is lehetett kvázi jól haladni előre, amikor még a tank, repülőgép, sőt a normális nehéztüzérség is csak álom volt csupán.



2016. febr. 23. 18:29
 1/10 LazyJones ***** válasza:
100%
A korábbi háborúkban nem volt géppuska, harci gáz, és főleg: nem volt ekkora emberi és ipari háttér. Gyakorlatilag az akkori szintre nem volt megfelelő módszer és taktika arra, hogy ezeket a megerősített vonalakat le tudják küzdeni, se tapasztalat, se precedens nem volt arról, hogy hogyan is kellene megnyerni egy efféle háborút. Azért erőltették ezt a fajta hadviselést, mert 1. a vezérkari tisztek ezt tanulták, ehhez ragaszkodtak, 2. ténylegesen nem tudtak semmi mást kitalálni, ami megfelelő lett volna a lövészárkok ellen. Gondolj bele, akkoriban milyen lehetőségek voltak: lovasság (ledarálják) gyalogság (ledarálják) tüzérség (pusztító, de háborút nem lehet vele nyerni), kialakulóban a légierő (gyenge és kevéssé hatékony), páncélautó (terepen esetleg, fegyverzete gyenge), páncélvonat (kötött pálya, limitált tűzerő, légierővel sebezhetőek a sínek). És itt nagyjából kifújtak a lehetőségek. Új utak kellettek a győzelemhez, ezért fejlesztették ki a tankokat, fejlesztették a repülőgépeket, az automata fegyvereket, ezért javítottak a taktikán, a stratégián, a hozzáálláson. Bár hozzáteszem, még ezek sem voltak elegek a tiszta katonai győzelemhez, kellett hozzá az, hogy a német hátország végül is összeomoljon.
2016. febr. 23. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, először nem voltak meg a megfelelő eszközök más típusú hadviseléshez.


Aztán, amikor megjelentek, akkor sem voltak túl kiforrottak. A repülőkből kézzel dobáltak ki pontatlanul kis robbanóerejű bombákat, tankok csak lépésben tudtak haladni és a legtöbb modellt teljesen hibás szemlélettel tervezték. Például az A7V vagy a St. Chamond meg mindenre jó volt, csak épp egy támadást vezetni nem.


A korábbi háborúk pedig nem jók összehasonlítási alapnak. Tömegesen megjelentek a géppuskák, szögesdrót, sokszorosára nőtt a tüzérség tűzereje. Lövészárokrendszerrel, géppuskafészkekkel és szögesdrót akadályokkal gyalogsággal és lovassággal szemben nagyon jól védhető vonalakat lehet kialakítani. Az utóbbiban a tüzérség gyakorlatilag semmi kárt nem tesz és egy jól kialakított géppuskafészek is relatív biztonságos volt. A szögesdrót megakasztja a támadókat, a géppuskások kereszttüze meg lekaszálják őket. Korábban ilyen nem volt, az első Maxim-géppuskát az 1880-as években fejlesztették ki és az 1890-es évek közepéig nem is igazán használták.

2016. febr. 23. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A háborúban használt fegyverek fejlettsège meg előzte a parancsnokok taktikai fejlettsègèt. Sokuk mèg mindig az olyan több száz èves lovas roham taktikát alkalmazta,ami hatèkony is volt, mert ugye az egylövetű puskával is ha leadtak egy sorozatot,utánna már a lovasok elèrtèk őket, plusz a morális oldala,mert azèrt a legbátrabb katona is becsinált ha több ezer lovas tarol közèlyük. A maxim viszont nem tojt be ráadásul folyamatosan tüzelt hatalmas vesztesègeket okozva
2016. febr. 23. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően hamar rájöttek arra hogy hülye dolog géppuskával szemben rohamozni, ezért próbálták megkerülni egymást. Aminek az lett a következménye hogy létrejött egy baromi hosszú, mindkét oldalon jól védett frontvonal, és kialakult az állóháború.


Mert tulajdonképpen ugye a korábbi háborúkban két fő opció volt, vagy lerohanták az ellenséget, vagy bekerítették és megvárták míg teljesen kifullad. Aztán jött a szögesdrót meg a géppuska, a roham innentől elbukott, egymás bekerítése sem jött össze, tehát kialakult egy fix frontvonal, amibe mindkét irányból pumpálták az embert és hadianyagot.


És ahogy írtad, kezdetben se repülők, se tankok, viszont a tüzérség az nem álom hanem inkább rémálom volt. Tekintve hogy egy egy nagyobb támadást több órás tüzérségi előkészítés előzött meg, és a katonák jelentős része a folyamatos tüzérségi támadásokba halt bele. És ahogy fentebb is írták, kialakultak a megfelelő védelmi rendszerek, géppuskafészkek, amik valamilyen szinten sebezhetetlenek voltak, így egy támadás ugyanúgy nagy veszteségekkel járt. Ráadásul amennyire volt utánpótlás a hátvéd alakulatoknál, annyira nehéz volt pótolni az embert és hadianyagot az első vonalbeli alakulatoknál. Így hiába jutottak előre pár 10 km-t, utánpótlás hiányában előbb utóbb elvéreztek, vagy visszavonultak a korábbi állásaikba.

2016. febr. 23. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A háborúra is elmondható hogy mindenki a saját kárán tanul, vagy még azon sem.


Rengeteg ilyen volt a történelem során. Lásd a géppuska ellen rohamozás.


De ha a modern hadviselést nézzük, akkor a jól felszerelt hadseregek is csődöt mondhatnak az aszimmetrikus hadviseléssel szemben. 56-ban az oroszok is tankokkal jöttek Budapestre, meg nyitott csapatszállítókkal, aztán hullottak is mint a legyek. Ugyanúgy Afganisztánban is megsínylették a Mujahedin harcosok ellen (akik persze kaptak nem kevés amerikai fegyvert).


Vagy ilyen hibás döntés volt, mikor az USA túl korán látta a légiharc rakétákban a jövőt. Az F-4 Phantom korai példányai nem kaptak gépágyút, amit később pótoltak. És a MiG vadászgépek elleni légiharc gyakorlására hozták létre a Top Gun-t. Vagy az Iraki és Afganisztáni IED bombák miatt kellett kifejleszteni az MRAP járműveket. És a jövőben is hasonlókkal váltják a régi Humwee terepjárókat.

2016. febr. 23. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
50%
Azért ötletet te sem adtál, hogy mégis mit kellett volna tenniük.
2016. febr. 24. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
50%
Először is abba kellet volna hagyniuk az egész háborút,az hihetetlenül hatásos lett volna
2016. febr. 24. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Az utolsó két válaszolót (akik semmit nem tettek hozzá a kérdéshez) leszámítva, mindenkinek köszönöm a választ, tanulságos volt.
2016. febr. 24. 15:37
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

feltűnt bizony csak nem volt más választásuk


egy brit tábornok mondta a háború után "Végre visszatérhetünk a katonáskodáshoz most hogy vége a lövészárok háborúnak" a lovasságra és egyéb addigra rég elavult dolgokra gondolt


ebből kitűnik hogy amikor már volt eszköz a kezükben pl tankok akkor sem tudták hogy és pontosan mire-mikor használják őket mert maguk a katonák nem voltak még olyan gondolkodási szinten hogy más lehetőséget lássanak

2016. febr. 25. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Egyszerűen nem tudtak mást csinálni. Ha tüzérséggel lőtték őket akkor bementek a mélyebb részekre és átvészelték a támadást. Így ez volt az egyetlen lehetőségük arra, hogy valamilyen módon áttörjenek.
2016. márc. 1. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!