Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Gyalogsági raj közvetlen...

Gyalogsági raj közvetlen támogatására a golyószóró jobb vagy pedig általános célú géppuska?

Figyelt kérdés

A németeknél pl hiába van az egyéni katonának 5x56-os karabélya (HK G36), a rajaikban általános célú géppuskát használnak, ami pedig 7,62x51-es. (MG 3)

A világ legtöbb országában most úgy van, hogy a rajban a géppuskás inkább egy kisebb golyószóróval van felszerelve (amcsi M249, orosz RPK-74M), ami általában ugyanazt a kis lőszert tüzeli, mint a katonák egyéni fegyvere.


Így volt ez ugye a II. világháborúban is, ahol az MG-34/42 kicsit komolyabb fegyver volt, mint mondjuk az amerikai BAR vagy brit Bren. Bár ezek mindhárom a gyalogsági puska lőszert tüzelte, de méretük, tárkapacitásuk miatt mégis golyószórónak/könnyű géppuskának hívták az amerikai és angol fegyvert.


Mik az előnyök és a hátrányok?


2016. jún. 3. 09:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Manapság az általános célú géppuskák tömege nem tér el jelentősen a golyószórókétól. Ez az eltérés korábban jelentős volt. Nem volt mindegy, hogy egy 30 kilós géppuskát hurcol valaki, vagy egy 12 kilós golyószórót.

Ma már számos gépkarabély egy egyszerű csőcserével átalakítható a golyószóró feladatainak kiváltására. Összességében elmondható, hogy a hagyományos kategóriák felbomlottak és sok köztes megoldás létezik.

2016. jún. 3. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 MZ.per.X ***** válasza:

Mit értesz a "kicsit komolyabb" alatt? Tulajdonképpen az MG34 a világ első ilyen jellegű géppuskája volt, utána jött a Bren, Bar. Összességében mindegyiknek hasonló az elv, a nagy tűzgyorsaság, tűzerő, mozgékonysággal párosítva.


Tulajdonképpen a klasszikus géppuska nagyobb tömegű, inkább rögzített tüzelőállásban használt fegyver, a golyószóró meg kisebb kaliberrel, könnyebb, hordozható kivitelben.


Mára megy gyakorlatilag a könnyű géppuskák váltották a klasszikus golyószórókat, és eléggé tág határok között mozognak, különböző mérettel, lőszerrel, innentől nincs is nagyon értelme előny-hátrányról beszélni. Főleg hogy a mai fegyverek sokkal összetettebbek, de mellette megbízhatóbbak, és a harcmodor is sokat változott.

2016. jún. 3. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Kettes, nem az MG 34 volt az első ilyen fegyver... Azt 1929-ben tesztelték először és 34-ben került tömeggyártásra. A BREN-t 1938-ban rendszeresítették, de a technológiai elődjét, a csehszlovák ZB vz. 26-ot 1924-ben tervezték.

A BAR-t 1917-ben tervezték és 1918-ban már be is vetették.

És akkor még szóba sem került a Lewis golyószóró (1912), Chauchat golyószóró (1908), vagy gyakorlatilag az első, a Madsen golyószóró (1904).

2016. jún. 3. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Jeffrey Spender ***** válasza:

Megkülönböztetünk


- "nehézgépkarabélyokat" (ne zavarjon, hogy ez nem létező kifejezés)


* MG36, L86 LSW, RPK-k


- rajszintű géppuskákat


* MG4, FN Minimi, RPD


- könnyűgéppuskákat


* MG42/3, M60, M240


- és nehézgéppuskákat.


* M2 HB, DShK, NSV, Kord



Ugyan angolban mind az MG36-os, mind az FN Minimi "squad automatic weapon", de ha pontosabban megnézzük őket, akkor mégsem, mert MG36-os és társai szerkezeti felépítésük és alkalmazásuk tekintetében inkább gépkarabélynak illik be, az MG36-os egy G36-os nehezebb csővel és hőállóbb műanyaggal, az L86 LSW és RPK szintúgy, addig az M249-es meg géppuska.


A rajszintű géppuskák és a könnyűgéppuskák nem lőszer tekintetében különböznek, van 7,62x51-es lőszert tüzelő FN Minimi is, vagy az RPD meg 7,62x39-es lőszert, mégis rajszintűnek sorolják be. Rajszintű géppuskák és könnyűgéppuskák között az az elsődleges különbség, hogy a rajszintűeknek elég egy ember a működtetéséhez, önállóan viszi a könnyűgéppuskát és a tárakat / rakaszokat, addig a könnyűgéppuskánál egy ember viszi magát a géppuskát és egy másik a rakaszokat / hevedereket. A rajszintű géppuskák 7 kg körüliek, addig a könnyűgéppuskák 10 kg-nál kezdődnek és így túl nehéz lenne egy embernek a 10 kg-os géppuska és amellé a rakaszok / hevederek cipelése.

2016. jún. 3. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"Mit értesz a "kicsit komolyabb" alatt?"


BAR

tárkapacitás: 20

tűzgyorsaság: 500-600 lövés/perc

súly: 7,25 kg


Bren

tárkapacitás: 30

tűzgyorsaság: 500 lövés/perc

súly: 8,68 kg


MG-42

tárkapacitás: 50/250

tűzgyorsaság: 1200 lövés/perc

súly: 11,57 kg


-----


Amúgy köszi a válaszokat, mert jók voltak! Ha gondoljátok jöhetnek még.

2016. jún. 4. 03:16
 6/12 anonim ***** válasza:

Az mai hadviseléshez nem értek annyira, úgyhogy ahhoz nem nagyon tudok hozzászólni, viszont azt meg tudom mondani, hogy a BAR/Bren és az MG34/42 teljesen más feladatokat teljesítettek. A német géppuskák alapvetően arra voltak kitalálva, hogy egy adott területen a csapatmozgásokat megállítsák, és a doktrína is erre alapult. Sőt, több brit illetve amerikai katona is tanúskodik arról, hogy háborús karrierjük során soha nem láttak német katonát puskával lőni: a német gyalogsági doktrína teljesen a raj géppuskája köré épült, és amint az valamilyen okból meghibásodott, vagy bármilyen okból használhatatlanná vált, a raj gyakorlatilag "kivonta magát a forgalomból". Ezzel szemben az amerikai illetve a brit csapatok minden tagja rendszeresen elsütötte a fegyverét, és ők is kivették a részüket a tűzfedezet biztosításából.


Ezen felül az MG42-vel szinte lehetetlen volt pontosan lőni: a BAR és a Bren ezzel szemben kifejezetten pontos fegyvernek bizonyult. A német géppuskák védekezésben sokkal jobbnak bizonyultak, hiszen sokáig lehetett velük mozgó egységeket egy helyben tartani. Ezzel szemben a BAR és a Bren feladata pontos, de kitartó tüzelés volt, egy adott pontba (pl. egy géppuskaállásba). Ezen felül a BAR és a Bren sokkal mobilabb fegyverek voltak, ami támadó jellegű hadviselésnél kifejezetten fontos.

2016. jún. 23. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Úgy tudom aztán a németek világháborús harcászatát minden ország átvette szinte és ma is a raj géppuskája/golyószórója köré épül a legtöbb ország rajszintű harca.


Azért vettem a bátorságot az összehasonlításra, mert Bren/BAR ugyanolyan sok volt a szöviknél, mint MG-34/42 a németeknél. Rajonként 1 mindegyikből.

Vagyis minden 9.-10. embernél volt egy ilyen fegyver. Nem úgy volt hogy az előbbiek minden 10.-nél, a német fegyver meg csak minden 20.-50. embernél.

Azt értem hogy te a használati módszerre is gondoltál


A mobilitás alatt mit értesz? Hogy a 8 kilót könnyebb vinni magaddal, mint a 12 kilót? Mert ez igaz, de ezen kívül az MG nem volt kevésbé mobil

2016. jún. 24. 13:55
 8/12 anonim ***** válasza:
A mobilitása főként abból ered, hogy egyrészt könnyebb, másrészt pedig kevesebb lőszert emészt fel. Egy MG42-est egy teljes rajnak kell lőszerrel ellátnia, míg egy Brenhez vagy egy BAR-hoz elég két ember.
2016. jún. 24. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Ezt a részt nem teljesen értem. Egész rajnak kell lőszerrel ellátnia? Úgy tudom a németeknél is két ember kezelte a géppuskát, akik közül egyetlen vitte magával a lőszer legjavát.


Ha úgy érted, hogy ugye az MG-nek kétszer nagyobb volt a tűzgyorsasága, tehát némileg több lőszert emésztett fel és emiatt előfordulhatott, hogy a raj tagjai odaadták a puskájukba való lőszert a géppuskának, ez mindenhol előfordult.


A Bren is a .303-as lőszert tüzelte, mint a Lee-Enfield. A BAR is a .30-06-os lőszert tüzelte mint a Garand és az MG is ugyanazt a 7,92 mm-es lőszert mint a Kar 98.

De ez minden hadseregnél simán előfordult, hogy a gyalogsági katona a felesleges lőszerét inkább a raj géppuskájának adta oda, mert azzal még ő is jobban járt, ha a géppuska/golyószóró nem esik ki a harcból lőszerhiány miatt.

2016. jún. 24. 14:45
 10/12 anonim ***** válasza:

Nem erről van szó. Az MG-42 egy könnyűgéppuska... a BAR és a Bren golyószóró.

A golyószóró könnyebb, szekrény-, dob- vagy ívtáras. A könnyűgéppuska nehezebb, hevederes... a tűzgyorsasága sokkal de sokkal nagyobb.

[link]

[link]

2016. jún. 25. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!