Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Töri: A 2. magyar hadsereg a...

Töri: A 2. magyar hadsereg a Don-kanyarnál rendelkezett már Turán 1-es harckocsival?

Figyelt kérdés
Elvileg vittek, de konkrét utalást vagy számadatot nem találtam. Az összeomlás egyik oka elvileg a turán és a németektől kapott t-38-as tankok gyengesége volt, ezért a kérdés.

2016. nov. 13. 08:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

1. honvéd tábori páncéloshadosztály fölszerelése.

Az egység főerejét alkotó 30. harckocsi ezredének felszerelése 108 db T-38G (PzKfw 38/t.) típusú, Škoda gyártmányú könnyű (magyar viszonylatban közepes) és 22 db PZ-IV F1 típusú közepes (magyar viszonylatban nehéz) harckocsiból állt, amellyel a németek látták el a honvédséget. Kellő számú harckocsi hiányában csak két zászlóaljat állítottak fel: mindegyik 2-2 közepes és 1-1 nehéz századdal (a 3. és a 6. századok lettek a nehéz századok). A magyar hadvezetés a hadosztály páncélos állományát kiegészítette még 19 db Nimród páncélvadásszal és önjáró légvédelmi gépágyúval (ezek az 51. páncélvadász-zászlóaljba kerültek), 14 db Csaba páncélgépkocsival (az 1. felderítő zászlóalj számára), valamint 17 db Toldi könnyű harckocsival (ezeket különböző helyekre osztották be).

2016. nov. 13. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

A harcokban elszenvedett veszteségek pótlására, az 1. honvéd tábori páncéloshadosztály kapott még egy-egy századnyi PzKfw III. és PzKfw IV. hosszú csövű harckocsikat.


Na szóval, ezenkívül még volt 9 könnyű gyalogoshadosztály, de nem találtam információt arra nézve, hogy ezek rendelkeztek volna harckocsikkal.

2016. nov. 13. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
2016. nov. 13. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszi! Ezeket én is olvastam. Elvileg a Turán 1 elkészült 41-re a prototípussal, de 42-re akarták hadba állítani őket. Ha mnden igaz, addig csúszott az egész, hogy csak 43-ra kerültek a frontra. 43 nyarán már a Turán 2-esek voltak a fronton, de a kb 200 Turán 1-ről nem találtam információt.
2016. nov. 13. 14:37
 5/12 anonim ***** válasza:
76%

A magyar alakulatok párhuzamosan mind a 75, mind a 40 mm-es ágyúval fölszerelt változatot üzemeltették (miután beindult a 75 mm-es változat gyártása).

A Turánjaink tudtommal először 1944 elején szerepeltek harcban.

2016. nov. 13. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Kérdező te mi a fenéről beszélsz?! 1944 előtt nem harcolt egyetlen Turán harckocsi sem soha! A Donnál sem voltak ott, meg a keleti fronton sem voltak ott még 1943-ban sem.


Legelőször Turánok 1944 tavaszán kerültek bármilyen harcba, amikor az 1. magyar hadsereg a Kárpátok előterében védekezett. A járművek a 2. magyar páncéloshadosztály kötelékében voltak ott.


Még ebben a könyvben meg is említik, ami megvan nekem itthon:

[link]

"Ekkor esett át a tűzkeresztségen a magyar szerkesztésű Turán harckocsi is. Az összecsapásban 2 magyar és 2 szovjet harckocsi semmisült meg."


Mindezt valamilyen 1944 tavaszi, nyugat-ukrajnai eseménykor említi. Előtte sosem harcoltak sehol Turánok. Ezt egyáltalán honnan vetted, hogy igen?

2016. nov. 16. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Nem vettem sehonnan. Ezért kérdeztem. A gyártásuk már korábban elkezdődött, prototípus is volt már turán 1-nek 1941-ben. Bátorkodtam megkérdezni, hogy a 42-43 éves harcok során a turán 1-esek közül vetettek-e be bármit, mert valóban nem volt róla tudomásom.


Nyilván utólag szomorú az ember amiatt, hogy ennyit késtek az ütőképesebb magyar tankok (szemben a Toldival).

2016. nov. 18. 11:00
 8/12 anonim ***** válasza:

Ok!


Amúgy 1943. év eleje (2. magyar hadsereg a Donnál) és 1944. tavasza között nem is volt semmilyen magyar haderő a keleti frontvonalon. Voltak megszálló hadosztályok a front mögött, meg volt egy francia zsákmányharckocsikból felállított magyar harckocsi század, de rendes harcoló magyar haderő a két idő között nem volt a fronton, szóval nem is tudtak volna hol harcolni.


Sajnos az 1944-ben meglévő Turánok durván az 1941-ben meglévő német harckocsiknak feleltek meg erőben. A Turán I a maga 40 mm-es ágyújával a Panzer III korai-középső időszaki változatainak felelt meg, a Turán II, pedig a Panzer IV rövidcsövű változatának, ami már 1941-ben is rossz volt a szovjet harckocsik ellen.


Mondjuk az durva (jó értelemben), hogy csak Magyarországon folyt egyedül komoly harckocsi gyártás a kicsi országok között. A finnek, románok, bolgárok, szlovákok, horvátok semmit nem gyártottak szinte (a románok pár páncélvadászt, de az is átalakítás volt) és az olaszokkal (ami egy kicsit nagyobb ország nálunk) kb egyenlő erejű és hasonló számú harckocsit gyártottunk.

Kár hogy a németek nem osztották meg velünk feltétel nélkül folyamatosan a harckocsi tervrajzaikat.

2016. nov. 18. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Kösz! Tudtam, hogy 44 tavaszáig nem volt kint haderőnk, mert nagyapámat akkor vitték ki és a Bagratyion hadművelet során fogságba is esett.


Mindenképpen dicséretes volt az erőfeszítésünk a saját páncélosok gyártása terén és a Zrínyi II-es rohamlöveg egész hatékony volt. A Turánok fejlesztése és elkészülte késett tehát akkor nem is keveset, a Turán III-at meg nem tudták sorozatra gyártani, ami nagy kár.


A németek, tartok tőle, nem bíztak bennünk annyira, hogy a licenszeiket a rendelkezésünkre bocsássák. Kaptunk tőlük remek nehéz páncélosokat, de nekik sem volt elég, ráadásul a Wehrmachtba is későn kerültek be az erősebb Panzer IV-esek (42-ben még csak kevés volt belőlük), az V-ről és VI-ról nem is beszélve.

2016. nov. 23. 16:54
 10/12 anonim ***** válasza:

Még a Turán III is csak kb az 1942 végén-1943 elején már létező Panzer IV-nek felelt volna meg. (Mondjuk az is jó lett volna, mert legalább a T-34/85-öket is könnyen ki bírja lőni)


A Zrínyik, valamint a Tas harckocsi és páncélvadászok tervei viszont nagyon előremutatóak voltak. Arra a korra tényleg el lehet mondani biztos, hogy egy nagyon kicsi országban nagyon nagy agyak gyűltek össze, akik ilyeneket alkottak maguktól, de sajnos nem volt meg az ipari kapacitás mögéjük, hogy amiket a nagy agyak megálmodtak, azokat le is gyártsák.


1942-44-ben havi durván kb 10-15 Turánt tudott csak gyártani az egész ország, ami szomorú.

A szövetségesek annyiban voltak jobbak, hogy ők megosztottak egymással minden tervrajzot, mert törvényben kötelezték erre a cégeket. Aztán ha nem is másolták le a dolgokat pontosan egymásról, de azért könnyebben terveztek, mert tudtak ötleteket venni egymástól.

2016. nov. 24. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!