Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A D-nappal kapcsolatosan...

A D-nappal kapcsolatosan milyen hibákat vétettek a szövetségesek, és milyet a németek?

Figyelt kérdés

- Az amerikaiak ejtőernyőit nagyon körülményesen lehetett levenni az angolokéhoz képest, így a túlélési esélyeik csökkentek

- A dagály idejét rosszul mérték fel, nem vették figyelembe, hogy a szél miatt korábban lesz.

- A partraszállás előtt nagyon sok és nehéz kaját kaptak, ami miatt tengeribetegek lettek, és harcképességük nagy mértékben csökkent.



2017. szept. 7. 13:49
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
A szövetségesek elég jól felkészültek szerintem, pl. a német tengeralattjárók, hadihajók, repülőgépek nem sok vizet zavartak. A németek megosztották erőiket, túl messze volt egy részük, az egyik Waffen SS divízió 3 hét alatt ért Normandiába... Addig nem is mozgósítottak, míg Hitler fel nem ébredt dél körül... Minél nagyobb erőket kellett volna a partra csoportosítaniuk.
2017. szept. 7. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Azt tudom, hogy elég jól felkészültek a szövetségesek, több okból is, mint leírtad. (Az, hogy Hitler bealtatózta magát, nem ide tartozik, ellenben a felderítés igen).

Viszont ők maguk sem voltak maradéktalanul elégedettek a teljesítményükkel. Arra lennék kíváncsi, hogy mit csinálhattak volna másképpen az akkori technika, rendelkezésükre álló információ alapján, a kevesebb veszteség és nagyobb eredményesség érdekében.

Mint írtam, pl. az angoloknak csak egy mozdulat kellett az ejtőernyőjüktől megszabadulni, az amerikaiaknak három, ez egy rossz döntés, ami rengeteg felesleges amerikai ejtőernyős életét kioltotta, mielőtt bármit tehettek volna.

Nem csináltak mesterségesen ködöt.

Az első hullám simán a csapatszállítókban hagyhatták volna a felszerelésük nagy részét a könnyebb mozgás érdekében, és ráértek volna akkor visszamenni, ha már biztonságos a partszakasz

Az angolok és az amerikaiak sisakja is a kezdetekben igen használhatatlan volt, de más probléma is volt a ruházattal (pl. a gránátokat az amerikai egyenruhán úgy tárolták, hogy véletlen mozdulattal könnyen ki lehetett biztosítani, és sok baleset is volt emiatt. Az ilyesminek nem csak az emberveszteség miatt, hanem a harci morál miatt is nagy kár volt.


----

Egyébként valóban az is megérne egy kérdést, hogy a németek miben hibáztak.

- Kevés volt a lőszer

- A tankok nem voltak a partközelben

- Kevés volt a magasrangú tiszt a helyszínen.

2017. szept. 8. 09:40
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

biztosan megvolt az oka amiért nem tették,de én először lebombáztattam volna a partot mielőtt partra szállnak.

mert azok a bunkerek és a bennük lévő géppuska fészekből kaszaboló németek nagyon kemény agyaggalamb lövészetet tartottak aznap.

volt is egy géppuskás túlélő német katona,aki kb 1000 amcsit lőtt le aznap a fészekből.

2017. szept. 13. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
A bombázás nekik is az eszükbe jutott, viszont a nagyon erős vihar, a rossz látási viszonyok, eleve sötét volt, és a navigációs és célzó berendezések roppant kezdetlegesek voltak, ami mind csökkentették az esélyeket, és nem akarták azt kockáztatni, hogy baráti bombázásnak tegyék ki a saját csapataikat.
2017. szept. 16. 12:08
 5/19 anonim válasza:
100%
Nem akartak nagyszabású előkészítő bombázást végre hajtani, a partra szállás előtt. Az ilyen légi akciók egyértelműen felfedték volna a partra szállás helyét, idejét. A szövetségesek úgy gondolták hogy a hadművelet sikere a meglepetésen alapúl. Ezért is vetettek be olyan sok elterelő akciót a D nap előtti időszakban.
2021. aug. 13. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Voltak navigációs hibák. Volt, hogy egy partszakaszt meg akartak szórni rakétával, de a hajó túl messze volt, egy rakéta sem érte el a partot. A DD (kétéltűvé alakított) tankokat messze rakták ki. Egy sem ért partot.
2021. aug. 29. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

A németek ott hibáztak, hogy elkezdték a háborút, nekimentek a világ legnagyobb, legerősebb nagyhatalmainak amelyek többszörös élőerő, nyersanyag, olaj, ipari stb. fölényben voltak. A Szövetségesek nem hasraütés-szerűen szálltak partra, előtte gondosan meggyengítették (légitámadásokkal) a Luftwaffét, felmérték a terepet, hírszerzéssel a várható ellenállás mértékét és már csak akkor mentek amikor biztosítani tudták a többszörös erőfölényt az adott partszakaszon/térségben.


Ennélfogva az egyes technikai kérdések nem nyomtak túl sokat a latban és hiába lett volna ott több német tiszt nem tudtak volna mit csinálni. Az SS tartalék is állhatott volna partközelben - akkor máshol szállnak partra, pl. Dél-Franciaországban (ahogy később azt meg is tették).

Ezzel együtt összehangoltabb német védelem súlyosabb veszteségeket tudott volna okozni, de a partraszálló erőket nem tudta volna visszanyomni, mert azok már az első pillanattól kezdve túlerőben voltak, pár nap felfejlődés után már a szárazföldi technikában (tüzérség, harckocsik) is. Hamarabb nem tudott volna a német erősítés a parthoz érni mert szinte teljes volt a Szövetséges légifölény a levegőből megakadályozták volna a logisztikai műveleteket (ahogy meg is tették, ezért is tartott 3 hétig az amúgy 3 napos út).


A Szövetségesek összességében mindent jól csináltak, inkább egyes partszakaszokon bakiztak ami súlyos emberáldozatokba került (ld. Omaha, ott szinte mindent elcsesztek, az előkészítő légitámadás a hibás célazonosítás miatt a part menti védőállások helyett a mögöttük lévő üres területre hullott, a duplex tankokat túl hamar tették vízre így elsüllyedtek és nem tudták támogatni az első hullámokat, a partmenti "tagoltság" kialakításáért felelős rakétás ütegek a tengerbe lőtték a rakétákat stb.). Ugyancsak elég felemásra sikerült a légideszant bevetése. Rosszul mérték fel a légvédelem erejét, így össze-vissza dobták le a csapatokat, azok szétszóródtak, nem tudtak felfejlődni, a kitűzött taktikai feladatok töredékét sem tudták teljesíteni.

2021. aug. 31. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
#7 köszönöm, ez érdekes volt.
2021. aug. 31. 06:39
 9/19 kretens ***** válasza:
100%
A partraszállást nem tudták volna sehogy sem megakadályozni a Németek.Viszont volt valami ami hála istennek nem jutott az eszükbe.1944 augusztus 25-kén szabadult fel Párizs.Ugyanebben az időben már készen állt kilövésre több mint kétszáz Fau2-es rakéta a mobil inditóállványokon.Párizsban több napig ünnepeltek a Franciák és magas rangú szövetséges tisztek és sorkatonák.Közel százezer szövetséges katona volt azokban a napokban Párizsban.Mi van ha ezeket a rakétákat mind Párizsra lövik ki és nem szeptembertől Angliára?Mert bizony megtörténhetett volna mivel ezek a rakéták Német-Francia határ közelében voltak a Saar-vidéken elrejtve.Most képzeljük el hogy hirtelen robbanások a semmiből (a fau 2 a hangsebesség többszörösével repült tehát hangtalanul csapódott be)miközben sem Német ágyuk vagy repülőgépek se közel se távol nincsenek...hát annak óriási demoralizáló hatása lett volna.lehet hogy a szövetségeseket tárgyalóasztalhoz kényszeritette volna.
2021. szept. 8. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

#9 Hm érdekes gondolat, a Fau-2 párizsi támadása. Ez valóban nem jutott eszembe. Szerintem csak átmenetileg lett volna demoralizáló hatása, hosszútávon nem Lerombolják Párizs és környékének néhány foltját, de a készlet szűkös, és hamarosan nincs utánpótlás, míg Nagy-Britanniából jön.

Tárgyalóasztal ebből nem lett volna, sőt, inkább jobban siettek volna.

A pusztítás viszont tényleg nagy lett volna, bár gondolom, így is. Hogy gondoltak-e erre, szerintem biztos, csak arra juthatott Hitler, hogy London támadásával több kárt okoz, jobban demoralizál. Persze ekkor már nem volt épeszű


A Fau-2-t azonban jó messzire kellett volna vinni, hogy Párizst célozzák meg, hiszen túl nagy a hatótávja.

2021. szept. 8. 21:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!