Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Oroszország további bátorításn...

Oroszország további bátorításnak veheti, hogy Amerika egyre inkább lebontja a hagyományos, konzervatív nemzetközi jogi kereteket?

Figyelt kérdés

Az Oroszországi Föderáció és az Amerikai Egyesült Államok már többször szembekerült egymással az utóbbi évtizedekben.

Először 1999-ben, amikor az USA és a NATO az ENSZ BT felhatalmazása nélkül bombázni kezdte Szerbiát és Moszkva mélyen elítélte az amerikai agressziót, még válaszcsapással is fenyegetőzött.

A 2003-as Irak elleni agressziót, inváziót is ellenezte Oroszország.

2008-ban is kiéleződött a szembenállás, amikor az USA a szerb, orosz, kínai tiltakozás ellenére hivatalosan is felkarolta Koszovó egyoldalú, jogellenes elszakadását és elismerte a szerbiai szakadár tartomány függetlenedését. Ez veszélyes precedensnek bizonyult, aláásta a korábbi világrendet, melyben az államok szuverenitása, területi integritása, az államhatárok sérthetetlensége felette állt a kisebbségek, autonóm tartományok önrendelkezési jogának. Még ebben az évben válaszlépésként Oroszország elismerte a grúziai szakadár tartományok, Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét. Ezt viszont Amerika ellenezte.


Oroszország egyre bátrabb lett, 2014-ben még tovább ment és miután felkarolta a krími orosz szeparatista törekvéseket, elismerte a Krími Köztársaság függetlenségét, gyorsan annektálta is a területet az Oroszországi Föderációba, ily módon területileg is terjeszkedett. Ugyanakkor Oroszország ekkor még adott a demokratikus látszatra, helyi lakosság önrendelkezésére és népszavazást tartott a kérdésről.


Még tovább gyengítheti a régi, hagyományos nemzetközi jogi normákat, hogy idén az USA elismerte a Golán-fennsík Izraelhez tartozását, melyet Izrael még az 1967-es háborúban foglat el Szíriától és 1981-ben annektálta bármilyen helyi népszavazás, legitimáció nélkül.

Kérdés, hogy ez Oroszországot is bátoríthatja-e, hogy olyan területeket foglaljon el és annektáljon, ahol a helyi lakosság ezt nem támogatja?



2019. márc. 29. 22:46
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
A kérdést a helyedben megfordítanám, mivel mindegyik terület olyan volt ahol a helyi lakosság támogatta az elszakadást és az anyaállam nem. Mindenesetre, hogy a kérdésedre válaszoljak Oroszország kénytelen villantani, mivel az arab tavasz óta finomanszólva a szövetségeseinek megingott a bizalma bennük azt látván, hogy Líbiát hagyták lerohanni és kb ha Szíriával is ugyanaz történt volna, akkor az egyet jelent azzal, hogy az oroszok nem védik meg a szövetségeseiket. Grúzia és Ukrajna továbbra is érzékeny téma lesz, mivel ezeknek a térségeknek a NATO felé való lehetséges lojalitásuk az Oroszország földrajzi értelembe vett bekerítését jelentené. A grúz esetben és az ukrán esetben is egy pufferállam létrehozását valósították meg (ukránoknál Donyecki Népköztársaság, Luhanszki Népköztársaság, Grúziánál pedig Abházia, Dél-Oszétia). Így el tudták érni azt, hogy például egy potenciális ukrán NATO csatlakozás esetén nem közvetlenül határosak a NATO tagálammal.
2019. márc. 29. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
0%
A szovjetek édestestvéreink.
2019. márc. 29. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!