Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hivatalosan miért nem szavazha...

Hivatalosan miért nem szavazhatnak a kiutazott magyarok olyan módon, mint a külhoniak?

Figyelt kérdés
A levélszavazás miért ne lehetne működőképes mindenki számára, akik a határon túl tartózkodnak?

2019. aug. 1. 11:22
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Ha valakinek van Magyarországon bejelentett lakcíme, akkor ott automatikusan úgy sorolják, hogy Magyarországon fog szavazni, akinek nincs az pedig szavazhat levélben.


Ezért szavazhatnak pl az erdélyi vagy felvidéki magyarok levélben és ezért nem szavazhat a szomszéd Feri aki két éve kiment Angliába, de nem jelentkezett ki az országból.


Egyébként ha a bejelentett lakcímmel rendelkezők de külföldön élők is szavazhatnának levélben, akkor a Magyarországon élőktől sem vonhatnák meg ezt. Mert ugye mi különbség van aközött hogy valakinek itt van a bejelentett lakcíme de nem itt él és aközött, akinek itt van a bejelentett lakcíme és itt is él. Mármint jogi értelemben kérdezem.


A kiköltözött magyarok szavazhatnak a külképviseleteken (pl Londonban vagy hasonló nagyvárosokban ez járható, máshol nem nagyon), vagy hazajöhetnek, vagy kijelentkezhetnek és onnantól szavazhatnak levélben.

2019. aug. 1. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

"Mármint jogi értelemben kérdezem."


Jogi értelemben értelmezhető külföldre is a tartózkodási hely, nem? Amely polgár hivatalosan is kint tartózkodik, de magyarországi lakcíme van, miért ne működhetne az, hogy a lakcíme csak azt determinálná, hogy mely választókerülethez tartozik.


Illetve másik szempontból nem értem, hogy a külhoni magyarok is szavazhatnának a külképviseleteken, akkor ilyen szempontból magát a levélszavazást mi indokolja?

2019. aug. 1. 11:45
 3/23 anonim ***** válasza:
22%

Akinek itt van állandó lakcíme az 2 szavazattal rendelkezik.

Szavazhat listán pártokra ÉS szavazhat a lakóhelye szerinti egyéni jelöltekre IS.

Azonban ha nincsen itt állandó lakcíme, akkor csak listákra szavazhat, csak 1 szavazata van. Az országos listák mindenütt ugyanazok, nincsenek lakóhelyhez kötve.

EZÉRT szavazhatnak a külhoniak levélben, mert ők csak ezzel az 1 szavazatukkal rendelkezhetnek és nem mindenhol megoldható, hogy egy konzulátuson vagy más hivatalos helyszínen a szavazást meg lehessen tartani számukra.

Bárkinek aki kint él joga van lemondania az egyik szavazatáról és felmondania az itteni állandó lakcímét. Onnantól ő i szavazhat levélben.

De amíg rendelkezik itthon állandó lakcímmel és ott a helyi jelölt személyében ő is dönteni akar, addig joggal feltételezhető, hogy azért, mert szokott is itthon tartózkodni néha.

Márpedig 4 évente egyszer úgy hazajönni, hogy abba pont beleessen a választás vasárnapja, szerintem nem kivitelezhetetlen ilyen embereknél. Sok hónappal előre kihirdetik a választások idejét, mindenki el tudja intézni, hogy vagy hazajöjjön azon a hétvégén vagy oda utazzon, ahol egy konzulátuson tud szavazni.

2019. aug. 1. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

"EZÉRT szavazhatnak a külhoniak levélben, mert ők csak ezzel az 1 szavazatukkal rendelkezhetnek és nem mindenhol megoldható, hogy egy konzulátuson vagy más hivatalos helyszínen a szavazást meg lehessen tartani számukra."


Mi az, hogy nem mindenhol megoldható? Ez nem pont egy érv kellene legyen ahhoz, hogy mindenki szavazhasson levélben külföldön? Elvégre mi teszi megoldhatóbbá a külképviselet meglátogatását annak a magyarnak, akinek van magyarországi lakcíme is.


"Márpedig 4 évente egyszer úgy hazajönni, hogy abba pont beleessen a választás vasárnapja, szerintem nem kivitelezhetetlen ilyen embereknél. "


Mi az, hogy "ilyen embereknél"? Nyilván az sem kivitelezhetetlen, hogy ők is szavazhassanak levélben anélkül, hogy utazási költségekbe kényszerítenénk őket.


Nem értem, hogy technikailag mi nehezíti meg azt, hogy az egyéni jelöltjeikre is levélben szavazhassanak. Vagy azt, hogy a listás szavazás erejéig ők is szavazhassanak levélben, ha pedig egyéni jelöltre is akarnak voksolni, akkor pedig azért menjenek be a konzulátusra.

2019. aug. 1. 12:22
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Ha a magyarországon állandó lakcímmel rendelkezők de külföldön tartózkodók levélben szavazhatnának, akkor onnantól mindenki kezdhetné verni az asztalt, hogy akkor én ugyan itthon élek, de miért csak a kivándoroltak szavazhatnak levélben?


Ez egy ilyen bicikli. Még Magyarországon sem szavazhatsz akárhol, csak a kijelölt szavazóhelységekben. Illetve ha épp máshol vagy amikor szavaznod kell, akkor át kell jelentkezz különben megintcsak nem szavazhatsz.


Szóval habár ez egyértelműen a fidesz malmára hajtja a vizet valójában teljesen logikus.


Egyébként, látom neked mindegy, mert nem is akarod érteni. Feltetted a 150. ugyanarról szóló kérdést, de valójában nem érdekelnek a válaszok hanem csak hőbörögni akarsz.

2019. aug. 1. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

"Egyébként, látom neked mindegy, mert nem is akarod érteni. Feltetted a 150. ugyanarról szóló kérdést, de valójában nem érdekelnek a válaszok hanem csak hőbörögni akarsz."


Ebben a témában ez az első kérdésem és egy csepp pártpolitikai vonatkozást nem adtam neki.


Arra vagyok kíváncsi, hogy ha van két jogi állapotában eltérő, de fizikai állapotában azonos ember, akkor miért kell őket nemcsak jogilag, hanem fizikailag is megkülönböztetni őket? (Értem ezalatt, hogy a lakcímmel rendelkezőket utazásra kényszerítjük).


"Ha a magyarországon állandó lakcímmel rendelkezők de külföldön tartózkodók levélben szavazhatnának, akkor onnantól mindenki kezdhetné verni az asztalt, hogy akkor én ugyan itthon élek, de miért csak a kivándoroltak szavazhatnak levélben?"


Erre reagáltam a tartózkodási helyhez való kötés ötletét. Az miért ne lehetne egy jogi támpont?

2019. aug. 1. 12:36
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

"A kérdező kommentje:Ebben a témában ez az első kérdésem és egy csepp pártpolitikai vonatkozást nem adtam neki."

- Neked igen, de pontosan ugyanez már 1000x ki lett vesézve itt a GYK-n.


"Arra vagyok kíváncsi, hogy ha van két jogi állapotában eltérő, de fizikai állapotában azonos ember, akkor miért kell őket nemcsak jogilag, hanem fizikailag is megkülönböztetni őket? (Értem ezalatt, hogy a lakcímmel rendelkezőket utazásra kényszerítjük)."

- Mint nem értesz azon, hogy nem ugyanolyan jogi állapotban vannak? Az egyiknek van állandó lakcíme Magyarországon a másiknak meg nincs. Akkor lennének ugyanolyan állapotban ha vagy mindkettőnek lenne vagy egyiknek sem.


"Erre reagáltam a tartózkodási helyhez való kötés ötletét. Az miért ne lehetne egy jogi támpont?"

- akkor az a javaslatod, hogy mindenki akinek más a tartózkodási helye mint az állandó lakcíme az szavazhasson levélben? (értem ezalatt, hogy ha pl én Vasban születtem de BP-en élek akkor legyen levélszavazatom?)

2019. aug. 1. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 Andizsuzsi ***** válasza:
67%
A határontúliak levélszavazata csak és kizárólag azt a célt szolgálja, hogy minél többen leadják a szavazatukat. Ez nyilvánvalóan nem cél az emigráltak esetében.
2019. aug. 1. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

"- Mint nem értesz azon, hogy nem ugyanolyan jogi állapotban vannak? "


100%-osan értem, amit idéztél, ott is ez van.


"akkor az a javaslatod, hogy mindenki akinek más a tartózkodási helye mint az állandó lakcíme az szavazhasson levélben? (értem ezalatt, hogy ha pl én Vasban születtem de BP-en élek akkor legyen levélszavazatom?)"


Nem csak "más", hanem konkrétan külföldi tartózkodási hely esetében, és nekik is ugyanúgy elő kellene regisztrálniuk, mint másoknak ilyenkor. Egyszóval elképzelésem szerint a lakcím csak azt határozná meg, hogy szavazhat e egyéni jelöltre (végső soron most is csak ezt kellene meghatároznia), a pontos tartózkodási hely pedig azt, hogy jogilag indokolt e levélben szavazni. Ezt mi akadályozná meg?

2019. aug. 1. 13:07
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

Azt mondd már meg légyszives, hogy miért kivételeznél azokkal akinek állandó lakcíme van Mo-n de külföldön élnek azokhoz képest akiknek szintén állandó lakcímük van, de nem ott élnek (viszont Mo-n)?


Egyszerűen nem fér a fejembe, hogy ha valaki nagyon szeretne levélben szavazni akkor vajon miért nem tesz érte? Valójában borzasztó egyszerű: foglal egy időpontot az ügyfélkapun és amikor legközelebb hazalátogat akkor bemegy fél órára a hivatalba. Ráadásul 4 éve van rá felkészülni mindenkinek, hiszen a választásokat ismert időpontban tartják.


Ha pedig vissza akar költözni, akkor egyszerűen ismét igényel egy lakcímkártyát újabb fél óra alatt.


Valójában a kivándorolt magyarok egy jelentős része azért nem szavaz, mert annyira nem érdekli a dolog. Ha érdekelné, akkor ahelyett, hogy azon hőbörög, hogy "hádde erdélybe mér szavazhatnak levélbe?", viszonylag fájdalommentesen elintézhetné a dolgot.


Tudod miért nem töréntik meg? Azért mert itthonról ugyan úgy látszik, hogy az a 3-500e ember aki kint van az megdöntené az orbán kormányt, de valójában annyira nem érdekli őket a dolog.

2019. aug. 1. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!