Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Szovjetuniót és a kommunizmu...

A Szovjetuniót és a kommunizmust miért tekintjük a kisebbik rossznak a Harmadik Birodalommal és a nemzetszocializmussal szemben?

Figyelt kérdés

Papíron mindkét rendszer és nagyhatalom emberiségellenes bűnöket követett el, a gulágokban és a munkatáborokban emberek millió szenvedtek és haltak meg, sőt úgy tudom, hogy a Szovjetunióban sokkal több, mint a náci Németországban.


Még is, magamon is úgy érzem, hogy a "német oldal" jobban elítélendő, mint az "orosz oldal".

S ez az általános tapasztalatom is, hogy a médiában, vagy a fórumokon Hitler egyenlő a sátánnal, míg Sztálint csak egy kis démonnal azonosítják.


Ez annak köszönhető, hogy a Szovjetunió győztes hatalomként fejezte be a második világháborút?


S kb 70 év után is még az van az emberekben, hogy a kommunizmus nem volt annyira rossz, mint a nemzetszocializmus?


Miért? Rendben van ez így?


2019. nov. 30. 12:13
 1/8 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
6%
Attól függ, hogy ideológiai alapon akarod összevetni a fasizmust a kommunizmussal, esetleg a német és szovjet diktatúrák konkrét tetteit vagy Sztálint és Hitlert?
2019. nov. 30. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
6%
Egyik sem jó. A kommunizmus bűneit tagadni bűn. A nácizmus bűneit tagadni is bűn. Mennyire normális az, hogy valakiket azért öltek meg, mert más volt a vallásuk, a bőrszínük, vagy mert fogyatékosok voltak. Most ezek az emberek hol tehettük arról, hogy hova születtek és hogyan?
2019. nov. 30. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Leginkább a konkrét tettek alapján, mert az ideológiák papíron teljesen mások, mint a valóságban, így azokat nem firtatnám.


Sztálin meg Hitler közül választani pedig szerintem csak szubjektívan lehet. Ezt nem is befolyásolják mások.


Így maradtak a tettek. Nem értem, hogy ha mindkét hatalom miatt milliók haltak meg (civilek), akkor miért tartják egyiket jobbnak a másiknál.

Pont most olvastam egy kérdést, természetesen az USA-t vagy Kínát sosem veszik bele ebbe a kalapba.


De nem erről szólt ez a kérdés, csupán ezt a "a kommunisták azért mégse voltak olyan szörnyűek, mint a nácik" felfogást nem értem, miert ez terjedt el?

2019. nov. 30. 12:27
 4/8 anonim ***** válasza:
74%
Mind a kettő szörnyű volt, és gonosz az aki ezeket az eszméket helyesli, jónak tartja. Nagyapámnak is volt sok földje, most gazdag emberek lehetnénk ebből, csakhogy a kommunisták elvették. Több fiatalt agyonlőttek, mert rájuk fogták, hogy a rendszer ellenségei. Ez olyan mintha azt kérdeznéd, hogy melyik a rosszabb a tüdőràk vagy a májrák. Mindkettő borzalmas.
2019. nov. 30. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
40%
Ha a nácik győznek, akkor a 60-as évekre már nem nagyon lettek volna magyarok a Kárpát-medencében.
2019. nov. 30. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
34%
Érdekes, én pont azt veszem észre, hogy Magyarország tele van nácimentegető Hitler-fanokkal, miközben Sztálint senki nem élteti, max. Thürmer Gyula.
2019. nov. 30. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nem feltétlenül a magyar közvélekedésre értettem a tapasztalataimat, de ha már ebben a körben mozgunk...



Valahol a Parlament mellett (rá is látni az épületre a házak között, de nem emlékszem a tér nevére) belebotlottam egy vörös csillagos, szovjet emlékműbe, ami ha nen tévedek a hősi halált halt szovjet katonák emlékére lett emelve.


Én nagyon meglepődtem ezen, amikor otthon elmeséltem, a szüleim szerint azért maradhatott ott az az emlékmű, mert azok is katonák voltak, függetlenül az ideológiától, amiért meghaltak. Ezt teljes mértékben megértem. De ha a német megszállás alatt elesett német katonáknak emeltek volna emlékművet, akkor mindenki hőbörögne az "antiszemitizmus fellángolása" miatt.


Vagy például a Dunaparti cipők folyamatosan a szélsőjobboldali érzelműek célkeresztjében álló emlékmű, de amikor utóbb a kommunizmus áldozatainak emlékére emelt kis vöröscsillagossapkát leverték, az nem keltett akkora közfelháborodást.

2019. nov. 30. 14:04
 8/8 anonim ***** válasza:
67%
Két egyforma gyilkos szar. De igazad van, a megítélésükben jókora asszimetria van, főleg Nyugat-Európában.
2019. dec. 1. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!