Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A gyarmattartó országok a XX....

A gyarmattartó országok a XX. század során miért libbantak meg, és adták fel gyarmataikat?

Figyelt kérdés

Kb. egy helyet sem tudok felsorolni, ami javult volna attól, hogy már nem a civilizált fehér ember uralja, hanem a helyiek.


Haiti kb. a világ legszegényebb országa lett, Kongó járványokkal és babonákkal teli ungabunga telep, Algéria muszlim fanatikus, India áltudományos, kasztrendszert egyre inkább eröltető fanatikus hindu.


Hong Kong és Makaó fejlettebb és civilizáltabb volt a kommunista Kínánál, mióta odaadták az angolok és a portugálok Kínának, azóta egyre erősebben próbálják bevezetni ott is a kommunizmust.



Pedig a XIX. században az európaiak nem csak a pénzért gyarmatosítottak, hanem filantróp okokból is, hogy a harmadik világba elvigyék a civilizációt.


Afrikában a franciák pl. bevezették a négerek számára is a nyugati orvoslást, az angolok Indiának vasúthálózatot építettek, amit azóta is használnak, Hong Kongból lett Ázsia fő kereskedelmi központja.


Az 1970-es, 80-as évekre miért nem kaptak észbe, hogy kb. az összes volt kolónia ahonnan kivonultak pár éven belül szarfészek lett és foglalták őket el újra?



2020. aug. 24. 16:44
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
95%

"miért libbantak meg, és adták fel gyarmataikat?"

Mert egy idő után azoknak a gyarmatoknak is volt pár keresetlen szava a helyzethez - és kiharcolták a maguk függetlenségét.

Ezért kellene történelmet tanulni!

2020. aug. 24. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 hollófernyiges ***** válasza:
94%

"Haiti kb. a világ legszegényebb országa lett"


Haiti a 18. század óta független. Egyébként meg ezért:

[link]

2020. aug. 24. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
A második világháború meggyengítette őket amit aztán kihasználva függetlenségi háborúkba kezdtek a gyarmatokon élők. Egyszerűen nem volt erőforrásuk fenntartani az uralmat ennyi az egész
2020. aug. 24. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
71%

Gyarmatot fenntartani nem olcsó.

Valszeg több volt a kiadás, mint a bevétel.

2020. aug. 24. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
81%

Ehhez a keresetlen szóhoz tartozik. Volt egy film Ghandiról. Elég jól bemutatta, hiába akarták tartani, csak takarodniuk kellett az angoloknak.

Volt még néhány ilyen eset.

Nem gyarmat volt a klasszikus értelemben, de tanulságos Dél Afrika esete. Mikor a búrok már nem tudták eldönteni, erődkerítéseiknek melyik oldala a börtön és melyik a szabadság, megértették, csak kerítés lebontása oldja meg a problémát. A helyzet most se rózsás,de ahhoz képest...


Ja és egy fontos apróság. Jártál te ezen gyarmatok mélyebb zugaiban? Netán néhány Dél Amerikai országban? Mert higen,és figyelmesen körülnéztél, főleg azt láthattad, modernebb eszközökkel hogyan lehet nemhogy gyarmatot, de rabszolgaságot fenntartani. Mert ugye a gyarmat népe nekem dolgozik, kvázi a tulajdonom, fontos, hogy annyira éljen jól,hogy nekem megérje. Meg aztán én is ott élek. Ám ha nem gyarmat, meg veszem a vezetést, ők intézik

helyettem,már nem fontos, él-e, hal-e. Már tarolhatom az erdőt, már bányászhatok és arzénnal tisztíthatok, én nem vagy ok ott, nem halok bele a mérgezésbe.


Nem akarok mélyen belemenni, mert bonyolult. Ha kiszámítom, egy évben mit nyúlt le Anglia Indiából anno, majd kiszámítom,mai multik (ó, nem kényes nemzetek) mit nyúlnak le Indiából, hát az jön ki,többet. Nem kicsivel. Akkor Anglia vigyázott értékére. Ma a kutya se. Annál több a rabló. Egyelőre ezek a nemzetek tartják el a gazdagokat. Ősi trükk ez. Ráadásul minél primitívebb egy nép másutt, annál több ott a drukkere a rablásnak.

2020. aug. 24. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
81%
"Pedig a XIX. században az európaiak nem csak a pénzért gyarmatosítottak, hanem filantróp okokból is, hogy a harmadik világba elvigyék a civilizációt." Ülj le, egyes. Nem mentél át a pótvizsgán se. Mi lesz így belőled?
2020. aug. 24. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
97%
Mert nem mi döntjük el, hogy mi a jó nekik. Szívük joga volt, hogy úgy döntsenek a gyarmatok, hogy függetlenedni akarnak. Arról nem is beszélve, hogy egyikük sem kérte, hogy vigyék nekik oda a civilizációt.
2020. aug. 24. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
57%

Civilizáció már akkor is volt.


Talán a kultúrát vihették volna, de abból senki se kért.


Voltak olyan időszakok amikor európa volt a legalja, a többi térség meg fejlettnek számított.

Mégse akarták vinni a technológiát.

A nagy világhódítást az európaiak előtt több száz évvel már mások is megtehették volna.

2020. aug. 25. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
74%

8. Ez nem igaz. Európát is ugyanúgy gyarmatosítani próbálták évszázadokon keresztül ázsiai, közel - keleti és afrikai birodalmak, mint Európa később másokat. Ezt egy bizonyos szintig meg is tették, például a mórok.


Az sem igaz, hogy más is gyarmatosíthatott volna, mert azt a navigációs fejlettséget és tengerészeti tudást, ami ehhez kell, először Európa érte el. Ebben közre jászott az is, hogy az európaiaknak jobb híján muszáj volt a tengeren át kereskedniük, mert a Selyemutat sorra foglalták el külömböző ázsiai nagyhatalmak.

2020. aug. 25. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
46%

Ez butaság utolsó.

Az iránytű vagy a puskapor pl az európaiakhoz jutott el utoljára.


A középkori kínaiak simán gyarmatosíthatták volna a világot.

De az a középosztály meggazdagodásához vezetett volna. Az uralkodók ezt nem akarták.

De jóval az európaiak előtt már feltérképezték a környéket.


Az európai siker inkább annak köszönhető, hogy ahol megjelentek ott gond nélkül raboltak gyilkoltak, élősködtek.

2020. aug. 25. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!