Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogy lehetséges,hogy Nyugat-Eu...

Hogy lehetséges,hogy Nyugat-Európában nem annyire erős a családtámogatás?

Figyelt kérdés

Magyarország sem jár élen ebben, bármit is mondanak a kampányok.


Viszont, például Németországban és Ausztriában is fizetős a bölcsöde, óvoda.

Azért, ez elég nagy baj, nem árulkodik túlzott gyermek és családbarátságról.

Ezek gazdag államok, biztos lenne elfekvőben pár milliárd euro arra,hogy ingyenesek legyenek.


Ez lenne az alap, a minimum,hogy a bölcsüdék, óvodák ingyenesek.


2020. szept. 19. 14:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
77%
Mert ott normális fizetések vannak. Teljesen igazságtalan, hogy nálunk csak egyes rétegeket nyomatnak támogatással, a többitől meg elvárják, hogy kitermelje az összeget szinte minimálbérért.
2020. szept. 19. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

1#


Nyugat-Európában is vannak bolti eladók,konyhai kisegítők, egyszerűbb foglalkozású emberek.Ők bizony nem keresnek nettó 2500 eurót egy hónapban.


Egy egyedülálló LIDL-ben dolgozó anyuka bizony nem dőzsöl, fizetnie kell az ovit is, ami nem annyira olcsó.

2020. szept. 19. 14:29
 3/14 anonim ***** válasza:
47%
De azért azt ugye belátod, hogy az osztrák, vagy a német GDP "kissé" magasabb a miénknél.
2020. szept. 19. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Molyember ***** válasza:
64%
Támogatni azokat a családokat kell, amelyek maguktól bajban lennének. Lehet, hogy nyugaton jobban élnek az emberek, és nincs akkora szükség a támogatásra, mint nálunk.
2020. szept. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
80%
#2 de, keresnek. Éppen azért mennek el sokan itthonról irodai munkából oda "alja" munkát végezni, mert stressz, és különösebb megerőltetés nélkül létbiztonságban tudnak élni.
2020. szept. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 LazyJones ***** válasza:
74%
Kérdező, én ismertem egy családot Németországból ahol a nő pedagógus volt, a férj pedig rokkantnyugdíjas. 3 szobás házuk volt egy agglomerációs faluban, két kocsival és hozzájuk tartozó garázzsal. Magyarországon ugyanez a leosztás egy garzonra sem elég. Nagyjából ez a különbség életvitelben és színvonalban, és, amint azt sejtheted, nem szorultak rá az ingyen óvodára, dacára annak, hogy az ottani körülmények között ők egyáltalán nem számítottak jól élőknek.
2020. szept. 19. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
72%

Nem keresnek 2500 € -t nettóba, de bruttóba megközelítik.

Nettóba úgy 1600 € marad az alja fizetésnél is, ami forintba fél millió.

Az albérlet nem duplája mint pesten, és alap élelmiszereke is hasonló áron vannak.

Ami költségesebb ott, a szorakozás, és szolgáltatások igénybevétele.

(Bár a balatoni árakat ott se nagyon múlják felül.)

2020. szept. 19. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
80%

Nyugateurópában a bérek olyan szinten vannak hogy ott mindenki megtudja fizetni a gyerekel kapcsolatos kiadásokat még a munkanélküliek is.

Nálunk azért kell mindenféle támogatásokkal segíteni a gyermeket nevelő családokat mert itt a bérek semmirevalók, épp hogy meglehet élni az itthoni bérekből, ha meg már gyerek is van az meg már totális anyagi csőd támogatások nélkül. Ezt nemtudja orbán rendezni, a volt szoci országok között az utolsó helyen kullogunk bérekben életszínvonalban, ezt tudja nyujtani nekünk a nagy mágus a csoda gazdaságpolitikájával, az a csoda benne hogy még nem omlott össze.

2020. szept. 19. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
43%
Talán azért,mert ott a társadalom többi tagjára is gondolnak,nem csak a családos kap mindenféle támogatást.
2020. szept. 19. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
76%

Kérdező, a sok hülyeséggel szemben amiket itt írtak, egyszerűen azért más a rendszer, mert más az országok múltja és jelene is.

A nyugati részén Európának egy kapitalista rendszer volt a háború óta. Ott nem az állam feladata volt megoldani a családok életét, hanem az emberek és munkaadóik csatázták le egymás között, hogy mekkorák legyenek a bérek és milyen juttatások legyenek mellette. Sok helyen a gyermekfelügyelet céges óvodákkal, bölcsődékkel történt már évtizedek óta - mert vagy ezt adta a cég a munkavállalóinak, vagy magasabb fizetést, amivel meg tudták oldani. Az államnak kevésbé kellett részt vennie a családok életében, az emberek is szerették maguk rendezni anyagi lehetőségeik függvényében. A jelen helyzetben pedig sokkal kevésbé tartják fontosnak, hogy családtámogatásokkal a gyermekvállalást ösztönözzék, mint nálunk.

A mi régiónkban a szocializmusban a béreket az állam szabta meg, ahogy minden mást is. Mindig mindenben az állam szabályozott és döntött, így a gyerekek felügyeletét is az állam feladata volt biztosítani - kizárólag. Nem is volt lehetőség semmiféle magán gyerekfelügyeletre, a nőknek volt a gyes, majd menni kellett dolgozni. Nyugaton maradhatott a nő háztartásbeli ha a férje eleget keresett - nálunk nem. A rendszerválttáshoz egy alacsony bérszínvonallal érkeztünk el, nagy lemaradással a nyugati országok dolgozóihoz képest még ugyanolyan munkaközökben is.

A rendszerváltozással a nyugati cégek pedig pontosan azért jöttek ide, mert itt alacsonyabb volt a bérköltség. Mivel a munkahelyeket nagy részben ők adták és magas volt a munkanélküliség, így ők szabták meg a béreket, nem az állam, nem a munkavállaló. Az elmúlt 30 évben mostanában nőttek erőteljesen a bérek, mert nőtt a foglalkoztatottság és nem munkanélküliség volt, hanem munkaerő hiány.

Itt az állam megőrizte azokat a családsegítő feladatait amik korábban voltak, mint a bölcsődei, óvodai és egész napos iskolai felügyelet, családtámogatások, a gyes, ezekhez tettek még hozzá párat, mert szeretnék a demográfiai helyzetet saját gyerekek születésével megoldani.

Nyugaton a magasabb fizetésekből kell megfizetni a gyermekfelügyeletet akár bébiszitterrel, akár magán óvodával. Egy barátunk azért alkalmazott a briteknél évekig egyetemistákat, mert reggel az iskola később kezdődött, mint hogy nekik munkába kellett menni és korábban végződött, mint ők hazaérhettek volna - kellett valaki aki elviszi őket a suliba meg hazahozza és velük marad amíg a szülők megérkeznek.

Francia barátaink még 2 éve is fontolgatták, hogy hazaköltöznek inkább a családtámogatások miatt, mert hiába volt mindkettőjüknek jóval magasabb a keresete, a két kisgyereknél ez el is ment, mivel az anya fél éves korában a babának már kellett, hogy visszamenjen dolgozni, addig tartott a szülési szabadsága, ráadásul az alsó tagozatban az iskolájukban a szerda is szünnap volt - mindenféle felügyelet nélkül. Számukra akkor csábítóbbnak tűnt a magyar családtámogatási rendszer, mint az elvileg magasabb életszínvonal. Aztán nem találtak egyszerre mindketten a szakmájukban megfelelő állást itthon, így maradtak - a gyerekek meg nőttek.

A lényeg, más a múlt és más a jelenünk állami célja is, ezért másmilyenek a támogatások.

2020. szept. 19. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!