Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Lehetséges, hogy Belaruszban...

Lehetséges, hogy Belaruszban újra feltámad a kommunizmus?

Figyelt kérdés

Egyre elszigeteltebb ország állami cégekkel, múmia korú szovjet vezetéssel, a mai napig működik a KGB, pár napja megtiltotta minden állampolgárának a külföldre utazást, Európa legalkoholistább országa, az embereknek 80-as évekbeli szovjet értékrendje van, pl. munkahelyről lopás, minimális munkakedv, melegek gyűlölete.


Lukasenkó már a fiát képzi ki, hogy ő is pont úgy vezesse az országot, mint ő.


Szerintetek meddig fog még fennmaradni ez a "skanzen", ahol az ember az 1980-as Moszkvában, Kelet-Berlinben érezheti magát?



2021. jún. 4. 08:12
 1/4 anonim ***** válasza:
66%

Vannak országok, ahol feltámad (bár ha Belorussziában most is az van, akkor mit értesz az alatt, hogy "feltámad"?). Peruban megnyerték a választás első körét. Chilében is ők a legnépszerűbbek a közelgő választás előtt. Daniel Jadue a legnépszerűbb jelölt, legfeljebb a nála valamivel mérsékeltebb Pamela Jiles lehet rá veszélyes.


Mivel sosem voltam Belorussziában, fogalmam sincs, mi van ott, az viszont érdekes, hogy Magyarországon nagyon szeretnek másokon szörnyűlködni, de arra nem képesek, hogy a saját munkahelyükön egy szakszervezetet megszervezzenek. Hidd el, a Lajtán túl Magyarországon éppúgy szörnyűlködnek, mint te Belorusszián.

2021. jún. 4. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
22%
Minden valamire való országban feléled. Ez emberek egyre kevésbé birják a kapitalizmus bűzét.
2021. jún. 4. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
68%

#2

Akkor fogd be az orrod :D

2021. jún. 4. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
40%

Sajnos ebben a fázisban már nem a kommunizmus építése felé halad Fehéroroszország, de nem halad az elenzéki tüntetők szempontjából kedvező megoldás felé sem. Lukasenka a tüntetésektől megriadva Putyin háta mögé bújt ,,védelemért'', azon az áron, hogy cserébe a népvagyon orosz befolyás alá kerül, afféle rejtett privatizáció gyanánt. Sem kommunizmus, sem polgári rendszer, sem demokrácia nem jön, inkább a magyarhoz hasonló félfeudalizmus egy még romlottabb változata.


Lukasenka valószínűleg már korább is elkövethetett súlyos hibákat. Az még lehetne pozitivum, hogy látszólag megőrzte a népvagyont -- a mi rendszerváltásunknál pl. súlyos hiba volt a mélyszegénység kiengedése a palackból, és pl. a lakásállomány pirvatizálása -- de igazából Lukasenka nem tudott valós távlati viziót, jövőképet nyújtani, talán ezért is fordult az erőszak felé. Mivel védelmet csak Putyintól remélhet, sajnos a népvagyont is el fogja herdálni titokban orosz oligarcháknak.


Sajnos a mai napig nem tudom, hogyan lehetne felépíteni modern, a XXI. század kihívásaira felelni képes rendszert, és valamiféle az ember alaptermészetéhez jól igazodó természetes kommunizmust. A lakhatási válságot, mélyszegénységet meg kell oldani -- erre amúgy a klímaválság is, a járványveszély is megoldást követel. Erre sajnos nem látok ötleteket Lukasenkáéktól, és a hasonló helyzetben levő ismertebb populista politikusoktól sem. Egészében véve azonban a valódi megoldások valószínűleg nem is lennének népszerűek: évtizedek elhanyagolt szegénységi problémáit nem hálás dolog megoldani, minimum erős bérfeszültséget okoz a társadalomban. A populizmus ezért inkább veszélyt jelent a kommunizmus építésére: általában rövidtávú, felületes látszatmegoldások jellemzőek rá (erdőirtások, mint Braziliában, bűnbakkeresések, mint a Fülöp-szigeteken és Kínában, a társadalom szétszakadása, mint Kínában és Magyarorszgágon).


A mi esetünkben valamelyest biztató, hogy az ellenzék (legnagyobb örömömre) a mélyszegénység és a lakhatási válság, hajléktalanok, gettólakók szenvedésének kérdését terítékre merte vetni, és ezek a korábban igen tabu témák belekerültek a köztudatba: ma már lehet arról beszélni, hogy ezeket a súlyos igazságtalanságokat meg kell oldani és hiba volt elhanyagolni őket.


Időutazást ma szerintem már nem ad Fehéroroszország. Egy NDK-féle stlusú kommunizmus már nem lesz, mert Lukasenka kényten lesz valamiféle koncessziókba eladni a népvagyont azért, hogy az oroszok megvédjék attól, hogy a nép felősségre vonja őt.


De valódi önszerveződő, szerves népi kommunizmus sem lesz, mert azt meg maga Lukasenka állami terrorja fogja elnyomni. Ilyen orbáni féle oligarcha rendszer ezerszeresen rosszabb kiadása fog jönni.


Az NDK a létét egy kényes egyensúlynak köszönöhette, ezért tudott a 70-es években még egy normlis lakásprogramot is végigvinni - több millió állami lakás építése, kiosztása. Az NDK azonban csődbement -- szerintem nem pont a lakásprogram miatt -- választhatott a keményrefordulás és a nyitás közt, a nyitást választotta. Sajnos az egyesülés nem a legideálisabban ment, néhány valós NDK-s érték le lett kukázva. Fehéroroszország számára sajnos egyelőre úgy néz ki, ez sem adatik meg, Putyin befolyása fog nőni.

2021. okt. 11. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!