Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Észak- és Dél-Amerikában...

Észak- és Dél-Amerikában miért alakult másképp a telepesek és az őslakosok közti viszony?

Figyelt kérdés

Észak-Amerikában nagyon sokáig tiltott volt a fehérek és a színesek közti keveredés, ezzel szemben délen nem és rengeteg mesztic, mulatt, zambó, stb fajta ember jött létre. Északon sok háborút vívtak a telepesek az indiánokkal, délen is valószínűleg igen, de mégsincs annyira benne a köztudatban.

A spanyolok kevesebben voltak létszámban, mint az angolok, azért kezdtek el keveredni az őslakossággal? Ez mennyiben befolyásolta azt, hogy az új földrész két félteke közt óriási gazdasági és társadalmi különbség alakult ki, ami a mai napig fennáll?



2022. jan. 31. 11:54
 1/6 MDaniel98 ***** válasza:
83%
Szerintem azért hallunk arról kevesebbet, mert a Dél-Amerikában megalakult államok sokkal kisebb hatással vannak a világra kulturális és gazdasági értelemben is, illetve kevésbé érdekli a nagy többséget, mert sokkal kevesebben tudnak spanyolul mint angolul és nem is jutnak el hozzájuk az ilyen jellegű információk.
2022. jan. 31. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Amerika fehérek általi meghódítása több évszázados történet.

A spanyolok viszonylag rövid idő alatt "lerohanták" a középső, és a déli területek jelentős részét, komoly pusztításokat végezve ott, és főleg mezőgazdaságal foglalkoztak a meghódított területeken.

Hamar kiderült, hogy az ott élő indiánok nem bírják a tartós fizikai munkát, nagyon könnyen megbetegedtek az Európából áthurcolt betegségektől (kanyaró, himlő, tífuszstb), s már az 1500-as évek elejétől afrikai rabszolgákat vittek Amerikába.

A kontinens északi részén sokkal lassabb ütemben zajlott a területek elfoglalása, a különböző gyarmatosítók olykor egymással harcoltak, máskor eladtak gyarmatosított területet, és a z ottani gyarmatosítás már az ipari forradalom után gyorsul fel igazán, nem csupán a mezőgazdaság, de az ipar is gazdasági tényező, és az ipari területek jövedelmei gyorsan le is hagyják a déli régiókat.

A már régen meghódított Dél - és Közép-Amerikával szemben az őslakos indiánokra is másféle életmód jellemző, északon nincsenek ősi indián birodalmak, mint lentebb volt az azték, tolték, inka birodalom.

Észak-Amerika őslakói nomád, félnomád törzsek, nincsenek állandó városaik.

Dél-Amerika sűrű őserdeit leszámítva kb 100 év elég volt a meghódításhoz, északon már majdnem a 20. századba léptek, mire teljesen eltűnt a vadnyugat, de olyan ütemű fejlődés volt, hogy az 1920-as évekre már felhőkarcolók álltak ott is, ahol 30 évvel korábban még csak fából épült városok voltak.

Az északi történelem sokkal ismertebb világtörzénelmi szempontból az angol-francia háborúk, függetlenségi háború, polgárháború

2022. febr. 4. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A Dél-amerikai történelmet nem tanítják különösebben, azoknak is megvoltak a harcaik, de az ottani események többsége csak lokálisan fontos, nem lett egyik ország sem a világ vezető hatalma, mint az USA.
2022. febr. 4. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

#2-es válaszait kicsit kiegészíteném.


A spanyolok azt a módszert alkalmazták a Közép-Am/Dél-Am indián birodalmakkal, hogy kinyírták az ottani uralkodó elitet és gyakorlatilag átvették a helyüket egy új arisztokráciát/uralkodó osztályt alkotva, gyakorlatilag lemásolták az európai feudalizmus mintáit, és az ottani viszonylag sűrű indián lakosságot elnyomott paraszti/rabszolgasorban tartva kizsákmányolták.


Az angolok is bepróbálkoztak ezzel Észak-Am-ban, ám ott az volt a "probléma", hogy törzsi társadalmak voltak, ritka volt a lakosság, nem lehetett emiatt nagy területekre kiterjedő birodalmakat létrehozni, és az Európából érkező emberek sem akartak nagyon betagozódni egy otthonihoz hasonló feudális társadalomba. Mivel volt hely, volt föld, és a munkaerő kevés volt, ezért többletjogokat követeltek maguknak (az otthoni feudális rendszerhez képest), és meg is kapták, mert a munkaerejük fontos volt, ha az uralkodó osztály bevételt akart, muszáj volt engedni nekik, nem lehetett egy "parasztháborúban" egyszerűen leverni őket, ha meg túl akarták őket adóztatni vagy valamilyen elnyomó intézkedést foganatosítottak volna, egyszerűen elmentek kicsit nyugatabbra, és alapítottak egy új várost avgy falut, mert hely volt elég.

Ezért Észak Amerikában alakult ki annak idején a legszabadabb társadalom, és az akkori Alkotmány és a Függetlenségi Nyilatkozat például szolgált a francia forradalomnak is.

Ezek a szabadságjogok azóta is tartanak, és Európában ma is szinte példa nélküliek (pl. a szabad fegyverviselés joga), azóta is az USA a legszabadabb társadalmak egyike.

2022. febr. 4. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 hypno ***** válasza:

A spanyolok azért kezdtek el keveredni az őslakossággal, mert a férfi mindenhol ugyanúgy működik.


Minden nőt meg akar kefélni akit csak tud.

Az angol telepesek ugyanúgy csinálták a gyerekeket a néger rabszolgáknak...és az indián nőket is dugták amikor csak tudták.

2022. febr. 4. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Ez mennyiben befolyásolta azt, hogy az új földrész két félteke közt óriási gazdasági és társadalmi különbség alakult ki, ami a mai napig fennáll?"


Nagyjából a 2 és a 4 írja le, hogy ez miért van.

Röviden, Dél-Amerikában sikeresen alkalmazták az elnyomó feudális szabályokat, azaz az elit a saját kizárólagos uralma érdekében sikeresen akadályozta korlátozta mások szabadságát, többek között a vállalkozás szabadságát is.

Az embereknek nem volt érdekül újítani, feltalálni dolgokat, mert úgy is csak a földesúr gazdagodott meg volna belőle, ő meg ugyanúgy nyomorog tovább.

A Észak Amerikában az emberek kiharcolták a szabadságjogokat, a kapitalizmus pedig szabad pályát adott nekik, a vállakozásuk hasznát nagyrészt szabadon megtarthatták, az utódaik örökölhették, stb., és a szabad és független bíróság működése biztosított volt.


Kb ez a legfőbb különbség, ami századok alatt megtette a hatását.

2022. febr. 8. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!