Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Lehet, hogy az USA proxyt...

Lehet, hogy az USA proxyt váltott?

Figyelt kérdés

Leszögezem, hogy én általában az USA-val értek egyet - most nem vagyok ebben biztos.

A két nagyhatalom, az USA és Oroszország közel 80 éve hatalmi harcot viv egymással. Igyekeznek elkerülni a közvetlen fizikai konfrontációt egymással, a fegyveres harcokat nem közvetlenül, hanem szövetségeseikkel (azaz a proxyjaikkal) vivatják meg.

A viszály elején Európa egyértelműen fel volt osztva két befolyási övezetre. A háborús harcok súlypontja a Közel-Kelet volt.

A Szovjetunió összeomlása utána a helyzet változott, az USA befolyási területe a Kelet-Európai államokra is kiterjedt.

Obama elnöksége alatt a NATO keretein belül USA csapatok és fegyverek érkeztek Kelet-Európába is. Obama kivonulni látszott a Közel-Keletről (pld beleegyezés az iráni atombombába, szökés Sziriából). Trump vissza akarta tenni a háborús hangsúlyt a Közel-Keletre , de Biden Obama politikáját folytatja. Az USA ismét lefekszik Iránnak, megszökött Afganisztánból, viszont Ukrajna NATO felvételi kérelmével az USA közvetlenül at orosz határra kerülhet.

Azaz szerintem arról van szó, hogy Biden most a Közel-Kelet helyett Európát akarja proxyként használni.

Mi a véleményetek?



2022. febr. 28. 09:25
 1/3 anonim ***** válasza:
78%

USA két legyet üt egy csapásra, ha az EU és Putyin is gyengül az oroszokat sújtó szankciók miatt.


A háború még jobb is, mint a szankciók...

meg addig sem az USA demokráciaexportja a téma.

2022. febr. 28. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
67%
Amerikának Obamától kezdve nem Európa hanem a Távol-Kelet volt a fő prioritás. Európa a Szovjetunió idejében volt prio Amerikának aztán jött a közel kelet most meg a Távol-Kelet. Tajvannak, Dél-Koreának és Japánnak sokkal több fegyvert szállítanak mint Ukrajnának ráadásul ők fizetnek is érte
2022. febr. 28. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

2-essel nem értek egyet.

Az USA már rég észrevette Kina fejlődését és még Nixon idejében megkezdték a ping-pong diplomáciát. Kina nem proxy sem az USA-nak sem az oroszoknak, más súlycsoport mint pld Ukrajna vagy Afganisztán.

Én az orosz-USA proxy-háborúról beszélek, a Kinával való vetélkedés teljesen más jellegű.

2022. febr. 28. 10:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!