Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az USA-t miért sorolják a...

Az USA-t miért sorolják a nyugagi országok közé? Mivel nyugatibb akár Oroszországnál is a földrajzi elhelyezkedést kivéve?

Figyelt kérdés
Az USA társadalma és maga a rendszere mennyiben illeszkedik jobban a nyugati világhoz mint Oroszország? Igen az USA-ban van mondjuk úgy 6-7 város amelynek társadalma szinte Nyugat-Európai gondolkodású, New York, Boston, DC, San Francisco, Seattle, Portland. De ezeket kivéve már igazàból már Los Angeles vagy Chichago társadalma sem követi túlzottan a nyugati normàkat. Az Észak-Keleti rész kétségtelenül közelebb áll a nyugati világhoz mint Ororszország de az USA egészének nyugathoz tartozása miben nyilvánul meg? Alapvetöen egy olyan diktatúra amely tàrsadalmának közel fele mèg erösebb diktatúràt akarna. Erös tekintély tisztelet és szabály követö magatartás elvárása, idösek tisztelete a fiatalok és gyerekek helyett még a Magyarorszàginál is erösebb szinten (ami pont szembe megy mindennel amit a nyugati világ képvisel). A rendszerük diktatórikus emberi jogokról beszélni sem lehet, persze mutatóban vannak bár nagyoj korlátozottan és még azok sem érvényesülnek. Rettentöen erösen kollektivista társadalom csak nagyon kapitalista is de a kapitalizmusnak valójában semmi köze az individualizmushoz. Sokkal erösebb társadalmi elváràsok vannak mint bárhol a nyugati vilàgban és elvárják hogy megfelelj nekik. Mi az ami miatt az USA-t mégis a nyugati vilàghoz sorolják?

2022. szept. 28. 15:55
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
Sikerült a legszélsőségesebb példákat összegyűjtened ami passzol a saját szélsőséges gondolkodásodhoz. Így már érted?
2022. szept. 28. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
NEM, NEM ÉRTI és nem is fogja, mert teljesen egycsatornás agya van, csak az az igaz, amit összetákolt a kis agyacskájával.
2022. szept. 28. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 A kérdező kommentje:
Ti most csak trollkodtok ugye?? Sikerült a legszèlsöségesebb példákat összegyüjtenem?? Ezek konkrèt törvények... Az Amerikai Egyesült Àllamok törvényei... Ezzel az erövel bármelyik diktatúrát legitimálhatjuk azzal ha azt írjuk “sikerült a legszèlsöségesebb példákat összegyüjtened“ például Szaud-Aràbiàban halàlbüntetést kapnak a melegek, válasz: “sikerült a legszélsösègesebb példát felhoznod“
2022. szept. 28. 16:34
 14/34 A kérdező kommentje:
Nem értem miért mindig csak trollok jönnek. Egyébként szélsösèges példákból is van böven... Amit Irakban müveltek az Amerikai katonák a fogoly táborokban akár gyerekekkel is... Konkrétan rosszabbak voltak mint a nácik a wikipédián utána olvashatsz ez az egyik legszélsösègesebb eset amire egyes pokitikusok konkrétan úgy reagáltak hogy azt tesznek a terroristàkkal amit akarnak. Pedig nök képeit nèzegetve eröszakolt meg az egyik katona egy GYEREKET... és még sok más beteges szörnyüség erre még konkrétan politikusok meg is védik ezt... Na most ha egy ilyen országról beszélünk nem tudom mit akartok... Keress hasonlóan szélsöséges példát bármelyik nyugati országban!!
2022. szept. 28. 16:39
 15/34 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, összekeversz dolgokat. A diktatúra önkényuralmat jelent. Az USA-ban a nagy végrehajtó hatalommal rendelkező személyt (az elnököt) négy évre választják, esetleg kaphat még négy évet, többet nem. A Képviselőház tagjait két évre választják, a szenátorokat hat évre, tehát nincs olyan (mint nálunk), hogy a parlamenti többség helyből kormányzati hatalmat is jelent, sok elnöknek kell kongresszusi kisebbség mellett kormányoznia (vagy úgy, hogy a Képviselőház és a Szenátus egyikében van csak a pártjának többsége). A bírói hatalom megint teljesen külön vonalon megy, a Legfelsőbb Bíróságban esetenként nagyon hosszú terminusokkal (élethosszig), sok elnök és törvényhozás kezét esetenként évtizedekkel korábban, mások által kinevezett bírák alkotmányértelmezései kötik meg.


A tagállami szinten még tovább aprózódik a hatalom. Az USA-ban borzasztó erős a hatalommegosztás, az intézményrendszert nagyon komolyan veszik (amikor Trump kitalálta, hogy ő marad az elnök, ha Pence nem iktatja a 2020-as választások eredményét, Pence egy pillanatig sem hezitált szembemenni vele - el tudunk képzelni egy ilyet mondjuk az Orbán-Kövér párosnál?; Republikánus párti bírák dobtak vissza választási csalási kereseteket, amikor azok mögött nem voltak bizonyítékok - hogy menne ez nálunk?). Fel sem merül, hogy egy embernek, vagy akár egy kisebb csoportnak a kezében összpontosulna a hatalom. Óriási szamárság, hogy az USA diktatúra lenne.


Az emberi jogok összetett dolog. Az USA sok tagállamában létezik halálbüntetés, sőt, szövetségi szinten is, ellentétben Nyugat-Európával. Ugyanakkor a szólásszabadság sokkal kiterjedtebb még a nyugat-európainál is. Bírósági ítélet nélkül senkin nem lehet büntetést végrehajtani (halálbüntetést pláne nem), a bíróságok átláthatóan működnek. Az ilyen-olyan kisebbségek elfogadása tipikusan nyugatias dolog, az USA-ban végbement a polgárjogi mozgalom, a feketék rabszolgaságból százhúsz év alatt egyenrangúak lettek (legalábbis papíron, jogilag), a melegházasságot is elfogadják (ez nettó nyugati vonás, a világ nemnyugati részein sehol nem fogadják el, nézd meg ezt a térképet: [link] ). Az USA emberi jogok tekintetében illeszkedik a nyugati kultúrkörbe. Ez azzal együtt igaz, hogy bizonyos tagállamai nagyon-nagyon konzervatívok. De a szólásszabadság, a joguralom, a demokratikus intézményrendszer ott is teljesen alapvetőek. Ezen nem változtat az, hogy a nagyon konzervatív államokban a felső kategóriás bűnözőket kivégzik.


[ma 16:39]: Hogy politikus milyen katonabűnözőket védenek, irreleváns. Irakban és Afganisztánban is teljesen sztenderd volt, hogy ha katonák követtek el visszaélést, azokért amerikai bíróságok előtt feleltek, és azok szabtak is ki büntetéseket. Érted? Az amerikai bíróság a saját katonáinak háborús bűncselekményeit is vizsgálta (nem állítom, hogy tökéletesen, részrehajlás nélkül, vagy akármi, de olykor igen is születtek elmarasztaló ítéletek, még komoly büntetések is), vesd már ezt össze azzal a nemnyugati mentalitással, amiben a háborúban az ellenséggel mindent szabad. Látjuk Ukrajnában.


-----


Az USA annyira nyugati ország, mint annak a rendje. Nemcsak földrajzilag, hanem társadalmilag is.

2022. szept. 28. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 A kérdező kommentje:
Csak azért mert a hatalom nem annyira központosult mint Oroszországban nem lesz kevésbé diktatórikus plàne ha az egyének szent és sèrthetetlen jogait és szabadságát èrtjüj jogállam alatt nem pedig a primitív többség rèmuralmát. De hiába nem olyan központosuot a hatalom mint akár csak nálunk a hatalmi szemèlyeknek sokkak nagyobb hatalmuk van sokkak kevesebb korlátozással. Itt Magyarországon is ritkák az olyan büncselekmények amelyek akár felmentéssel vagy valami nagyon kis büntetéssel is végzödhet de akár 10+ év börtönnel is. Az USA-ban ezzel ellentétben rettentöen sokat számít hogy ki az ügyész, ki a bírò vagy az adott kormányzó vagy akárki. Magyarországon se jó a helyzet ilyen téren de távolról sem annyira mint az USA-ban. A kiterejedtebb szólásszabadság persze jó dolog és maxikálisaj támogatom a teljes szólásszabadságot de az az USA-ban sincs és azért ott sem olyan jó a szólásszabadság mint mondják plàne most hogy minden oldalról korlátozni akarják. Viszont azért a szólásszabadságot nem hasonlíthatjuk össze olyan alapvetö emberi jogokkal mint az èlethez valò jog mert bármennyire is alapvetö jog a szólásszabadsàg az élethez való jog még inkàbb. A melegházasság pláne csak polgári jog. Persze jó ha van de Brazíliában is van, de a melegházasság hiánya önmagàban össze sem hasonlítható mèg csak azzal sem hogy 19 államban még az iskolákban is legális a gyerekbántalmazás (igaz sok iskola körzet ezekben az államokban ia gyakran tiltja). De a halàlbüntetésen túl ott van a konkrètan legális ember kínzás ami már azon is sokkal túl megy. Kibövített kihallgatási technikáknak nevezték el ezeket de a tènyeken nem vàltoztat. Ezt semmilyen módon nen lehet jogállaminak hívni. Egyèbkènt a tagállamok felében van jelenleg halálbünetetés, 3-ban pedig csak moratórium van a halálbüntetésre. Az emberi jogok egyébkènt ezekhez képest kisebb dolgokban sem állnak jól pl személyiségi jogok egyebek... Az angolszász országokban mindenhol pocsék személyisègi jogi törvények vannak de az USA-ban messze a legrosszabb.
2022. szept. 28. 19:09
 17/34 A kérdező kommentje:
Ezen kívül a társadalom gondolkodása sem nyugatias a leghalványabb mértékben sem az USA-ban. Nagyon kollektivista ez a törvényekre is érvényes hiszen olyah számunkra hihetetlennek tünö törvények vannak az USA-ban hogy egy kertvárosban megszavazhatják azt kinek milyen színü lehet a postaládája vagy mit építtethet a saját kertjébe de ezen túlmenöen azt is hogy hogyan díszítheti fel a házát Haloween-kor vagy Karácsonykor... Ez már önmagában a legkollektivistább dolog amit valaha halottam ezért bármi is jönne az érvnek az USA “individualizmusa“ mellett ezt semmi sem tudja felülírni... De a börtön körülmények szintèn rosszabbak átlagba mint Magyarországon csak a sokkak jobbtól a sokkal rosszabbig terjednek ugyanakkor átlagbab még így is rosszabb a helyzet föleg biztonság tekintetèben. Egy ország jogállamiságát azonban nem a legjobb börtöne és nem is a legátlagosabb börtöne határozza meg hanen a legrosszabb börtöne. Az számít hogy az alapvetö követelmények milyenek abban az országban a börtönök tekintetében nem az hogy ha éppen van kedvük akkor egy emberi jogaidat tiszteletben tartò börtönbe kerülsz. Sokkal szigorúbbak a törvények és sokkal eröszakosabb a rendörség sokkak nagyobb hatáskörrel és sokkal kisebb elszámoltathatósággal. A gyerekmunkát és a gyerekkatonaságot 18 éves kor alatt sem korlátozó törvènyek például milyen módon illenek a nyugati vilàgban? Az itteni gyerekmunka sokkal korlátozottabb mint Amerikában, csak 16 éves kortól és csak 4 óra, a katonaságba pedig csak jogikag nagykorùkènt jelentkezhet egy gyerek. 18 év alattiakat pedig màr a kommunista rendszer nagyrészében sem lehetett halálra ítèlni, ellentétben az USA-val ahol ez 2005-ben szünt meg.
2022. szept. 28. 19:22
 18/34 A kérdező kommentje:
Legjobb legutóbbi példa (mert amúgy sok lenne) arra hogy a társadalom mennyire nem nyugatias az az hogy az egyik Amerikai müsorban Whoopi Goldberggel, és Jhoy Beharral meg egy pár másik magukat demokratának valló személy beszélgetett a Parklandi iskolai lövöldözèsröl ahol az egyik 19 éves diák az árván maradt Nicoal Cruz lövöldözött. Konkrétan mind a halálbüntetést vagy a börtön rabszolgaságot támogatta egy gyerek számára... Magyarországon 20 èves kor alatt életgogytiglant sem kaphatsz, egyes Nyugat-Európai országokban konkrétan kiskorúkènt büntetnek 21 év alatt, de az USA-ban halálra ítèlhetnek 19 évesen de ami ennél is szörnyübb hogy New Yorki demokrata személyeknek nem hogy a halálbüntetés de egy mindössze 19 éves személy halálbüetetése is rendben lenne... Egy tv adásban... Nálunk ezt egyedül a Mi hazánk szélsösègesebb része merné nyilvánosan kimondani egy árván maradt 19 éves esetében. Ez egy olyan szèlsöséges társadalmi gondolkodásmódról árulkodik amely egyetlen EU-s országbab sincs jelen ilyen mèrtékben és az egyik fömotívuma a nyugatnak a “gyerekek és fiatalok tisztelete ès szertete/elfofadása“ már alapvetöen ki lett kukàzva ezzel az USA-ban. Csak hogy egyéb társadalmi statisztikàkat is hozzak: Az USA-ban a legfiatalabb az átlag életkor az egész nyugati világban és átlagosan ott szüleitek a legtöbb gyerek és ott vállalnak a legkorábban gyereket. A tiniterhesség aránya az egekben van az USA-ban. Ezeknek a statisztikáknak könnyen utána nézhetsz. De az olyan alapjogok sincsenek meg mint az ingyenes egészségügyi ellátás ami szintén az egész nyugati világban megvan az USA-t kivéve.
2022. szept. 28. 19:37
 19/34 anonim ***** válasza:

[ma 19:09], [ma 19:22], [ma 19:37]: Sok mindent írtál, és nem fogok mindenre válaszolni, csak szemezgetek.


"Csak azért mert a hatalom nem annyira központosult mint Oroszországban nem lesz kevésbé diktatórikus (...)"

- Itt álljunk is meg, mert *de*. A kevésbé központosult hatalom, a jóval decentralizáltabb állami struktúra, az úgynevezett hatalommegosztás a demokratikus rendszerek egyik kötelező ismérve. Erre jön rá, amiről egyáltalán nem beszéltél, pedig az én érvelésemnek fontos része volt, hogy a vezetőket igen intenzíve cserélgetik.


"A kiterejedtebb szólásszabadság persze jó dolog és maxikálisaj támogatom a teljes szólásszabadságot de az az USA-ban sincs és azért ott sem olyan jó a szólásszabadság mint mondják plàne most hogy minden oldalról korlátozni akarják."

- Tudod te, mekkora a szólásszabadság az USA-ban? Most komolyan. Tényleg érdekelne. Meg hogy te még hová szeretnéd fokozni. Neked mi a maximális szólásszabadság? A bűncselekményre való felbujtás belefér?


"Az angolszász országokban mindenhol pocsék személyisègi jogi törvények vannak de az USA-ban messze a legrosszabb."

- Akkor most van ilyen, hogy angolszász jogrend? Most akkor az angolok se elég nyugatiasak? Ha ők igen, akkor az azonos elveken, jogrenden működő amerikai jog miért nem? És akkor Kanada se elég nyugatias? Pedig ott széleskörű ingyenes egészségügy van. Vagy most mi a franc van? Már senki se elég nyugat?


"Nagyon kollektivista ez a törvényekre is érvényes hiszen olyah számunkra hihetetlennek tünö törvények vannak az USA-ban hogy egy kertvárosban megszavazhatják azt kinek milyen színü lehet a postaládája vagy mit építtethet a saját kertjébe de ezen túlmenöen azt is hogy hogyan díszítheti fel a házát Haloween-kor vagy Karácsonykor..."

- Pár hónapja mesélte a NAV-nál dolgozó sógor, hogy itt se festheted a kerítésedet olyan színűre, amilyenre akarod. Helyi rendeletek szabályozzák, hogy mi fér bele az utcaképbe, mi nem. Akkor most nálunk is kollektivizmus van?


Sok mindent összehordasz, de ezeknek nem sok köze van ahhoz, hogy az USA melyik kultúrkörhöz, társadalmi felépítéshez tartozik.

2022. szept. 28. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:

"3-as hol éltél az USA-ban és mi nem igaz?"

Legtöbbet Michigan államban.


"Akkor leírod a saját véleményed?"

Az a véleményem, hogy a világon talán ott működnek legjobban a fékek és egyensúlyok! És hogy ott talán a legnagyobb a véleményszabadság. Még számomra zavaró módon is nagy, mert konkrétan náci vagy kommunista vagy akármi lehetsz, amíg másnak ténylegesen nem ártasz. Európában azért ezt nem engedik.


"Föleg hogy az egyik válaszomban konkrét törvényeket írtam amelyek közül ha egy jelen van egy országban az már önmagában igazolja a diktatúra tényèt hiszen az emberi jogokat veszik semmibe."


A halálbüntetés nem egyenlő a diktatúrával, ha sorozatgyilkosoknak jár. Etikailag elítélendő lehet ez a gyakorlat, de nem diktatúra.


Az esküdtszék és diktatúra közötti összefüggést végképp nem értem. Eleve Angliából ered, nem is amerikai találmány, és valamilyen formában sok országban van. Ez kifejezetten antidiktatórikus, mivel nem egy bíró ítél el, hanem egy civilekből álló bizottság, így esély sincs koncepciós perre. Lehet bírálni, hogy jó-e, ha civilek döntenek büntetőügyekben, de azt nem lehet mondani, hogy diktatórikus.

2022. szept. 28. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!