Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Vajon megint létrejöhet...

Vajon megint létrejöhet Észak-Jemen és Dél-Jemen?

Figyelt kérdés

1990-ben egyesült a két állam, de a wikipédia szerint annyira erős volt a két országrész közti ellentét, hogy Dél-Jemenben azonnal elszakadási mozgalom indult a régi állapot visszaállítására.


A most zajló polgárháborúnak ugyanez a polaritása.



2022. nov. 29. 13:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Jemenben már kb mindenki harcol mindenki ellen. Annyi csoportosulás vsn már ott, hogy szerintem már ott sem látja át senki, hogy ki kivel van ki ellen meg miért.


Lényegtelen amúgy, mert ha szét is válnának, semmi sem változna. A 2 Jemen már régebben is az arab világ legputribb és legvisszamaradottabb helye volt. A jemeni gazdaság már vagy 20%ot esett vissza, ha be is fejeződne a háború, egy fejlettebb ország abból soha nem lesz.

2022. nov. 29. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Jemen területén már vagy 30 éve non-stop polgárháborús helyzet van. Előtte Észak-Jemen és Dél-Jemen sem volt kb semennyire sem békés.


Jemen mindenestül megrekedt a középkorban, más arabok is azt mondják, hogy a mentalitás meg a vallási fanatizmus Jemenben sötét középkori.

2022. nov. 29. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

,,szerintem már ott sem látja át senki, hogy ki kivel van ki ellen meg miért."


És ezt nyugodtan lehet érteni szószerint. A khat cserje kábító hatású leveleinek mértéktelen fogyasztása miatt bizony nagyon érzékelhető a jemeni társadalom szellemi leépülése. Hasonló a hatás mint amikor Kínát elárasztották ópiummal, vagy amikor az európai kultúrkörben elterjedtek az olcsó, rossz minőségű tömények. Csak ezekben az esetekben stabilabb volt a politikai hatalom mint a jelenlegi Jemenben, és hoztak intézkedéseket a lakosság lecsúszott rétegeinek ráncba szedésére. Kínában ebből lett az ópium importjának betiltása ami az ópiumháborúkat eredményezte, és az európai, amerikai szesztilalmak.

2022. nov. 29. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
A ráncbaszedésnek meg lett az eredménye az amerikaiaknál is: az alkoholtilalom a szervezett bűnözés megerősödését vonta maga után. Ennek hatása a mai napig érezhető.
2022. nov. 29. 17:35
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A "régi állapot" kb semmiben sem különbözött a mostanitól, csak az országnak volt más neve. Észak-Jemen "sima" diktatúra volt, míg Dél-Jemen kommunista diktatúra és egyik sem volt a mainál kevésbé reménytelenebb. Jemen az arab országok közül a legkonzervatívabb, legvallásosabb és mentalitásban leginkább visszamaradottabb, ezt még az arabok is így látják. Jemen területén már évtizedek óta nincs béke, az ottani lakosságnak ez kb már normalitás sajnos. Ha szét is válnának megint, akkor sem változna semmi, csak 1 ország helyett 2-ben folytatódnának a harcok a hatalomért.

Olyan szinten sok a kisebb-nagyobb egymással harcoló érdekcsoport, hogy már támogatni sem lehet senkit sem, mert egyik sem erősebb a másiknál és egyik sem képvisel országos érdekeket. Ezáltal a szétválás semmit sem oldana meg. Amíg 2 Jemen volt, addig is az volt a helyzet, hogy béke helyett a dél-jemeni kormány a kommunista felkelőket és lázadókat támogatta északon, míg az észak-jemeni kormány a kommunizmus elleni lázadókat pénzelte délen, emiatt mindkét országban rendszeresek voltak a fegyveres felkelések, a polgárháborús szituációk.


Az az ország úgy ahogy van reménytelen. Ha szét is válnak, akkor 1 bukott ország helyett a térségben lesz majd 2.

2022. dec. 1. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Én külföldön élek, és van jópár arab ismerősöm. Van 1, aki Jemenből jött, de már vagy 15 éve itt él. Kíváncsiságból egyszer megkérdeztem tőle, hogy mit gondol a jemeni helyzetről, meg hogy lehet szétválnak megint Észak- és Dél-Jemenre.

Legyintett egyet, majd röhögve mondta, hogy az értelmesebbje már rég lelépett abból az országból, a sok hülye meg hadd irtsa egymást, ha ennyi eszük van. Ő egy kisebb városból származik, ami Dél-Jemenhez tartozott egykor, de mondta, hogy nem támogatja a szétválást, mert semmit sem javítana a helyzeten, sőt. Akkor létrejönne két még gyengébb ország, aztán majd átveszik a hatalmat a talibánhoz hasonló terrorista szervezetek valamelyikben.


Ismerősömék voltak pár éve nyaralni a szomszédos Ománban, ők mesélték, hogy az omániak rendesek, nyitottak, vendégszeretők, de amikor mondták, hogy szívesen meglátogatnának még pár arab országot, mindegyik azonnal elkezdte mondani, hogy Jemen közelébe se menjenek, mert egy katasztrófa az az ország, katasztrofális mentalitással, és még akkor is kerüljék nagy ívben az országot, ha véget is érne a polgárháború.

Omán (úgy mint Szaúd-Arábia) teljesen lezárta a jemeni határát, se ki se be, az onnan jövő menekülteket sem engedik be Ománba.

2022. dec. 1. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
90%

"A most zajló polgárháborúnak ugyanez a polaritása."


Egyáltalán nem. Ez a polgárháború azzal kezdődött, hogy a siíta huthi felkelők elkezdték megszállni Jemen északi részét, mert szerintük a siítákat diszkriminálták a politikában, az országot a szunniták vezették. Aztán a főváros megszállása után alakult ki mindenféle csoportosulás, a hivatalos(an még elismert) kormány meg Szaúd-Arábiába menekült.


Amúgy meg ha szigorúan vesszük, akkor már nincs mi ketté szakadjon. Nemzetközileg Jemen, mint egységes, területi integritás, mint szuverén állam létezéséről már nem lehet beszélni. Elmondható, hogy már nem létezik ilyen ország, a "Jemen" elnevezés már csak a területet jelöli, ahol ez az ország létezett. Anarchikus, tehát központi állam nélküli állapotok vannak már évek óta, a legtöbb ottani érdekcsoport az exil-ben lévő jemeni kormányt el sem ismeri, a többi ország meg az ottani hatalomgyakorló szerveket nem ismeri el. A Fragile States Index alapján Jemen a világ leginstabilabb országa, még Szomália is valamivel stabilabb.

2022. dec. 1. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Jemen az Arab-félsziget seggluka, ez a térképre nézve is egyértelmű, pechjükre az egyetlen kőolajban szegény terület.

Emlékszem az egyetemen volt egy csávó Jemenből, papíron muzulmán, de fél év után már simán ugyanúgy kajálta a disznóhúst mint mi.

Amikor ezt a sztorit elmeséltem egy Kuvaitból jött csajszinak, csak lenézően legyintett rá hogy igen, Jemenben ennyire egyszerű népségek laknak.

A kérdésre válaszolva, mint azt itt sokan írták, eleve nehéz egységes Jemenről beszélni, viszont attól az ország egyik része fölött uralkodni fog egy vagy több hadúr, még nem lesz elismerve a nemzetközi jog által. Az utóbbi 30 évben ez valahogyan sikerült Eritreának és Dél-Szudánnak, miután úgy-ahogy megteremtették a szükséges minimális feltételeket a függetlenséghez.

2022. dec. 6. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 NTBS ***** válasza:
Igen elképzelhető. De most sincs egység.
2022. dec. 6. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Ez egy jó kérdés, jó válaszokkal.
2022. dec. 7. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!