Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kurdisztán, mint ország...

Kurdisztán, mint ország létezett-e valaha? Mikor szűnt meg?

Figyelt kérdés

2022. dec. 27. 23:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Hú, asszem pár évig létezett az első világháború után.

Pedig kurdok mindig is éltek azon a vidéken, ahol Törökország, Szíria és Irak határos.

Hogy miért szűnt meg Kurdisztán, azt nem tudom pontosan. Talán a törökök nyomultak be? Talán Kemal Atatürk katonai diktatúrájával függ össze?

2022. dec. 27. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Soha nem volt Kurdisztán, pár alkalommal már kikiáltották de facto, de senki nem ismerte el őket. Ez egy 40 milliós nép, amelynek nem jutott saját ország.
2022. dec. 28. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Léteztek kisebb kurd államok a 20-ik században, amelyeket aztán újra bekebelezett valamelyik környező ország. Ma négy ország osztozik a kurd területek felett, Törökország, Szíria, Irán és Irak.
2022. dec. 28. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Irakban de facto van kurd terület, sokkal nyugisabb is, mint az ország többi része, Erbilbe minimális óvintézkedések mellett simán lehet utazni.
2022. dec. 28. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az 1. vh-t lezáró béketárgyalások során felmerült, de nem lett belõle semmi.

A felsoroltakon kívül Iránban is él kurd kisebbség.

2022. dec. 28. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


Nemzetközi jogilag önálló Kurdisztán soha nem létezett.


Az Iráni Császárság északi részének II. világháború alatti megszállása alatt Sztálin kreált 1946-ben egy kurd államot, Mahabadi Kurd Köztársaság néven 1946. január 22-én, Qazi Muhammad vezetésével. Azonban amerikai nyomásra az Észak-Iránt megszálló szovjet csapatok 1946. júniusában kivonultak, 1946. december 15-én az Iráni Császári Hadsereg lerohanta a területet.


A Mahabadi Kurd Köztársaság vezetőit, köztük az elnököt, Qazi Muhammad-et, miután kötél általi halálra ítélte hazaárulásért az Iráni Császári Haditörvényszék, 1947. március 31-én kivégezték Mahabádban.

2022. dec. 28. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!