Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért érdeke a nemzetközösségn...

Miért érdeke a nemzetközösségnek egyben tartani Bosznia-Hercegovinát?

Figyelt kérdés

Boszniában alapvetően 3 nagy etnikum él, a szerbek a horvátok és a bosnyákok. Meg 2 nagy entitásból áll az ország : Boszniai Szerb köztársaság, Bosnyák-Horvát föderáció.

Szerintem nagyon szép ország, de ha ennyire nem férnem meg egymás mellett a népek, hogy nem értenek egyet semmiben így a gazdaság is áll akkor miért olyan lényeges egyben tartani?

Jó tudom háborút meg lehetne előzni de nyilvánvaló hogy Bosznia életképtelen vagy nem?

Az meg szerintem nem jó kifogás hogy a bosnyákok többsége muzulmán így az iszlám vallás is megerősödne Európában mert Albánia is muzulmán ország.


A másik nagy probléma hogy mind a 3 etnikum más akar. a Szerbek jobban akarnak tartozni Szerbiához, a Bosnyákok egységes Boszniát szeretnének (ez még jó ötlet lenne, de megvalósíthatatlan) a Horvátok meg nagyobb önállóságot szeretnének.


Szerintetek meg fog maradni önálló államnak Bosznia? Vag yújhabb háború lesz a területéért? Ha ennyi hiba van meg ennyi ellentmondás a 3 nép között akkor miért érdeke még az EU-nak is hogy egyben maradjon Bosznia-Hercegovina?


Idézet egy szövegből: "Bosznia - Hercegovina szétesése nem csak a nemzetközösség hanem az USA és az EU közös kudarca lenne, és így megengedhetetlen"


Magam részéről remélem egyben marad Bosznia és nem osztják fel. Nektek mi a véleményetek?


2010. okt. 22. 22:14
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
55%
Én azt az opciót támogatom, ami nem tetszik az EU-nak és az USÁ-nak! Hagyják már abba a más népek feletti basáskodást!
2010. okt. 22. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
68%

A kérdésed utolsó soráig azt hittem, hogy az a véleményed, hogy oszlassák már fel a francba azt az országot, mindenki éljen ott, ahol akar, oszt jóság van. Erre az utolsó sorban közlöd, hogy te az egység híve vagy. Az érveidet úgy tálaltad, mintha ellene volnál.

A kérdésre válaszolva: konkrétan nem tudom. A világbirodalomnak valamiért az az érdeke, hogy minél több kis ország legyen, de azok alaposan meg legyenek osztva. Bosznia ennek tökéletesen megfelel, nem egy nagy ország, de olyan széthúzás van benne, hogy csuda. Nem az ilyen országokat akarják megszüntetni, hanem a többit akarják ilyenné tenni.

2010. okt. 22. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 A kérdező kommentje:
Hát engem már az sem érdekelne ha feloszlatnák, de abból meg megint kikerekedhet egy hatalmas háború Szerbia és Horvátország között amit megint az Európai bíróságra vinnének. Így ezt az ötletet nem nagyon támogatom, az egység még jobb valamivel:S
2010. okt. 22. 22:29
 4/31 anonim ***** válasza:
30%
Igazából egyik országnak sincs joga a területhez csak a törököknek de ők nagyon messze vannak onnan, így hát maradt az etnikai módosítás vagy elfoglaljuk mi Boszniát. A horvát lakta területeket Horvátországhoz, a szerb lakta területeket meg meg kell hagyni Boszniának. Így lenne a helyes.
2010. okt. 22. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
38%

Nem tudok róla, hogy nagyon lenne szó egyáltalán a felosztásáról, de a történelmi korok nagyhatalmi politikáját nézve én a következőre tudok gondolni:

Bosznia-Hercegovina, mint közigazgatási egység 1875 óta már mindenképpen létezik. (Előtte nem tudom, hogy volt-e, de akkor már tuti megvolt.) Az 1990-es évek óta pedig független állam. Ergo már létezik egy ideje. Viszonylag stabil állam, stabil határokkal. A szomszédai és mindenki más is tudja, mire számítson tőle.

Viszont ha felharmadolnánk, akkor létrejönne három állam, amelyek évtizedekig azon marakodnának, hogy hol húzódjanak a határok, mivel Kelet-Európában sosem voltak világosan meghúzható etnikai határok.

Háborúk törnének ki közöttük, és mivel az ott élő három népből kettőnek van saját állama is (Szerbia és Horvátország), azok segítségül hívnák az anyaországot, így a háború máris nagyobb területre terjedne ki.

Aztán Szerbia és Horvátország valószínűleg annektálni is akarná azokat a területeket, amit nem biztos, hogy a helyiek kitörő örömmel fogadnának.

Ismerve a szerbeket, nemigazán bírnának egyedül a helyzettel, így segítségül hívnák a Nagy Testvért (Oroszországot), akkor pedig már a horvátok is támogatás után néznének és az USA, mint önjelölt világprotektor tuti hogy önként jelentkezne. Akkor pedig már jönne az egész NATO is.

Elég volt egy délszláv háború. Szerintem senki sem akarna mégegyet.

Az EUnak pláne nem lenne jó, ha a szomszédságában háború zajlana, ami óhatatlanul átcsapna Magyarországra, Szlovéniába, Ausztriába, Romániába, Bulgáriába és akár még Olaszországba is.

Az USA meg sosem támogatta a háborúkat, csak azokat, amiket ő vívott. :)

2010. okt. 22. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
44%

Kedves 50%-os barátom!

Megint jössz a hajmeresztőbbnél hajmeresztőbb terveiddel?

Ez még nagyobb hülyeség, mint a revizionizmusod.

Hogy annektálnánk már Boszniát, ha köztünk van Horvátország?

Pláne ha az északi területeit átadnád Horvátországnak?

Amellett meg had döntsék már el ők, hogy mit akarnak!

2010. okt. 22. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
28%

50 %-os

Wtf? csak a Törököknek lenne joguk a területhez?? Mégis miért?? Már régen az oszmánok előtt volt ott egy Bosnyákok nevű nép, ami még ma is létezik. ha nem ismernéd, akkor nézd meg a wikipédián.

2010. okt. 23. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:

"Miért érdeke a nemzetközösségnek egyben tartani Bosznia-Hercegovinát?"


A határok sérthetetlenségének elve miatt. Közmegegyezés az 1945 utáni világban, hogy a határokat nem lehet megváltoztatni, vagy ha igen, akkor azt is csak demokratikus szavazással vagy kölcsönös megegyezéssel.


"Szerintem nagyon szép ország, de ha ennyire nem férnem meg egymás mellett a népek, hogy nem értenek egyet semmiben így a gazdaság is áll akkor miért olyan lényeges egyben tartani?"


Pont most írtad le, hogy 2 entitásból áll. Mégpedig pont azért, hogy a különböző népek, akik között tényleg feszült a viszony, ne zavarják egymást.

2010. okt. 23. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 A kérdező kommentje:

Itt van példának egy nemrég készült cikk:


[link]

2010. okt. 23. 08:14
 10/31 anonim ***** válasza:

"A határok sérthetetlenségének elve miatt. Közmegegyezés az 1945 utáni világban, hogy a határokat nem lehet megváltoztatni, vagy ha igen, akkor azt is csak demokratikus szavazással vagy kölcsönös megegyezéssel. "


Pontosan.

A szerbek Szerbiához akarnak tartozni, a horvátok meg önállóságot akarnak. Ha megszavaztatnád őket, erre szavaznának. Hol nincs itt demokrácia?


Amúgy, kedves kérdező, nézz meg egy etnikai térképet!

Mondjuk ezt:

[link]

Hol húznád itt meg a határokat?

Nincsenek összefüggő etnikai területek, így ez szinte lehetetlen.

Ez óhatatlanul egy újabb délszláv háborúhoz vezetne, ami senkinek sem érdeke.

Lehet, hogy önzés és képmutatás, de inkább csak nekik legyen rossz így "összezárva", mint nekünk és nekik is egy újabb, akár tíz évig is elhúzódó háború miatt!

2010. okt. 23. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!